Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у жовтні 2022 року

Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа у жовтні 2022 року

Photo: ua.depositphotos.com / palinchak
7 Листопада 2022
FacebookTwitterTelegram
3246

У жовтні 2022 року VoxCheck промоніторив 94 медіа з Італії, Німеччини, Чехії, Словаччини, Польщі та Угорщини та виявив 373 кейси дезінформації про Україну. Найбільше кейсів дезінформації ми виявили у польських (105), німецьких (81) та словацьких (75) медіа. Найактивніше у жовтні в європейських медіа просували кремлівські наративи про те, що Україна — це «терористична держава»; українська армія здійснює численні воєнні злочини проти мирного населення; а агресія росії щодо України повністю виправдана. 

VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення, згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».

Польща

Під час моніторингу 8 польських ЗМІ ми виявили 105 кейсів дезінформації, які згрупували в 11 наративів. Найбільше кейсів потрапили до наративів про те, що криза в Європі та усьому світі розпочалася через Україну (17 кейсів), Захід контролює Україну та використовує її у власних цілях (17 кейсів), Україна — «терористична держава», (16 кейсів), а російська агресія є виправданою (15 кейсів).

Звинуваючи Україну у виникненні кризи, медіа пишуть про негативний вплив санкцій проти рф на економіку Європи. Мовляв, інструменти економічного тиску Заходу не спрацювали проти росії, і тепер через низку економічних обмежень увесь регіон вимушений страждати через підтримку України. Крім того, рупори пропаганди у Польщі пишуть, що США використовують цю війну для економічного послаблення Європи та вирішення власних проблем.

Польські ЗМІ також просувають наратив, що Захід контролює Україну та використовує її у власних цілях, і пишуть, ніби Україна позбавлена суб’єктності, натомість вона є лише інструментом для створення русофобської ідеології та боротьби з росією. Також лунали тези про те, що Захід навмисно затягує війну, а Україною керують американські радники, від чиєї волі залежить політичне майбутнє Володимира Зеленського.

Унікальною для польської медіасфери стала теорія змови про те, що «англосакси» планують розмити національну ідентичність Польщі, зробити її багатонаціональною державою, заселивши її українськими біженцями, та в такий спосіб сформувати санітарний кордон між Німеччиною та Росією.

Крім традиційних фейків про нацизм в Україні (усього вдалося знайти 13 кейсів про нацизм), у польськомовних джерелах писали, що українці вороже налаштовані не лише проти росіян, але й поляків. І вони начебто вже поширюють нацистську символіку у польських містах.

Не обійшлося й без ще одного важливого наративу — нібито українці хочуть приєднатися до росії (10 кейсів). У медіа неодноразово повторювали російський міф «українці та росіяни — єдиний народ» та називали участь у псевдореферендумах на окупованих територіях України «народним волевиявленням».

Словаччина

За жовтень ми проаналізували 11 словацьких медіа та зібрали 75 кейсів дезінформації. Їх можна розподілити між 15 російськими пропагандистськими наративами. Найбільшими за кількістю прикладів стали наративи, пов’язані з повномасштабним вторгненням рф в Україну. Так, найбільше фейків ми виявили про те, що Україна нібито програє війну (19 кейсів), російська агресія є виправданою (13 кейсів), а Україна — це «терористична держава» (8 кейсів).

Розповідаючи про «програш» України у спротиві російській агресії, словацькі медіа переказували типові російські інформаційні вкиди: нібито українське керівництво нехтує людськими втратами на фронті та «не володіє військовим мистецтвом», військовослужбовці ЗСУ повністю деморалізовані, а західна військова допомога не здатна переломити перебіг війни. На тлі нових ракетних ударів рф по енергетичній інфраструктурі України у жовтні почали з’являтися заяви на підтримку нової тактики російського терору, яка «повинна прискорити поразку ЗСУ».

Проросійські видання та спікери у словацьких медіа наголошують, що російські агресивні дії є виправданим. Головні «аргументи» — розширення НАТО, відмова Заходу від російського ультиматуму напередодні вторгнення та Революція гідності в 2014 році. Також пропагандисти поширили фейк, начебто НАТО будувало військову базу в Україні ще з 2019 року, хоча насправді в Україні немає жодних іноземних військових баз.

Звинувачення України у тероризмі зводилися до розповідей про вибух на Кримському мосту, атаки на російський флот у Севастополі та виготовлення «брудної бомби» в Україні. Щодо перших двох випадків, і міст, через який росія перекидає війська, і чорноморський флот рф є законними військовими цілями, тож атаки на ці об’єкти аж ніяк не можна називати терористичними. А російські заяви про «ядерний тероризм» України вже були спростовані МАГАТЕ: у відомстві повідомили, що не знайшли в країні ознак створення «брудної бомби».

Також у жовтні актуалізували наратив про те, що Україна має піти на компроміс із росією (6 кейсів). Медіа, що просувають його, закликають до миру чи перемир’я за будь-яку ціну, навіть якщо це означатиме територіальні та політичні поступки з боку України. Мовляв, продовження війни лише призведе до ще більших страждань всередині України та  затягування економічної кризи в Європі. Грубі порушення росією міжнародного права та її неготовність виводити війська з території України повністю ігноруються у таких меседжах.

Угорщина

Ми промоніторили 11 угорських видань, знайшли 51 кейс дезінформації та розподілили їх між 8 наративами. Найбільш поширеними виявилися наративи зі звинуваченнями України у європейській та світовій кризі (9 кейсів) та виконанні ролі «пішака» у руках Заходу (6 кейсів).

Угорські видання вказують, що європейські країни влаштовують енергетичну кризу заради України, тоді як доходи рф від продажу енергоносіїв навпаки зростають після введення західних санкцій. Вони також просувають незадоволення тим, що Євросоюз блокує виділення коштів Угорщині та Польщі, але «без жодних проблем і зайвих думок» надає значну економічну, військову та гуманітарну допомогу Україні, яка не є членом ЄС.

У наративі про контроль Заходу над Україною угорські медіа пишуть, що США використовують Україну для затягування кремля у тривалу війну і продовження «американської глобальної гегемонії». Росія в такому сценарії виступає в ролі держави, що прагне сформувати багатополярний, більш справедливий світ. Угорські медіа також поширюють хрестоматійні для російської пропаганди фейки. Так, в одному з матеріалів згадали, що саме США стояли за організацією Євромайдану у 2014 році.

Специфічним для угорських ЗМІ є наратив про порушення прав національних меншин в Україні (2 кейси). Автори цих публікацій переконують, що права угорської меншини регулярно пригнічуються в Закарпатській області. А ненависть українців до угорців начебто є навіть сильнішою, ніж до росіян.

Решта поширених в угорських медіа наративів — пропагування нацизму в Україні (6 кейсів), бажання українців приєднатися до росії (6 кейсів), «український тероризм» (4 кейси), виправданість російської агресії (4 кейси) — здебільшого були співзвучними з аналогічними наративами в інших європейських медіа.

Чехія

У рамках моніторингу 11 чеських медіа за жовтень ми виявили 32 кейси російської дезінформації. Найбільше повідомлень ми виділили у рамках наративів про те, що Україна — це «терористична держава» (7), в Україні поширена ідеологія нацизму (6), а Захід контролює Україну у власних цілях (4). 

У чеських медіа зокрема писали, що теракт у Підмосков’ї, під час якого загинула росіянка Дарія Дугіна, організували «нацисти з Азова», а піком «західного тероризму в Україні» став обстріл Керченського мосту. У значній кількості фейкових повідомлень йшлося про те, що українські війська завдають прицільних ударів по мирних жителях на окупованих росією територіях. Через це, пишуть чеські ЗМІ, а також загрозу удару по Каховській ГЕС, окупаційній адміністрації Херсонщини навіть довелося організовувати евакуацію цивільних. Ми також зафіксували у чеських ЗМІ фейкові повідомлення, ніби Україна обстріляла російське місто Бєлгород та завдала удару по житловому будинку. А також фейк, ніби Україна готує провокацію з «брудною бомбою»

Другий за кількістю кейсів дезінформації наратив — нацизм в Україні. Одне з ключових повідомлень — ніби у Києві при владі «нацистсько-терористичний бандерівський режим», який здійснює терористичну діяльність щодо свого ж населення. У більшості матеріалів йшлося, ніби американська адміністрація та НАТО підтримують поширення нацизму в Україні, а американські неонацисти тісно співпрацюють із українськими, щоб посилити «ядерну напругу» між Україною та росією. Як доказ того, що в Україні ідеологію нацизму сповідує навіть вище військове керівництво, у чеських ЗМІ поширювали фейк, ніби Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний носить браслет зі свастикою.

Крім цього, у чеських медіа були матеріали, в яких дискредитується політичне керівництво України, зокрема президент Зеленський. Його називають «кокаїновим хлопчиком, який становить небезпеку для людства», бо він начебто закликав завдати превентивних ядерних ударів по рф. 

У контексті наративу про використання Заходом України у своїх цілях дезінформатори писали, що Україна вже стала «американською власністю», а допомога Європи та кредити від США тільки продовжують війну. А також що саме політична верхівка ЄС розпалила війну в Україні, а не росія. Крім цього, чеські медіа писали, що росія воює «вже не з українською армією, озброєною НАТО, а з армією НАТО, яка складається з українців». У чеських медіа просували думку, що Україна стоїть перед загрозами чи то інтервенції НАТО, чи польського вторгнення, чи терористичних актів, тому зараз єдиний вихід для України — курс на негайне примирення з москвою.

Інший кремлівський наратив — історії, що українці нібито прагнуть приєднання до росії. У таких публікаціях автори намагалися довести, що російські псевдореферендуми були законними та прозорими, а на місцях були незалежні спостерігачі. Для більшої переконливості наводять інтерв’ю місцевих жителів (найвірогідніше, взяті під примусом чи залякуванням), які нібито голосували за «приєднання» до росії, і вони розповідають, що «ніхто більше не хоче жити під київським режимом»

У рамках моніторингу ми також зафіксували повідомлення, спрямовані на дискредитацію українських біженців. У цих матеріалах описували нібито знахабнілу та свавільну поведінку українців, які навіть не поважають поліцію у країнах, до яких прибувають. Також писали, що в Європейських країнах, зокрема Німеччині, таким гостям вже «не раді».  

Проросійські медіа також поширили фейк, ніби лише 30% західної зброї, яку постачають Україні, дійшла до фронту, а решту Україна перепродає третім країнам.  

Німеччина

Під час моніторингу 19 німецьких медіа ми виявили 81 кейс дезінформації. Так, найбільше кейсів (30) було про те, що українська армія нібито здійснює воєнні злочини в Україні; що Захід контролює Україну у власних цілях (12); а російська агресія проти України виправдана (8). 

Наратив про те, що українська армія нібито чинить воєнні злочини щодо своїх же громадян, покликаний, по-перше, заперечити, що цивільних в Україні вбиває саме російська армія. А по-друге, виправдати необхідність для кремля «захищати» українців від «київського режиму» — тобто окуповувати українські території. Тому в багатьох фейкових публікаціях стверджують, начебто українська влада вбиває своє ж населення з 2014 року.

Найбільше фейків у рамках цього наративу було про те, що ЗСУ нібито завдають прицільних ударів по об’єктах цивільної інфраструктури, будинках мирних жителів, евакуаційних колонах тощо. При цьому серед іншого вказується, що роблять це саме «зброєю від НАТО». А також про те, що українська армія вистежує та вбиває цивільних на територіях, які звільняє з-під російської окупації.

У німецьких медіа можна знайти численні пропагандистські сюжети, які російські «кореспонденти» знімають на окупованих територіях. На них місцевих жителів змушують розповідати на камеру, що українські військові або зруйнували їхні будинки, або утримували та знущалися з них. Більшість злочинів проти мирних жителів приписують бійцям полку «Азов». У пропагандистських сюжетах наголошують, ніби ЗСУ використовують цивільних як «живий щит». На схожих відео людей також змушують звинувачувати в усьому українську владу і говорити, що вони «сподіваються на перемогу росії»

Другий за кількістю повідомлень наратив — «Захід використовує Україну у своїх цілях» (12 фейків). У численних повідомленнях німецьких медіа війну в Україні називають «проксі-війною» Заходу, США чи НАТО проти росії. І вказують на те, що війну в Україні спровокувало саме НАТО, а саму продовжує та розпалює її «колективний Захід», постачаючи Україні зброю. В інших повідомленнях стверджують, що ЄС бере пряму участь у «конфлікті з росією». 

Примітно, що в німецьких проросійських медіа є значна кількість фейків про те, що США та НАТО є фактичними учасниками війни з росією в Україні. 

Третій за обсягом наратив включає фейки про те, що російська агресія проти України цілком виправдана (12 кейсів). Німецькі ЗМІ пишуть, що Вашингтон не дозволив Україні виконати Мінські угоди, і це змусило росію почати повномасштабне вторгнення. Крім цього, українська влада начебто роками скоювала злочини проти населення Донбасу, яке висловило бажання «приєднатися» до росії, тож логічно, що кремль мав їх «захистити». У багатьох публікаціях також вказують, що росія до 2022 року неодноразово вказувала на «червоні лінії», зокрема щодо нерозширення НАТО на Схід, але ці заяви «проігнорували». 

У рамках моніторингу ми також зафіксували маніпуляції про те, що криза в ЄС та світі почалася саме через Україну та введені проти росії санкції, а не власне через агресію рф. Акцент роблять на тому, що від введених санкцій передусім страждає сам ЄС: ціни на енергоресурси ставлять під загрозу існування багато промислових компаній, а вся економіка ЄС перебуває на межі колапсу. У німецьких ЗМІ наголошують, що санкції ЄС більше шкодять людям у ЄС, аніж людям у росії. 

Крім цього, зустрічаються фейки про те, що росія ніколи не використовувала постачання природного газу як політичний інструмент, як сьогодні це роблять у ЄС. 

Італія

Під час моніторингу 34 італійських медіа у жовтні ми виявили 29 кейсів дезінформації. Найбільшу кількість дезінформаційних повідомлень (8) ми зафіксували у рамках наративу про те, що Україна — це нібито «держава-терорист». Італійські медіа просували фейкові заяви російських посадовців про те, що Україна готується застосувати «брудну бомбу», і це буде актом ядерного тероризму з боку Києва. А також заяви, ніби Україна вчинила «теракт» у Севастопольській бухті 29 жовтня, завдавши удару з дронів по російських кораблях. Мовляв, саме через цей «теракт» росія призупинила участь у зерновій угоді.

У переважній більшості повідомлень про «тероризм» йшлося, ніби українські військові масовано обстрілюють цивільних на окупованих росією територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. У цих фейках пишуть про десятки жертв серед мирних жителів через «криваві атаки терористичного київського режиму». Крім цього, ми зафіксували в італійських медіа згадки про полк «Азов» як «терористів».  

Наступним за кількістю повідомлень виявився наратив про те, що Захід контролює Україну та використовує її у власних цілях (4). Італійські медіа писали, що НАТО та США є де-факто учасниками війни в Україні, і що тепер НАТО втягує росію у «війну на виснаження» в Україні. Італійські ЗМІ також писали про фінансування «нацистського режиму» у Києві західними меценатами. 

Ми також зафіксували 4 фейки про те, що українці прагнуть приєднатися до росії. У них згадували псведореферендуми, які російська окупаційна влада проводила на Донеччині, Луганщині, Херсонщині та Запоріжжі. А також фейкові «результати» та «рекордну явку», про які відзвітував Кремль. 

Крім цього, в італійських медіа активно поширювали фейки Кремля про те, що російська агресія в Україні виправдана: мовляв, росія захищала псевдореспубліки, які сама ж створила на Донбасі, від «української агресії», а себе — від розширення НАТО на Схід та постачань зброї західних країн «українському режиму». 

Італійські медіа поширювали фейки російських дезінформаторів про те, що українська влада продовжує провокувати ядерну катастрофу на ЗАЕС. Також за період моніторингу ми зафіксували кілька фейків про роботу так званих «біолабораторій Пентагона» в Україні з небезпечними вірусами та патогенами.

Крім цього, ми знайшли кейси дезінформації про те, що ЄС вводить санкції проти рф не через російську агресію в Україні, а задля того, щоб «погіршити життя мільйонів людей». Із посиланням на неправдиві заяви президента росії путіна італійські медіа також писали про світову продовольчу кризу: мовляв, у рамках зернової угоди українська пшениця не прибуває у ті країни, з якими Україна мала домовленості.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний