Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа в травні 2023 року

Propaganda diary: огляд російської дезінформації в європейських медіа в травні 2023 року

Photo: ua.depositphotos.com / AlexKosev
14 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1055

У травні 2023 року VoxCheck промоніторив 86 медіа з Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії, Італії, Німеччини та виявив 1118 кейсів дезінформації про Україну. Найбільше кейсів дезінформації ми виявили у словацьких (277), польських (248) та чеських (163) медіа. Найактивніше у травні в європейських медіа просували кремлівські наративи про те, що Захід нібито контролює Україну та використовує її у своїх цілях, що Україна — «терористична держава», а війну в Україні росії змусили почати політика України та Заходу. 

VoxCheck моніторить ЗМІ в країнах Європи (Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Польщі та Угорщині) та аналізує дезінформаційні наративи про Україну, які поширюють ці медіа. Здебільшого виявлені фейки та маніпуляції співзвучні з головними наративами російських дезінформаційних кампаній. Щомісяця команда VoxCheck публікує звіт про результати моніторингу. Усі дезінформаційні повідомлення, згруповані у наративи, їхні спростування відображатимуться на вебсайті бази даних «Propaganda diary».

Польща

Під час моніторингу 12 польських ЗМІ ми виявили 248 кейсів дезінформації, які згрупували у 21 наратив. Серед них найбільші — наратив, нібито Захід контролює Україну та використовує її у своїх цілях (47 кейсів) та Україна — «терористична держава» (43 кейси). Ми також зафіксували по 17 кейсів дезінформації про західну зброю, яку передають Україні партнери, та про дискредитацію української влади. 

Цього місяця у своїх інформаційних вкидах пропагандисти тісно пов’язали наративи про контроль Заходу над Україною та «Україну-терориста». Коментуючи атаку Кремля дронами, польські ЗМІ наголосили, що такі акти курують Штати та їхні союзники. А всі рішення щодо ходу бойових дій з боку української сторони начебто приймаються за океаном, тоді як київська влада не має на них жодного впливу. При цьому дезінформатори пишуть, начебто росія досі не почала повномасштабний наступ на Україну, але Штати продовжують її на це провокувати. Примітно, що у польських медіа посилився наратив про вступ Китаю у війну в Україні. Йдеться, начебто залученість китайської сторони перетворює конфлікт «із регіонального на глобальний і прискорює спалах китайсько-американського зіткнення». А країни НАТО начебто свідомо розпалюють напруженість у відносинах із Китаєм. 

Пік звинувачень України у «тероризмі» припав на травень через атаки невідомих безпілотників на Москву. Польські медіа цитували російських посадовців та послів, називаючи атаки «актами українського тероризму», та у стилі кремлівських пропагандистів запевняли, що у москви все під контролем: дрони нейтралізували, а путін продовжив спокійно працювати. Польські видання масово цитували погрози російських та проросійських спікерів, ніби атаки дронами стануть «точкою неповернення» для кремля у війні в Україні. Крім цього, для формування образу «України-терориста» польські ЗМІ використали кремлівський вкид, нібито «спецслужби Трансністрії» повідомили про замах на президента республіки, організований Києвом. 

Щодо наративу про західну зброю, польські медіа продовжують писати, що саме США пролонгують «беззмістовну війну» в Європі, постачаючи Україні озброєння. Дублі цього повідомлення ми зафіксували одразу у низці медіа. Деякі фейкові повідомлення були спрямовані на дискредитацію України як отримувача західної військової допомоги, наприклад, дезінформатори вкотре писали про перепродаж Україною зброї на чорному ринку. Зокрема згадується, нібито лише 30-35% військової допомоги доходить до армії, а решту продають у даркнеті. В одному з фейків вказують на залученість до корупційної схеми очільника ГУР МО України Кирила Буданова, під кураторством якого українці начебто продають протитанкові комплекси Javelin (США), гранатомети Panzerfaust 3 (Німеччина), ПЗРК «Стінгер» (США) тощо. Пропагандисти вказують, ніби усі схеми з перепродажу зброї на заході замовчують чи ігнорують. 

Італія

У травні у 13 італійських медіа ми зафіксували 148 кейсів дезінформації, з яких можна виокремити 21 наратив. Найбільше кейсів ми виявили у рамках наративу про те, що війну в Україні росію змусили почати дії України та Заходу (25 кейсів), що Україна — «терористична держава» (20 кейсів), а Захід контролює Україну та використовує її у своїх цілях (13 кейсів). 

У травні італійські медіа найактивніше просували кремлівський наратив про те, що розпочати війну росію змусили політика України та Заходу. Вони писали, нібито західні лідери відкрито говорять про ціль війни в Україні — знищення росії. ЗМІ активно цитували топ-спікерів кремля, зокрема поширювали заяву путіна, нібито війну розв’язали якраз проти росії. В італійських медіа теж помітно збільшилася кількість кейсів зі згадкою залученості Китаю до війни в Україні. Але йшлося більше про «відбілювання» та виправдовування агресії: мовляв, москва і Пекін насправді закликають до застосування міжнародного права, бо росія прагне гарантій безпеки, а Китай — свободи ведення економічної діяльності. 

Італійські медіа теж використали інформпривід про атаки дронів на москву для посилення наративу про Україну як «державу-терориста». Проте вони більше писали про те, що це був саме замах на путіна, який «не здивувався і продовжив працювати у звичному режимі». При цьому друга частина у більшості меседжів суперечлива: путін не злякався, але пропагандисти пророкують відповідь кремля у вигляді нещадних обстрілів Києва чи початок так званої «повної війни» (як і польські проросійські ресурси, італійські медіа намагаються справити враження, ніби росія ще не починала повномасштабне вторгнення в Україну). Атаку безпілотників на кремль навіть назвали «справжнім casus belli» для російського військового командування. 

«Контроль Заходу над Україною» проросійські медіа доводили тим, що державний секретар США Ентоні Блінкен публічно закликає українських військових до контрнаступу та розповідає про його очікувані терміни. Мовляв, Штати з таким нетерпінням очікують від України хоч якихось досягнень, бо всередині країни їм необхідно виправдати витрачені на Україну мільярди доларів. Підконтрольність Києва Вашингтону згадали і коментуючи атаку безпілотників на кремль, вказавши, що це рішення могли прийняти тільки Штати. Ба більше, деякі ресурси поклали відповідальність на конкретну політичну силу — неоконсерваторів, оскільки деякі з сенаторів нібито публічно закликали до вбивства путіна від самого початку повномасштабного вторгнення в Україну. У цьому контексті пропагандисти не оминули нагоди похвалити путіна: мовляв, він стримується від реакцій на замах, аби запобігти розгортанню Третьої світової.

Німеччина

Під час моніторингу 19 німецьких медіа у травні ми виявили 129 кейсів дезінформації, які розділили на 20 наративів. Серед них найбільші про те, що Україна — нібито «терористична держава» (15 кейсів), та що Захід контролює Україну та використовує її у  своїх цілях (13 кейсів). Ми також зафіксували 12 кейсів дезінформації про те, що росія начебто воює в Україні із західними країнами, та 12 кейсів, спрямованих на дискредитацію української армії. 

У німецьких проросійських медіа писали, що Україну варто було визнати «терористичною державою» чи «терористичною організацією» ще давно, а за «українськими терористами» стежать спеціалісти ЦРУ, МІ-6 та експерти з Близького Сходу. У решті повідомлень здебільшого цитували заяви кремлівських спікерів про те, що Київ спонсорує акти тероризму проти росіян на території росії та по всьому світу, а до організації терактів залучені усі представники влади. Крім цього, низка медіа поширили заяву Служби внутрішньої розвідки ФСБ Росії, нібито орган попередив кілька спроб українських терактів на російських АЕС. Так пропагандисти намагалися просунути фейк про український «ядерний тероризм». 

Пишучи про так званий «контроль Заходу над Україною», німецькі медіа теж просували думку, що продовження війни курують саме США. Як докази вказували збільшення військової допомоги та присутність американських військових радників у ЗСУ. У німецьких медіа теж писали про те, що Штати очікують на український контрнаступ, а якщо він не відбудеться найближчим часом та не принесе очікуваних результатів, Байден може «закінчити проєкт Зеленського» — тобто усунути чинне політичне керівництво України від влади. Крім цього, пропагандисти поширювали фейк, ніби генсек НАТО Єнс Столтенберг визнав, що «київський режим» був створений у 2014 році за допомогою зброї та військових інструкторів НАТО для протистояння росії. 

Німецькі ЗМІ традиційно поширювали численні фейки з метою дискредитувати Збройні Сили України. У більшості кейсів дезінформації йшлося саме про українських військових на території Херсонщини: мовляв, солдати тероризують, грабують, викрадають та вбивають цивільних. Такі вкиди мають на меті створити хибне враження, нібито цивільних в Україні захищала російська армія і населення було у безпеці лише на момент російської окупації Херсонщини. У значній частині повідомлень також йдеться про жорстоке ставлення командування ЗСУ до підлеглих, а саме численні випадки застосування фізичного насилля. У німецьких ЗМІ також поширювали фейк про нібито раптове зникнення Валерія Залужного через поранення чи навіть загибель. 

Угорщина

У травні ми промоніторили 15 угорських ЗМІ та виявили у них 153 кейси дезінформації про Україну. Їх можна розділити на 21 наратив, серед яких найбільші — нібито війну росію змусили почати політика України та Заходу (21 кейс), росія воює в Україні із західними країнами (16 кейсів), а Захід контролює Україну та використовує її у своїх цілях (14 кейсів).

Угорські проросійські ресурси, виправдовуючи російську агресію, все ще найбільше писали саме про нібито небезпеку з боку НАТО. Примітно, що хоча пік цього наративу припав на початок повномасштабного вторгнення росії в Україну, угорські ЗМІ досі найактивніше просувають саме цей міф. Тут же згадують події Революції Гідності 2014 року — кремлівський фейк, ніби тоді Штати встановили свій «київський режим», який теж загрожував росії та спровокував необхідність вторгнення. Наприклад, в одній з публікацій переконують не називати російську агресію війною путіна, а вважати «цілком законною запізнілою відповіддю росії». 

Другий найбільший прокремлівський наратив в угорських ЗМІ — начебто росія воює не з Україною, а саме із західними країнами на території України. Його просувають і через заяви місцевих проросійських спікерів, і напряму цитуючи ключових пропагандистів кремля. Наприклад, медіа масово поширювали заяву прем’єр-міністра Орбана про те, що миру в Україні можна досягти лише шляхом угоди росії та США. А також слова, нібито «справжня природа конфлікту в Україні ще не з’ясована». Що ж до російських спікерів, то найбільше поширювали заяви спікера кремля Дмитра Пєскова про те, що Захід у війні з росією «не зупиниться ні перед чим». Паралельно в угорських медіа активно просувають фігуру заступника глави Радбезу РФ Дмитра Медведєва: поширюють його заяви, наприклад, нібито Велика Британія веде неоголошену війну проти росії, та переказують жарти з телеграм-каналу.

У рамках наративу про «підконтрольність України Заходу» в угорських ЗМІ теж намагалися довести, ніби від Києва зараз вимагають продовження наступу та нападів на нові території росії, хоча й такі плани «приречені на провал». Із посиланням на Орбана теж писали, що військову пропаганду про український контрнаступ США ведуть і в Угорщині. Загалом медіа пишуть, начебто Захід роками планував повністю знищити Росію, а «ситуація в Україні» була навмисно спроєктована Заходом заради цього. Організацію атаки кремля безпілотниками в угорських ЗМІ теж приписали Вашингтону. В угорських медіа теж не забули про фактор Китаю: вказували, що США хочуть використати конфлікт в Україні, щоб повністю послабити росію в усіх сферах, але Китай цього не дозволить.

Словаччина

Під час моніторингу 13 словацьких медіа у травні ми виявили 277 кейсів дезінформації, які можна поділити на 25 наративів. Найбільша кількість кейсів (35) була спрямована на дискредитацію представників української влади. Інші найбільші наративи, що просувають у словацьких медіа, це ніби Україна — «терористична держава» (34 кейси), Захід контролює Україну та використовує її для власних цілей (28), а війну росію змусили почати політика України та Заходу (28 кейсів). 

У словацьких медіа намагаються дискредитувати, перш за все, президента України Володимира Зеленського. Пишуть, нібито в Україні зростає невдоволення його політикою та корупцією. При цьому, за словами пропагандистів, Зеленському загрожує фізична ліквідація або від представників армії, або від «нового Майдану». Після атаки дронів на москву одразу кілька словацьких ресурсів повідомили, що Зеленський виїхав у країни НАТО, бо боявся помсти з боку росії. Але у фокусі уваги проросійських словацьких медіа й інші представники української влади. Наприклад, медіа писали, що радник президента Михайло Подоляк на українському телебаченні почав погрожувати Європі тероризмом і введенням війни в країни ЄС, якщо Європа припинить постачати Україні зброю.

Наратив про «Україну-терориста» у словацьких медіа теж активізували після повідомлень про атаку невідомих дронів на москву. Медіа писали, нібито українська атака на Кремль підтверджує тезу російської розвідки про план Пентагону перетворити українську війну з відкритого конфлікту, на який «у Києва вже немає ні грошей, ні солдатів», на партизанську війну та тероризм. Після атаки словацькі медіа поширювали погрози російських пропагандистів про те, що жодних варіантів реакції на «теракт», крім ліквідації Зеленського та його оточення, тепер немає. При цьому також вказували на начебто відповідальність Штатів за теракт, називаючи країну «спонсором тероризму». 

Що ж до кремлівського наративу, нібито війну росію змусили розпочати політика України та Заходу, то словацькі медіа писали, що з 2014 року США намагалися влаштувати «пастку» для Росії в Україні, відкривши двері для членства в НАТО, нарощуючи військову міць України за стандартами НАТО та підтримуючи «радикальних націоналістів» на Донбасі. Від публікації до публікації також повторювали думку, що запобігти повномасштабній війні в Україні міг Зеленський, якби заявив, що Україна не стане членом НАТО. Водночас у деяких статтях вказували, що росія справді порушила міжнародне право, напавши на Україну, але міжнародне право начебто порушують і ті західні країни, що хочуть силами українців перемогти чи послабити росію. 

Чехія

У 14 чеських медіа ми виявили 163 кейси дезінформації про Україну, які можна об’єднати у 21 наратив. Найбільше кейсів (48) були спрямовані на дискредитацію представників української влади. Наступні за популярністю наративи — нібито Захід контролює Україну та використовує її у своїх цілях (25 кейсів), а в Україні поширена ідеологія нацизму (21 кейс). 

У чеських медіа, як і у словацьких, дискредитувати політичне керівництво України намагалися, перш за все, через фейки про Володимира Зеленського. Писали зокрема про те, що якщо росіяни зможуть доставити його в Донецьк чи інші окуповані міста, там йому загрожуватиме «народний трибунал». Чеські ЗМІ теж писали про потенційні виступи населення чи військових проти чинного президента, які йому вже загрожують через критичне невдоволення українців збільшенням корупції в оточенні Зеленського. Також медіа поширюють повідомлення з анонімних проросійських каналів про те, що ЗСУ втомилися від бойових дій, але Зеленський це ігнорує та обмежується лише загальними фразами. Вкотре згадувався нібито конфлікт між політичним та військовим керівництвом, між Зеленським та Залужним, через те, що українська влада не здатна покрити потреби фронту. Ще у травні псевдоексперти заявляли чеським ЗМІ, що через це Україну спіткає поразка у війні вже за 2 тижні, і після цього Зеленський тікатиме на Кіпр. 

У рамках наративу про начебто «контроль Заходу над Україною» ЗМІ Чехії писали про те, як США жорсткого жертвують життями людей, цивільною інфраструктурою та екосистемою України заради перемоги над росією. Мовляв, заради зриву наступу російських військ Штати готові підривати у Києві ядерну зброю, а це призведе до радіоактивного забруднення всієї заплави Дніпра та прибережних вод Чорного моря. Крім цього, у чеських ЗМІ поширювали заяву секретаря ради безпеки рф Миколи Патрушева, нібито після поразки проти росії США не планують зберігати Україну як державу, бо вона потрібна США «тільки як об’єкт нещадної експлуатації природних ресурсів» без населення.

У травні у чеських медіа показово збільшилася кількість фейків про нацизм в Україні. Це пов’язано з тим, що на 2 травня припадають роковини трагедії в Одесі у 2014 році. Тоді в результаті сутичок між прибічниками Євромайдану та проросійськими активістами і пожежі в Будинку профспілок загинули 48 людей. Ці події лягли в основу міфотворення кремля про підтримку населенням України нацизму та насильницьких розправ із людьми з проросійськими поглядами. Проросійські ЗМІ Чехії дослівно переказували ці ж російські фейки, і писали, ніби саме з цієї трагедії в Україні почався «нацистський терор».

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний