Пропаганда для «молодшого слов’янського брата» на Балканах: як росія просуває кампанію з дезінформації у Сербії

Пропаганда для «молодшого слов’янського брата» на Балканах: як росія просуває кампанію з дезінформації у Сербії

Photo: ua.depositphotos.com / samot
23 Грудня 2022
FacebookTwitterTelegram
2747

Сербія — одна з країн, де російська пропаганда знайшла сприятливий ґрунт. Чому саме Сербія? Причина — у тісних культурних та геополітичних зв’язках із росією. Далі розбираємось, які основні наративи поширює рф у Сербії та які ефекти це дає у суспільстві.

Що об’єднує росію та Сербію?

Так склалося історично, що Сербія завжди становила велике геостратегічне значення для москви та була ключовою опорою російських інтересів на Балканах. Сербію та росію об’єднує спільна православна церква та слов’янська етнічна приналежність. Саме це й було весь час суттю російської стратегії в Сербії. Російська православна церква та сербська міцно співпрацюють на найвищому рівні. У минулому росію вважали завжди захисницею Сербії, наприклад, в період Першої Світової війни. 

Відтак, путін використовує російську православну церкву, щоб розширювати та легітимізувати інтереси росії. 

Інший важіль впливу росії на Сербію — енергетика. Сербія повністю залежить від російського газу. Також рф має контроль над нафтовим сектором сербської енергетики.

Не останню роль у привабливості російської пропаганди в Сербії відіграли і негативні настрої щодо Заходу. Ці негативні настрої виникли внаслідок бомбардувань НАТО колишньої Югославії в 1999 році під час війни в Косово. Крім того, повільний процес інтеграції країн Західних Балкан до Європейського Союзу також підживлює негативні настрої. 

Опитування свідчать, що путін — це світовий лідер, яким серби захоплюються найбільше. 95% сербів вважають росію справжнім союзником, порівняно з лише 11%, які схиляються на бік Європи. І це попри те, що саме ЄС — основний фінансовий спонсор Сербії.

Росія також використовує у своїх інтересах проблему Косово. Косово отримало незалежність від Сербії в 2008 році, однак Сербія досі не визнає Косово як окрему країну. Росія позиціонує себе як охоронця сербських інтересів щодо Косова та сербських меншин у сусідніх країнах. Путін та президент Сербії Вучич разом складають плани війни проти незалежного Косова. Відтак, Сербія затято сподівається, що начебто перемога путіна в Україні якимось чином дозволить їй відновити контроль над частинами Косова та іншими регіонами Балкан.  До речі,  Приштина — одна  з перших в регіоні висловила Україні підтримку після початку широкомасштабної російської агресії. 

Яка позиція Сербії щодо війни росії в Україні?

Згідно з результатами цього ж опитування, 68% сербів заявляють, що війну в Україні розпочало НАТО, а не путін. Крім цього 82% виступають проти санкцій, які наклали на росію.

Як відомо, Сербія відмовилася вводити санкції проти росії через її збройну агресію. Натомість Белград уклав угоду з кремлем про “консультації” з питань зовнішньої політики. Путін і президент Сербії Александар Вучич також підписали нову газову угоду, а державна авіакомпанія Air Serbia подвоїла кількість рейсів між столицями країн. У Єврокомісії завляли, що така позиція Сербія може поставити під загрозу прагнення країни приєднатися до ЄС.

Хто контролює сербські медіа?

Більше як 80% сербської преси контролює влада президента Сербії Олександра Вучіча. Нині Росія має дуже сильний вплив на сербські ЗМІ. Найбільший контроль у медіа-секторі Сербії росія здобула у 2015 році з приходом російського державного інформаційного агентства Sputnik, коли один із його офісів відкрили в Белграді. 

У той час як в ЄС наклали санкції на пропагандистські канали RT і Sputnik і закрили їх, Сербія цього не зробила. Хоча Сербія не є членом ЄС, вона є країною-кандидатом і, як від неї очікують приєднатися до російських санкцій, чого їй поки що не вдалося зробити.

Які основні наративи просуває росія в Сербії?

По-перше, проросійські ЗМІ в Сербії просувають російську точку зору щодо міжнародної політики. Медіа поширюють думку, що політика Заходу щодо балканського регіону має на меті не просувати демократичні цінності, а ґрунтується на геостратегічних інтересах. Так, у Сербії пишуть, що основна ціль Заходу — усунути російський вплив у регіоні, щоб отримати перевагу в глобальній політиці та економіці. 

Проросійські сербські ЗМІ розглядали революцію 2013/2014 років в Україні як державний переворот, який організували Сполучені Штати. У цьому випадку російська пропаганда в Сербії принесла чималі успіхи, адже за даними белградської правозахисної організації Crta, 3/4 сербів вірять, що росія була змушена воювати з Україною через експансіоністські наміри НАТО.

Другий масштабний наратив полягає в тому, щоб дискредитувати ЄС і НАТО. Проросійські ЗМІ стверджують, що євроатлантичні інститути ставлять під загрозу незалежність і суверенітет Сербії. Вони поширюють неправдиві твердження про те, що ЄС підтримує сепаратистські групи в регіоні Воєводина або що вступ до ЄС призведе до того, що європейський бізнес почне експлуатувати ринки Західних Балкан. Згідно з опитуванням Crta, 40% сербів не підтримують прагнення країни приєднатися до ЄС і натомість хочуть об’єднатися з росією.

Наголошують проросійські ЗМІ і на спільній історії та культурних зв’язках між росією та Сербією, про які ми згадали вище, а також на російських інвестиціях, які принесли країні економічну вигоду. Також медіа полюбляють героїзувати особистість путіна. Прокремлівські ЗМІ в Сербії надають путіну майже божественний статус і зображують його як верховного лідера з майже надлюдськими рисами. Головна мета – показати, що “росія – це путін, а путін – це росія”. Загалом, російська пропагандистська кампанія має на меті показати сербському народу, що існує альтернатива західній ліберальній демократичній системі, і що це система путіна.

Як пропагандисти в Сербії брешуть про війну в Україні?

З початком повномасштабного вторгнення пропагандисти в Сербії значно активізувалися. У брехливих ЗМІ почали з’являтися такі заголовки: «Україна розпочала війну проти росії»; «Українські війська обстріляли пологовий будинок»; «Українці готуються застосувати хімічну зброю» тощо. 

Як зазначає кандидат історичних наук Володимир Цибульник, навіть сербський президент опустився до путінських намагань переписати історію і заявив, що визнає російську агресію у випадку, якщо Київ засудить бомбардування Сербії під час війни 90-х років минулого сторіччя. Проте бомбардування Белграда відбулося у 1999  році, і Україна була першою державою, яка запропонувала мирні переговори, щоб зупинити війну. 

Що робить російську пропаганду в медіа-секторі Сербії ще більш небезпечною, так це те, що вона транснаціональна. Кампанії з дезінформації часто орієнтовані на ряд країн та поширені в усьому регіоні, зокрема в Боснії та Герцеговині, Чорногорії, Косово та Північній Македонії.

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний