Проєкт «Вышка»: майданчик новий — обличчя старі

Проєкт «Вышка»: майданчик новий — обличчя старі

Photo: pexels.com / Tim Mossholder
20 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
1873

2-го лютого 2021 року проти каналів Медведчука ввели санкції. Пізніше, вже у 2022 році, подібні санкції застосували проти проросійського каналу «НАШ», який належав Євгенію Мураєву. Здавалося, головні рупори російської пропаганди в Україні нарешті втратили голос. Та, на жаль, вони знаходять шляхи, як залишатись в українському медійному полі. VoxCheck пояснює, як проросійський канал «НАШ» змінив назву, але не риторику. 

З першого погляду здається, що проєкт «Вышка» на ютубі — це нова програма. Так, перше відео начебто опублікували на початку січня 2024 року, а підписників на каналі вже понад 1 мільйон. Насправді ютуб-канал «Вышка» створений ще у 2018 році, проте старих відео ви не знайдете. 

Ютуб-канал «Вышка» — це перейменований канал «НАШ». На Вікіпедії можна знайти оригінальне посилання на ютуб-канал видання. За допомогою архіву Wayback Machine ми виявили, що у січні 2022 року канал мав назву «НАШ», проте пізніше його перейменували на «Да, это так», і тепер канал називається «Вышка». Тобто один і той же канал перейменовували двічі.

Також на те, що «Вышка» і «НАШ» є одним і тим же ютуб-каналом вказують такі ознаки: 

  • Стабільний приріст кількості підписників у «Вышки» у 2021 році — після закриття «каналів Медведчука». Таке саме трапилося і з каналом «НАШ».
  • Приплив близько сотні тисяч підписників взимку 2022 року. Тоді Рада національної безпеки та оборони (РНБО) запровадила санкції проти телеканалу, заблокувавши його на 5 років. Тож єдиним каналом мовлення став ютуб.   
  • Канал «НАШ» повідомив про 1 млн підписників у вересні 2021 року. «Вышка» має таку саму кількість тоді ж. 

Статистика переглядів та підписників «Вышки» по місяцях. Джерело: Social Blade. 

Сам телеканал «НАШ» був підконтрольним проросійському політику Євгенію Мураєву, хоч і формально належав його батьку та деяким іншим співвласникам. На самому каналі неодноразово поширювали російські та проросійські наративи. Раніше ми вже спростовували неправдиві тези Мураєва. 

Ведучі проєкту також мають проросійський бекграунд. Наразі на ютуб-каналі їх двоє: Лана Шевчук та Василь Апасов. 

У 2019 році стало відомо про авторський проєкт Апасова на телеканалі ZIK. Це сталося після того, як канал придбав Тарас Козак — соратник Віктора Медведчука. У 2020 році Апасова виключили з Ради громадського контролю НАБУ через штучне завищення голосів. Окрім роботи на «Вышке», має власний ютуб-канал, куди запрошує фігурантів Реєстру зрадників Руху «Чесно»: Олесю Медвєдєву, Михайла Чаплигу, Назара Діордіцу (Макса Назарова).  

Лана Шевчук у 2018 році стала ведучою live-ефірів NewsOne, який також належав Тарасу Козаку, а пізніше доєдналася до телеканалу «НАШ». Зокрема ведуча під час роботи у NewsOne у 2021 році, говорячи про перемовини щодо повернення українських полонених, цитувала лише позицію бойовиків «лднр», коли вони взагалі не були стороною перемовин. Відбулося це у контексті демонстрації Медведчука як єдиної особи, яка здатна до перемовин. Саме тоді прозвучала заява бойовиків, що вони «більше не вважають команду Зеленського гідними учасниками переговорів щодо врегулювання конфлікту на Донбасі». При цьому позицію України взагалі не згадували. 

Гостей для проєкту «Вышка» підбирають також відповідних. Ось лише деякі з них.  

Дмитро Співак

У минулому Дмитро Співак — постійний «політичний експерт» в етерах телеканалів ZIK, NewsOne та «112», які здебільшого титрували його експертом не для того, щоб наголосити на винятковій компетенції гостя, а щоб за його ширмою приховати відсутність експертизи та іншого титулу. А успішним політиком Дмитра Співака справді назвати важко: хоча він і був депутатом Одеської міськради, потрапити до Верховної Ради йому не вдалося. Співак намагався зробити це двічі — від «Україна — Вперед!» та за партійним списком від Блоку Петра Порошенка, але йому не вдалося набрати необхідну кількість голосів. До омріяної ВР Співак найближче підійшов саме зі «Слугами народу», але в останній момент «самостійно» прийняв рішення не балотуватись. Серед причин відмови від участі назвав «цькування», яке розгорнулося проти нього у соцмережах через проросійські меседжі в телеефірах. Відтоді експерт не приховує особистої образи та за першої нагоди дає глядачам знати свою думку про Президента Зеленського та його оточення.

Дмитрий Спивак, 08/01/2024 (55:48 – 55:53)

«Я вообще считаю, что вот эти все коррупционеры, мародеры, грантоеды и Квартал доконают страну». 

Вже під час повномасштабного вторгнення, проживаючи в Одесі, регулярно проводить прямі ефіри з Максом Назаровим — топведучим каналу «НАШ». Разом показово «проукраїнські» експерти поширюють відверто проросійські наративи під кричущими заголовками на кшталт «Русскоговорящих украинцев НЕ существует: кто ломает людей через колено?». Періодично висловлюється про бідність та корупцію в Україні, закономірно звинувачуючи в них чинну українську владу, яка нібито забороняє святкувати рідне серцю Співака 9-те травня:

Дмитрий Спивак, 08/01/2024 (13:10 – 13:45)

«Видать кто-то нам построил кальку, выстроил нам, какая должна быть Украина. Вот сюда, вот сюда, к Польше. И Вторая мировая, вот сюда. То, что поляки сдались на 27-й день Гитлеру это себе такое, да? А вот давайте, забудьте про Советский Союз, забудьте про своих героев. Всё, в войне победила Польша, Америка, Британия, и так далее. Нас сюда ведут. И нас сюда ведут с точки зрения культуры, науки, истории, искусства, и взялись за религию».  

Руслан Бортник

Ще один частий гість каналу «Вышка», якому не подобається мовна політика України, — Руслан Бортник, колишній помічник депутата-регіонала Вадима Колесніченка, скандально відомого автора «мовного закону», що набув чинності в серпні 2012 року і був визнаний неконституційним після втечі Януковича. Згідно з цим законом, для надання мові статусу регіональної було достатньо, щоб її носії становили 10% населення відповідної області, міста чи району. Це означало, що російська мова отримувала статус регіональної на всій території країни і фактично прирівнювалася у статусі до державної. 

Напередодні повномасштабного вторгнення Бортник був членом правління ГО «Центр адміністративного і судового переслідування нацистських злочинців». Організація була створена у 2013 році для дискредитації Бандери, УПА та українського визвольного руху загалом. Центральною стала кремлівська теза про «нацистів-колаборантів» із ОУН та УПА, які нібито вчиняли погром над тисячами невинних українців та євреїв. Окрім збору інформації про ветеранів УПА, центр займався публікацією «досліджень» на теми «українського нацизму», фальсифікації історії та створення антиісторичних міфів. 

Утім, цей «експерт» марить не тільки нацистами, йому ввижаються й екзотичніші істоти. 

Руслан Бортник про нашестя прибульців, 10/01/2024 (10:44 – 11:25)

«Это ещё одна, новая глобализирующая тема. Поскольку не удалось демократию сделать глобальным политическим порядком, не удалось экологию сделать пока что глобальной политической повесткой. Может быть вторжение инопланетян позволит объединить мир вокруг сильнейших государств или вокруг сильнейшего государства в мире? Оно пока одно. […] Очень странно, я не удивлюсь, если это случится. Прогревается общественное сознание, прогревается ожидание, и, соответственно, снимается как бы шоковый порог, болевой порог, в случае того, если это случится. Общество уже по чуть-чуть готовится, что это может стать реальностью».

«Вышка» з радістю підхоплює панічні нотки у словах запрошених гостей і виносить їх у епатажні заголовки — класичні приклади клікбейту: 

Скриншот випуску з пропагандистського каналу

Скриншот випуску з пропагандистського каналу

Вадим Карасьов

Черговий «експерт», якого кличуть в ефіри, — це доволі відомий своїми проросійськими висловлюваннями «політолог» Вадим Карасьов. Після 2014 року Вадим Карасьов регулярно з`являвся в етерах телеканалів «112 Україна» і «Newsone», де поширював проросійську пропаганду. Був ведучим авторських програм на телеканалах NewsOne та «НАШ». Директор Інституту глобальних стратегій з 2003 року. Внесений до бази псевдоекспертів від видання «Тексти», відзначився піаром таких партій, як: «Наша Україна», «Україна — Вперед!», «Сильна Україна», «Опозиційний блок», ОПЗЖ, «Відродження». Також займався просуванням Наталії Королевської, Олега Ляшка, Юлії Тимошенко. 

Карасьов  долучався до російського пропагандистського ток-шоу «60 минут», виступав проти прийняття закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». У 2020 році заперечував, що на сході йде війна та називав бойові дії «невирішеним конфліктом». І вже після повномасштабного вторгнення поширював проросійські наративи на своєму ютуб-каналі «Говорит и доказывает Вадим Карасьов», зокрема про те, що Зеленський не прагне закінчувати війну, бо розуміє, що доведеться проводити вибори. 

Риторика Карасьова у проєкті «Вышка» майже не відрізняється від того, що він говорив раніше. До прикладу, «експерт» розповідає про те, що Україні потрібно було підписувати мирний договір. 

Вадим Карасев, 23/01/2024 (04:02 – 04:31)

«Но не воевать, потому что сил не воевать ни у кого сегодня. Более того, если сейчас воевать было, Россия начала выигрывать. Россия, они же сами говорят: Россия, получается, что Россия более сильнее сейчас, нежели она была в 2022 году. Да, потому что в 2022 году, если подписали тогда соглашение, тогда Россия ушла бы с моральной поражением, несолоно хлебавши, вывело. Все сказали бы: «У Путина ничего не получилось, Путин проиграл. Он хотел завоевать Киев — не завоевал».

Або ж Карасьов вважає поганим те, що Україна продовжує воювати замість капітуляції перед росією. Він обґрунтовує це неможливістю перемоги України у війні: 

Вадим Карасев, 19/01/2024 (45:49 – 46:18)

«Плохо то, что у нас многие артикулируют, скажем так, милитаристскую повестку –  давайте нам больше снарядов, дайте самолётов больше, то есть нацеленность на войну – а мало политических субъектов, которые бы артикулировали дипломатические усилия победы. Потому что если мы не проиграли, а на данном этапе мы не можем победить военным путём, значит наша главная задача сейчас выиграть мир».

Як бачимо, темами, якими маніпулює Карасьов у проєкті, є мирні переговори та закінчення війни. Мовляв, на це українська влада йти не хоче, а натомість зайнята «мілітаризмом».

Дмитро Корнійчук

Наступний гість програми, який відзначився своїми проросійськими та антизахідними заявами як до 24 лютого 2022 року, так і після —  Дмитро Корнійчук. Він є директором Центру інноваційного консалтингу «КДА», де зокрема займався піаром Юлії Тимошенко та її партії «Батьківщина». В ефірі «ZIK» Корнійчук розповідав про те, що США нічого не зробили для запобігання пандемії, оскільки вона була для них вигідною, говорив про реформи як про геноцид українського народу та про керування Україною з Вашингтону. 

Після російського повномасштабного вторгнення продовжує поширювати проросійські заяви: путін начебто погодив війну з Заходом, який лише використовує українців, а російсько-українська війна — це лише засіб для послаблення Європи та України. 20 лютого СБУ та Київська міська прокуратура вручила блогеру підозру за виправдовування та заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікацію її учасників.    

Дмитро Корнійчук, 17/01/2024 (03:00 – 03:30)

«Ну кризис же экономический и в Европе тоже будет. Кстати, одна из целей войны в Украине, для чего Байден с путиным это делали, — это тоже было ослабление Европейского Союза, потому что Европейский Союз тоже являлся конкурентом и для Соединённых Штатов и для России. И слишком они там независимо себя позволяли вести. Поэтому и Украину по сути разделили, ослабили, и заодно Европейский союз – для того, чтобы сговорчивей»

Дмитро Корнійчук, 16/01/2024 (31:33 – 31:59)

«Глобальным игрокам, на самом деле, глубоко наплевать какой мы тут для себя формируем имидж и что заявляют наши политики, и вообще что происходит в Украине. Как показало 24 февраля 22-го года, можно просто взять и поделить страну пополам, ну там условно разделить Украину в рамках неких глобальных договоренностей, и никто Украину спрашивать не будет».

Історії про поділ України, її контроль з Вашингтону та інші подібні висловлювання є частиною наративів російської пропаганди, де Україну змальовують як несамостійну державу, яка нічого не вирішує. 

Замість висновків

Це лише частина гостей «Вышки» та їхніх цитат. Кількість відео на каналі кожного дня збільшується, подібних «експертів» кличуть щодня. Їхня риторика не зазнала суттєвих змін з початку російського повномасштабного вторгнення. Змінилися лише певні акценти. До прикладу, раніше українців нібито дурили Захід та влада України. Тепер росія теж отримує поодиноку порцію критики. Однак це більше схоже на спроби охопити більшу аудиторію. 

Загалом, як бачимо з риторики запрошених на «Вышку» гостей, її сюжети містять майже стандартний набір проросійських та антизахідних наративів. Так звані «експерти» розповідають про контроль Заходу в Україні, домовленості між США та росією, поділ України. Також в ефірах можна почути про те, що Україна нібито не хоче миру, пригнічує російськомовних, впроваджує диктатуру. Тобто вони роблять те, що й перед повномасштабним вторгненням — поширюють проросійські наративи. І так само роблять це у завуальованій формі, щоб не отримати підозру в колабораціонізмі.

Поки ютуб-канал «Вышка» продовжує мовити в Україні, громадськості варто пояснювати, у чому проблема подібних проєктів, а споживачам – ігнорувати подібні канали та підвищувати власну медіаграмотність.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний