Приготуватися, летить: чому Повітряні сили вирішили боротися з телеграм-каналами, що публікують рух ворожих об’єктів

Приготуватися, летить: чому Повітряні сили вирішили боротися з телеграм-каналами, що публікують рух ворожих об’єктів

Photo: ua.depositphotos.com / VadimVasenin
29 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2079

Чекаєте сповіщення від анонімного Телеграм-каналу щоразу, як за вікном гуде сирена? Моніторите, хто з них перший повідомить, через яке місто залетіла російська ракета чи іранський дрон? Радієте, коли одразу дізнаєтеся, а якому ж це районі так успішно спрацювало ППО? А саме з такими Телеграм-каналами вирішили боротися у Повітряних силах ЗСУ. Чим небезпечні такі джерела? Пояснюють військові та фактчекери.

Хто поза законом?

Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в етері єдиного телемарафону розповів, що низка Телеграм-каналів публікували скриншоти з програми «Віраж-планшет». Це автоматизована підсистема збору, обробки, відображення та аналізу інформації про повітряну обстановку. Вона відображає переміщення повітряних цілей у реальному часі і допомагає скоротити час передачі інформації з вищого командного пункту.

Юрій Ігнат заявив, що, ймовірно, найближчим часом ухвалять «серйозні рішення» щодо Телеграм-каналів, які в режимі реального часу подають інформацію про рух БпЛА чи ракет. Адже це «злочин проти України». Речник Повітряних сил додав, що можна інформувати, але не деталізуючи дані та не виставляючи скриншоти. 

Ворог спостерігає

Логічно, що українці в час повномасштабної війни хочуть почуватися в безпеці та мати хоч якийсь контроль над ситуацією. Утім такий контент і канали, що його розповсюджують, дійсно несуть загрозу. Найбільша загроза від тих анонімних Телеграм-каналів, які публікують безпосередньо маршрути прольоту ракет або інших повітряних об’єктів, наприклад, іранських дронів-камікадзе Shahed, пояснює керівник аналітичного відділу «Повернись живим» та колишній офіцер воєнної розвідки Антон Муравейник.

«Фактично ці канали допомагають ворогу бачити, де наші сили ППО можуть фіксувати повітряні об’єкти, а де не можуть. Відповідно, таким чином противник може вивчити покриття нашого радіолокаційного поля протиповітряної оборони. І це небезпечно, тому що потім вони вдосконалюють маршрути прольоту своїх об’єктів, щоб вони обходили наші засоби ППО», — зазначає аналітик.

Він додає, що так у читачів складається враження контрольованої безпеки. Але воно — хибне. 

«По-перше, не всі об’єкти завжди видно. По-друге, те, що наші Повітряні сили побачили цей об’єкт, означає, що противник скоригує його наступного разу. І цих читачів, може вже вразити ракетою, яку вони вже не побачать, тому що до цього інформацію про її маршрут було опубліковано в соціальні мережі», — пояснює наслідки Антон Муравейник.

Керівник аналітичного відділу «Повернись живим» каже, що, на жаль, немає якогось унікального балансу, при якому суспільство буде максимально інформоване про потенційні атаки і при цьому сили протиповітряної оборони не зазнають втрат у майбутньому. Будь-яка деталізована публічна інформація буде використовувася ворогом.

Хайп і гроші

Тож навіщо займатися таким інформуванням, якщо воно так шкодить війську? Окрім добрих намірів попередити і заспокоїти, для частини Телеграм-каналів це бізнес на оголошеннях та підписниках. Наприклад, автори можуть «набивати» підписників у каналах, щоб потім ці канали з уже готовою аудиторією продати. Також на свої кількасот тисяч підписників ці канали можуть продавати рекламу. І, як виявили у VoxCheck, ця реклама часто виявляється фейками чи клікбейтом.

Так в одному з таких каналів на понад 200 тисяч підписників фактчекери знайшли оголошення про нібито базу вакансій від Президента України.

Скриншот з одного з Телеграм-каналів про рух ворожих об’єктів на 200 тис. підписників

Утім це — фейк. Указ із номером, на який посилаються автори оголошення, стосується призначення Олександра Камишіна Радником Президента України. У тексті цього указу немає жодної згадки про бази вакансій, в інших указах такої інформації теж немає. У дописах додають посилання на телеграм-канали, де нібито публікують ці бази вакансій. Однак це лише оманливий спосіб збільшити кількість підписників у Телеграм-каналах. З часом такі оголошення з каналів видаляють.

Знаходили фактчекери і більш клікбейтні оголошення. На кшталт порівняння путіна з дияволом чи розповсюдження конспірологічних теорій про нібито ядерну зиму в 1816 році. Ці оголошення рекламують «історичні» канали, утім і їх за кілька днів видаляють.

Скриншот з одного з Телеграм-каналів про рух ворожих об’єктів на 300 тис. підписників

То що ж робити?

По-перше, за можливості користуватися лише офіційною інформацією та не ігнорувати повітряні тривоги.

По-друге, ігнорувати Телеграм-канали, які публікують клікбейт та фейки. Так ви не даватимете шахраям заробляти на людському бажанні бути в безпеці.

По-третє, скаржитися на ті пости та Телеграм-канали, які повідомляють про точні маршрути прольотів ворожих об’єктів під час повітряної тривоги. Для цього затисніть повідомлення пальцем (якщо користуєтеся телеграмом на телефоні) або ж натисніть на нього правою кнопкою мишки (для користувачів телеграму на комп’ютерах) та оберіть пункт «Поскаржитися». Виберіть причину скарги, наприклад, «Інше» і залиште коментар, який уточнює цю причину, приміром, «illegal sharing of sensitive data».

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний