Putin, Путин: описовий аналіз Twitter-всесвіту

Putin, Путин: описовий аналіз Twitter-всесвіту

30 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
955

24 лютого Росія почала наступну стадію свого вторгнення до України. З того часу російсько-українська війна не сходить з головних сторінок світових ЗМІ та трендів у соцмережах. У цій колонці ми надаємо певні факти про залученість та публічний дискурс у Twitter про війну.

Дані для аналізу були зібрані через Twitter Stream Tweets API. Твіти збиралися в реальному часі, якщо вони містили одне з ключових слів: “Putin” чи “Путин”. Протягом 1 січня – 26 березня ми зібрали понад 53 млн твітів, із яких близько 31 млн були створені між 22 лютого та 8 березня. Для порівняння, база даних зібрана Chen and Ferrara (2022) від 22 лютого до 8 березня містить 63 млн твітів. Однак, вони загалом використовували 33 ключових слова для відстеження активності у Твіттері.

Зміни активності у Twitter з часом

Рисунок 1: Щоденна кількість твітів зі словами “Putin” чи “Путин”, 01 січня – 26 березня

Як показано на рис. 1, на початку 2022 року у Твіттері не було багато обговорень зі згадками Путіна (в середньому менше 10 тис. твітів на день). Однак, кількість твітів, пов’язаних з Путіним, почала зростати 21 лютого, коли Росія оголосила про визнання так званих “народних республік” на Сході України. Кількість твітів, створених 24 лютого, коли почалася війна, перевищила 2,6 млн та досягла максимуму 25 лютого – близько 2,7 млн. З того часу кількість твітів зі словами Putin чи Путин знизилася. Однак, щоденна кількість твітів усе ще велика – від 50 до 100 тисяч (у 5-10 разів більше, ніж до 24 лютого).

Рисунок 2: Оригінальні твіті, ретвіти та відповіді

Рисунок 2 показує, що більшість цих твітів були ретвітами, тоді як оригінальних твітів – лише близько 15% із загальної кількості твітів. Кількість оригінальних твітів знизилася з кінця лютого, але залишається вищою за довоєнний рівень.

Рисунок 3: Аналіз протягом доби

Більш детальний погодинний аналіз кількості твітів між 22 лютого та 1 березня показує цікаві результати (рис. 3). Так, у “нормальні” дні спостерігається “період сну” (тобто користувачі Твіттера знижують свою активність вночі – між північчю та 6 годиною ранку за Гринвічем). Однак, 24 та 25 лютого “сну” не було, що свідчить про те, що війна постійно була у фокусі уваги людей.

Гештеги

Гештеги широко використовуються Твіттером, щоб надати твіту контексту та дозволити користувачам відслідковувати певні теми, які їх цікавлять. Аналіз гештегів згаданих у 53 млн твітів у нашій базі даних, показує, що коли люди говорили про війну, вони використовували понад 170 тисяч гештегів. Найбільш часто використовувалися гештеги про війну загалом (#war, #wwiii, #ww, #worldwar, #ukraineunderattack, #ukrainewar, #ukraineconflict); антивоєнні (#stopwar, #nowar, #peace); та антипутінські гештеги (#stopputin, #putinwar, #putinswar, #putinhitler, #putinwarcrimes, #putinisawarcriminal, #putinwarcriminal, #warcriminalputin, #russianwarcrimes, #russiawarcrimes, #putinisawarcriminalukr,#putincriminal). 

Рисунок 4. Гештеги

Цікаво, що тоді як кількість твітів з гештегами пов’язаними з війною чи антивоєнними знизилася після піків 26-27 лютого (рис. 4), кількість твітів з антипутінськими гештегами знизилася лише після 4 березня, коли російський уряд обмежив використання Твіттера та інших соцмереж у росії. Втім, був ще один сплеск антипутінських твітів, який співпав у часі з твітом Ілона Маска, який викликав Путіна на двобій.

Загалом, наш аналіз показує, як еволюціонувала дискусія про українсько-російську війну у Твіттері. Оскільки війна триває, потрібний більш детальний аналіз, щоб зрозуміти, як платформи соцмереж використовуються у воєнних цілях в Україні або як виникає та поширюється дезінформація.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний