Роковини теракту в Оленівці: як ЗМІ Німеччини, Франції та Польщі писали про страту учасників героїчної оборони Маріуполя

Роковини теракту в Оленівці: як ЗМІ Німеччини, Франції та Польщі писали про страту учасників героїчної оборони Маріуполя

Photo: ua.depositphotos.com / novelo
28 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
1781

У ніч з 28 на 29 липня 2022 року російські окупаційні сили вчинили масове вбивство військовополонених Героїв оборони Маріуполя в Оленівці. Це була спланована росіянами страта. Точна кількість загиблих та поранених досі невідома. Росія ускладнює розслідування, не допускаючи міжнародні організації до Оленівки. Досі триває юридичне опрацювання наявних свідчень та доказів. 

Обстріл чи термобаричний вибух?

29 липня 2022 року росіяни повідомили про нібито обстріл Волноваської колонії №120, де вони утримували військовополонених. Вони заявили про атаку на колонію з «HIMARS» і навіть показали «уламки» від снарядів. Очільник так званої «днр» Денис Пушилін причиною обстрілу назвав те, що нібито військовополонені почали розповідати про злочини ЗСУ та української влади. 

Однак докази свідчать про цілеспрямоване знищення українських військовополонених росією зсередини приміщення термобаричним вибухом.

29 липня Генеральний штаб ЗСУ повідомив про прицільний навмисний артилерійський обстріл Оленівки зі сторони рф. У такий спосіб росія хотіла звинуватити Україну у воєнних злочинах та приховати сліди тортур над полоненими. За інформацією командувача Ракетних військ і артилерії Командування Сухопутних військ ЗС України, українські війська не завдавали удари у цьому напрямку. 

У цей же день Служба Безпеки України опублікувала перехоплення, судячи з яких бойовики самі влаштували теракт за допомогою вибухівки. Її розмістили у приміщенні колонії. Також росіяни розмістили на території колонії установки «Град», звідки завдавали удар по підконтрольній Україні території, проте вогню у відповідь вони не зазнали. Тому перехоплення СБУ підтверджують слова Генерального штабу ЗСУ щодо відсутності роботи української артилерії на цьому напрямку.  

Міжнародна розвідувальна спільнота «InformNapalm» стверджує, що наявні докази спростовують російську пропаганду. 

На момент теракту фронт знаходився в 15 км від Оленівки. Така відстань у зоні досяжності для звичайної артилерії ЗСУ. Тому нелогічно використовувати дорогі снаряди «HIMARS», які ще й може відстежити США. 

Також елементи, які росіяни видають за рештки ракет від американської РСЗВ, іржаві. Це вказує на їхню старість, а отже, їх зібрали раніше та привезли на місце вибуху.

Фото уламків нібито від снарядів «HIMARS». Джерело: InformNapalm

Окрім того, спільнота звертає увагу, що покрівля будівлі не провалена, частина вікон вціліла, ліжка не розкидані. Це та ознаки обгорання приміщення та тіл вказують на використання термобаричної зброї. ЗСУ не мали термобаричних снарядів, які стріляють на таку відстань.

Також на супутникових фото від «Maxar Technologies» помітно, що навколо ураженої будівлі відсутні ознаки ракетного обстрілу. Постраждало лише одне приміщення, де тримали полонених. Від обстрілу з «HIMARS» ураження було б значно більшим. 

Будівля в Оленівці, яку нібито атакували з «HIMARS». 29 липня 2022 року. Джерело: Associated Press

Знищене за допомогою «HIMARS» місце базування російських військових у Кадіївці. Джерело: Мілітарний

Супутникове фото Оленівки до вибуху

Супутникове фото Оленівки після вибуху

За інформацією ГУР МО України, допити полонених проводили слідчі так званого «мдб днр» спільно з представниками ПВК «Вагнер» та ФСБ. Під час допитів використовували тортури для знущання, фізичного приниження та деморалізації українських військовополонених. Після морального зламу російські медіа повинні були записати репортажі, де українські полонені «зізнавалися» б у воєнних злочинах та «критикували» українське керівництво. 

Як вказує ГУР, росія не мала наміру обмінювати військовополонених з Оленівки. Тому, щоб приховати сліди тортур, росіяни убили полонених. Для цього ПВК «Вагнер» замінували місце утримання українських полонених з використанням легкозаймистої речовини, яка призвела до швидкого поширення пожежі у приміщенні. 

Розслідування CNN також підтверджує, що по Оленівці не було атаки «HIMARS» і загалом вона відбулася не ззовні. Також у розслідуванні згадують свідчення полонених. Вони не чули жодного звуку підльоту ракети. 

Міжнародна розвідувальна організація «Janes» повідомила CNN про ознаки надзвичайно високої температури всередині будівлі та відсутність уламків. 

26 липня 2023 року Верховний комісар ООН з прав людини Тюрк Фолькер зазначив, що трагедія в Оленівці, яка відбулася у ніч з 28 на 29 липня 2022 року, не була спричинена ракетою «HIMARS». 

Що писали про страту в Оленівці німецькі, польські та французькі ЗМІ?

Для аналізу ми обрали ЗМІ Німеччини, Польщі та Франції. Для огляду того, що писали у перших двох країнах, ми використали список медіа з проєкту «Propaganda Dairy». Французькі ЗМІ ми віднайшли самостійно. 

Німеччина

«Die Welt» у своїх матеріалах писала про взаємні звинувачення української та російської сторін. Медіа передало слова представників Азову про помсту тим, хто знищив військовополонених в Оленівці, та свідчення цивільного, який перебував у цьому фільтраційному таборі та повідомив про катування. 

«DW News» окрім згадок заяв країн, пише, що Міжнародний комітет Червоного Хреста не зміг потрапити до місця події.

«Die Zeit» описує репортаж проросійського пропагандиста, який опитував в Оленівці уцілілих після вибуху в’язнів. Він активно переконував поранених військовополонених, що їхні поранення — це результат обстрілу з «Хаймарс». Водночас у матеріалі називають «неймовірною» російську версію подій. На території нібито удару відсутні вирви від вибухів, пошкоджено лише одну будівлю — саме ту, в якій перебували полонені з «Азовсталі». Також підозри викликає те, що жоден працівник табору не постраждав, рф не допускає міжнародні організації, а розповіді тих, хто перебував у фільтраційному таборі в Оленівці, свідчать про системні катування. Автори статті помітили, що перед терактом  російські телеграм-канали почали публікувати нібито свідчення бійців «Азову», які зізнавалися у воєнних злочинах. Пізніше ці «зізнання» російські представники використовували, щоб підтвердити: Україна знищила своїх військових, аби ті не відкрили «правду про нацистський режим».

«Zweites Deutsches Fernsehen» не лише переказують події та версії, але й звертають увагу на дані від анонімного військового джерела «Associated Press». У матеріалі йдеться про те, що росія хоче сфабрикувати докази, щоб українські військові могли бути притягнуті до відповідальності.

«Frankfurter Allgemeine Zeitung» згадують перехоплення СБУ розмови російських військових та заяви безпекової служби про вибух термобаричної вибухівки. На це вказують волонтери колективу «InformNapalm». Оленівка на той момент перебувала в 15 км від фронту, а тому українська сторона могла використати дешевші артилерійські снаряди. Також ЗМІ звертає увагу, що оглядачі вважають російські звинувачення на адресу Києва абсурдними. 

«Der Spiegel» у матеріалі від 31 липня 2022 року пишуть про події та факти, які вказують на винуватість росії; подають заяви родин полонених, які були в Оленівці, російських та українських сторін, волонтерських організацій. Пізніше вийшла стаття з поясненнями, що досі неможливо точно встановити події в Оленівці, оскільки росія так і не допустила міжнародні організації до місця вибуху. 

«Bayerischer Rundfunk» окрім попередньо відомих фактів нагадала, що Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш розпустив команду, яка мала розслідувати теракт. Причиною назвали неможливість потрапити на місце подій та гарантувати безпеку членам команди. 

Якщо підсумувати інформацію у німецьких медіа з «білого» списку, то можна помітити, що вони намагалися об’єктивно висвітлювати інформацію. Вони наводять дані російської, української сторін, міжнародних організацій чи свідчення постраждалих від російської агресії. Вони звертають увагу на аргументи, а оскільки проти росії їх більше, то доходять до висновку, що Україна не винна. 

Окремо хочемо виділити медіа з «чорного» списку. Вони або повністю транслювали російську пропаганду про обстріл Оленівки з «Хаймарс» (Anti-Spiegel, RT DE, Linkezeitung.de, Newsfront, Report 24) або взагалі замовчували подію. Лише автори одного медіа зі списку («Reitschuster») написали про події в Оленівці як про теракт, який влаштувала російська сторона.

Польща

Більшість польських медіа з «білого» списку писали приблизно однакову інформацію з посиланнями на міжнародних аналітиків та українських представників. Вони рідше згадували російську позицію і частіше приділяли увагу українській або коментарям представників третіх країн. 

Наприклад, «Tvn24» згадали про версію росіян про «Хаймарс» та ГУР про обстріл Оленівки ПВК «Вагнер», пізніше — про термобаричний вибух зсередини, недопуск МКЧХ до місця події та фальсифікацію доказів росіянами. Приблизно у такий самий спосіб про події в Оленівці інформували «Onet.pl», «Polsat», «Polskie radio lublin», «Gazeta pl», «Wptech».

Такі польські ЗМІ як «Pap» та «Wgospodarce» містять матеріали зі словами французького філософа та публіциста Бернар-Анрі Леві. Він назвав теракт в Оленівці «українською Катинню». Подібне порівняння висловив заступник голови МЗС Павел Яблонський; його опублікувало «Polskie radio 24».

«Defence24» присвятив окрему статтю російським фільтраційним таборам на окупованих територіях України. Автор вказав на підпорядкування всіх таборів ФСБ та використання незаконних, жорстоких практик ГУЛАГу в них: приниження, побиття, удари струмом, голодування тощо. Також у матеріалі пишуть про теракт в Оленівці та вказують на цілеспрямований вибух для знищення полонених. 

«О2», хоч і пишуть про перебіг подій та заяви різних сторін, зазначають, що росія часто у своїх повідомленнях поширює дезінформацію, тому її словам не можна довіряти. 

Лише одне медіа з «чорного» списку («Sputnik polska») написали про теракт в Оленівці. Вони повністю передали російську пропаганду. 

Франція

Для аналізу французьких ЗМІ ми зібрали список із тих медіа, на сайтах яких була подана інформація про теракт в Оленівці. Варто зазначити, що певні французькі ЗМІ повністю оминули увагою цю тему: паризька газета «L’Opinion», регіональна «Corse-Matin» та комуністична «L’Humanité».

Почнімо з найпомітнішої тенденції у публікаціях більшості французьких ЗМІ, що відразу впадає у вічі українському читачеві. Пишучи про колонію в Оленівці, французькі журналісти майже завжди вживають термін «територія проросійських сепаратистів». Попри те, що в Україні цей термін уже не вживається, він досі є широковживаним у Франції, наприклад, у статтях від «Le Monde», «La Croix», «L’Obs», «L’Express», «Challenges», «Le Républicain Lorrain» та інших є згадки про «сепаратистів», «території сепаратистів» або «заяви сепаратистів».

Аналізуючи дані французьких ЗМІ про характер вибуху, ми побачили, що жодне з них не написало про те, що можливою причиною загибелі військовополонених була детонація закладеної у барак вибухівки. 

Більшість французьких ЗМІ у своїх статтях одночасно цитують заяви представників України та рф. Проте є певні особливості. Деякі ЗМІ, як-от «CNews», пишуть у заголовках лише про те, що росія звинувачує Україну у вбивстві військовополонених в Оленівці. «L’Express» одразу під заголовком пише про російську версію, а оскільки певна кількість читачів побачить лише цей текст у стрічці та не відкриє статтю, то саме це твердження буде єдиним, із яким вони ознайомляться. «Challenges» опублікував статтю, у назві якої йдеться про те, що росія запросила експертів ООН для розслідування теракту. Статті, де в назві є таке саме твердження про Україну, це ЗМІ не публікувало. У «Nice-Matin» назва статті про теракт така: «Україна справді розбомбила ізолятор полку “Азов”? Підсумовуємо».

Багато французьких ЗМІ цитують Володимира Зеленського, Дмитра Лубінця та Дмитра Кулебу. Але лише деякі безпосередньо звертаються за коментарем до українців чи наших союзників. Наприклад, «BFM TV» взяли інтерв’ю у співзасновниці ініціативи «Stand With Ukraine» у Європі Алін Ле Бейл-Кремер; «Nice-Matin» — у родин військовополонених, проте стаття останнього ЗМІ характеризує Героїв оборони Маріуполя таким чином: «Захисники “Азовсталі”, згруповані в підземних ходах, здалися в полон через брак продовольства та боєприпасів, але українці досі вважають їх героями.»

На завершення варто відзначити статтю від «Le Point», оскільки у ній дуже точно подані обидві точки зору на теракт в Оленівці. З одного боку ми бачимо слова президента Володимира Зеленського, речника МЗС Олега Ніколенка, омбудсмана Дмитра Лубінця, посла Великої Британії в Україні Мелінди Сіммонс. З іншого боку стаття наводить твіт посольства рф у Великій Британії, яке на ранок після теракту 29 липня заявило, що військовослужбовці «Азову» мають бути вбиті. Також посольство рф додало інформацію про своє бачення, як саме треба вбити всіх Азовців.

Пост російського посольства про страту в Оленівці. Джерело: офіційна сторінка посольства росії у Твіттер

Висновок

Отже, необхідність ширшого висвітлення справи теракту в Оленівці за кордоном очевидна. І необхідним є запрошення міжнародних організацій до співпраці у темі розслідування теракту в Оленівці. Наприклад, представники ООН під час зустрічі у Женеві з родинами постраждалих повідомили, що Україна не подавала до їхньої місії запит на дослідження тіл, які вдалося повернути з Оленівки 11 жовтня 2022 року. 

Варто розуміти, що справа теракту не закінчилась фактом теракту. Тривають розслідування, підготовка до міжнародних судів, документування злочинів окупаційних російських військ проти полонених українських захисників. У цій справі важлива співпраця з іноземними колегами та безперечний вихід справи на міжнародну арену.

Також від січня 2023 року діє громадська організація «Спільнота Родин Оленівки», що є ініціативою понад ста родин, котрі безупинно працюють над розслідуванням теракту, висвітленням його деталей у ЗМІ та на конференціях, поверненням додому Героїв, які вижили у теракті, та притягненням до відповідальності тих, хто спланував та здійснив цю страту.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний