Російська пропаганда у чеських ЗМІ у 2014-2022 роках

Російська пропаганда у чеських ЗМІ у 2014-2022 роках

Photo: ua.depositphotos.com / IuliiaVerstaBO
10 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
795

Російські дезінформаційні кампанії присутні в інформаційному просторі усіх європейських країн. Чехія — не виняток. Після лютого 2022 року російська пропаганда очікувано активно взялася за виправдання агресії та дискредитацію України. Однак, дезінформацію про Україну рф поширювала задовго до повномасштабного вторгнення. У цій статті ми аналізуємо, як змінювалась проросійська риторика у чеських ЗМІ з 2014 по 2022 роки.

Методологія

Уявлення про чеський медіаринок та присутність на ньому проросійських медіа дозволяє сформувати дослідження чеської фундації «Незалежний фонд журналістики» (Nadační fond nezávlislé žurnalistiky, NFNZ). NFNZ типологізували чеські новинні ресурси за подібністю аудиторії, структурою відвідуваності та контентом та запропонували поділ чеського медіаринку на три умовні кластери, показані на рис. 1. 

Зелений колір — таблоїди, тобто розважальні медіа. Синім виділені основні новинні веб-ресурси, що висвітлюють широке коло тем. За напрямком ліворуч і вгору додаються медіа з вираженою політичною спрямованістю, розпочинаючи від менших проектів, спрямованих на аналітичні та розслідувальні статті, до медіа-груп і новинних агенцій. Червоним кольором позначені веб-ресурси, які працюють на аудиторію з вираженою антисистемною спрямованістю, в тому числі і проросійську. Офіційне блокування низки проросійських медіа, зокрема і Protiproud.cz, відбулося лише 5 лютого 2022 року за рішенням асоціації CZ.NIC, але 25 травня 2022 року асоціація CZ.NIC знову надала доступ користувачам до всіх веб-сайтів.

Базуючись на результатах дослідження NFNZ та матеріалах бази даних Propaganda Diary ми обрали шість найактивніших із «червоних» ЗМІ, котрі системно поширюють дезінформацію про Україну. Основним критерієм відбору ЗМІ була частота публікацій проросійських матеріалів у 2022 році. Для ретроспективного аналізу використовувались архівні дані. Ми переглянули всі статті із показаних на рис. 2 ЗМІ та детальніше проаналізували ті статті про Україну, в яких були присутні фейки. Таких виявилось 214.

Рисунок 2.

У кожній публікації ми виділяли окремі фейки, котрі відповідали проросійським наративам, визначеним у дослідженні Propaganda Diary. Як правило, одна публікація містить декілька фейків, що відповідають різним наративам. 

У шести найактивніших проросійських чеських ЗМІ ми знайшли 20 проросійських наративів та 325 окремих кейсів дезінформації (фейків). 

Найбільш поширеними є фейки про нацизм, Революцію Гідності та виправдання російської агресії. Примітно, що інтенсивність поширення пропаганди припадає саме на період активних бойових дій росії в Україні: найбільш активно проросійськи фейки публікувались у 2014 та 2022 роках. Цікаво також, що наратив про те, що Революція Гідності була державним переворотом та призвела до громадянської війни, доволі часто зустрічається впродовж усього аналізованого періоду, на відміну від інших. Ймовірно, це пов’язано з тим, що росія часто згадувала події Революції Гідності як виправдання своїх дій з 2014 року.

Рисунок 3.

Примітка. На вертикальній вісі кількість фейків на певну тему, знайдених в матеріалах шести найбільш активних проросійських чеських ЗМІ. 

Далі розглянемо кожне із шести проаналізованих нами медіа детальніше.

Sputník Česká republika

Sputnik Česká republika — новинний портал, що входить у структуру російського медіахолдингу «Россия сегодня» (Russia Today). Sputnik Česká republika виник як наступник реструктурованої радіостанції «Hlas Ruska» в 2014 році. Після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України низка країн Європейського союзу, зокрема і Чехія, обмежили або повністю заблокували доступ до цього ресурсу у зв’язку з його визнаною пропагандистською спрямованістю.

Проаналізовані матеріали, опубліковані в 2014-2016 роках, містили в середньому 3-4 російські наративи в одній статті. Наприклад, у статті від 8 березня 2015 року про Революцію Гідності писали, що нібито Україна не є демократичною державою, влада України є «маріонеткою» в руках США, а союзники нібито планують розділити територію України в майбутньому. Також у статті згадували й історичні події, наприклад, Помаранчеву революцію. Зокрема, стверджували, що «США не лише спровокували російсько-українську війну, але й фінансували протестувальників на Майдані»

Однак, у період від 2017 до 2021 років ми помітили зміну в редакційній політиці. У одній статті стало менше різних наративів, зазвичай автори обмежувались згадкою одного або двох та повністю змінили їхній зміст. Наприклад, найбільше почали писати про невдачі українських реформ та «недемократичність» України. Також писали про нібито обмеження російської мови. Наприклад, у публікації від 27 січня 2017 року стверджували, що заборона продажу книг російською мовою є обмеженням плюралізму думок. Після початку повномасштабного вторгнення в публікаціях знову почали поєднувати більше наративів. Наприклад, у статті про бойові дії під Снігурівкою Херсонської області від 9 листопада 2022 року автори писали про «демілітаризацію України», націлену на захист цивільного населення. А причиною для її початку у статті називають зовнішню політику США, яка нібито вплинула на Революцію Гідності та подальші дії в українському державотворенні.

Nová republika

Більшість статей в цьому медіа пишуть лише два автори: Іван Давід та Ростислав Іщенко. Медіа діє як платформа, головою є Іван Давід. 

Іван Давід — чеський психіатр і колишній політик від праворадикальної партії «Чеська соціал-демократична партія» (ČSSD). Протягом 1998-1999 років він виконував обов’язки міністра охорони здоров’я Чеської Республіки.З 2019 року Іван Давід приєднався до праворадикальної та євроскептичної партії «Свобода і демократія — Національна партія» (Svoboda a přímá demokracie, SPD). Також був депутатом Європейського парламенту від цього руху. У 2019 році Міністерство внутрішніх справ Чехії заявило, що партія SPD розпалює ненависть і страх у суспільстві за рахунок розповсюдження дезінформації та теорій змови. 

У одній зі своїх публікацій від 18 березня 2022 року Давід називає Революцію Гідності «державним переворотом», який нібито допомогла організувати влада США, а також пише про «історичну спорідненість українського та російського народів».

Ростислав Іщенко — російський політолог та журналіст українського походження, оглядач російського пропагандистського телеканалу RIA Новини та сайту Україна.ру. Після початку повномасштабного вторгнення у одному зі своїх інтервʼю від 16 грудня 2022 року для радіо «Комсомольська правда» він висловлював думку про необхідність припинення існування України та української мови: «Ще раз кажу, нам необхідно, щоб українська мова та Україна, і все, що з ними пов’язано, забулося як страшний сон». Наприклад, у статті від 17 березня 2022 року, автором якої є Іщенко, присутній наратив, що нібито дії України і Заходу змусили Росію розпочати війну. 

CzechFreePress

Це медіа переважно публікує коментарі та авторські колонки. Головний редактор — Miroslav Sujа, словацький політик і підприємець. Став відомим після облиття водою міністра фінансів та затримання через отримання хабара у серпні 2021 року. Інші члени редакції залишаються анонімними, а в розділі «About CFP» немає інформації про осіб, які керують цим проєктом, їхню освіту або професійний досвід.

Це ЗМІ найактивніше публікувало статті у період з 2014 по 2016 роки. Тоді найпоширенішим наративом у ньому було нібито існування нацизму в Україні. Такі фейки присутні в 18-ти із 57-ми проаналізованих статей. 

Протягом 2017-2021 років ми не помітили публікацій, які містили б дезінформацію про Україну (загалом у цей час це медіа майже не згадувало Україну). Ймовірно, це зумовлено зміною політики ЗМІ, оскільки у цей час головними темами були міграційна криза в Європі у звʼязку з нелегальними мігрантами із Близького Сходу та війною в Афганістані. 

У 2022 році акценти в CzechFreePress змінились: найчастіше публікували статті про нібито наміри західних держав поділити території України між собою. Наприклад, у статті від 9 травня 2022 року медіа стверджувало, що Польща планує окупувати частину України.

První zprávy.cz

З 2014 по 2022 роки найбільше фейків поширювали про нібито нацизм в Україні. У статті від 19 лютого 2015 року вперше серед чеських ЗМІ ми зафіксували наратив про так звану чорну трансплантологію в Україні. Автор статті стверджує, що «сучасні неонацисти» (так він називає Правий сектор) вчиняють напади, що призводять до загибелі сотень цивільних осіб, тіла яких знаходять без внутрішніх органів.

První zprávy.cz перепубліковує статті з інших джерел, часто розміщує інтервʼю та цитує різних сумнівних експертів. Наприклад, у публікації від 19 грудня 2023 процитували редактора журналу «The American Conservative» Теда Карпенте. Зокрема, він заявляв, що «Ця країна (Україна) не заслуговує на титул “демократії” навіть до початку російської спеціальної операції. І з початком конфлікту Київ раптово вдався до систематичних репресій. Сучасна Україна — це країна, яка занадто корумпована і стає все більш авторитарною. Це не демократія в найвільнішому розумінні цього слова». У цих словах Карпенте присутні одразу кілька наративів: недемократичність України (репресії та авторитаризм), а також дискредитація української влади. Наголошуючи на корупції, автори створюють враження, що Україні не варто допомагати, оскільки всі надані кошти нібито не будуть використані за призначенням.

Також це медіа цитувало російського політолога і президента наукового центру «Інститут Близького Сходу» Євгена Сатановського. Коментуючи співпрацю України та Польщі, у статті від 23 травня 2022 він стверджував, що ціллю союзників України є розділення її території в майбутньому.

ProtiProud

Це медіа заснував у 2013 році Петр Гаєк, колишній прессекретар президента Чехії Вацлава Клауса. ProtiProud стверджує, що концепція Нового світового порядку правдиво описує сучасну політичну ситуацію. Відповідно до даної концепції, глобальна еліта нібито має намір встановити контроль над світовими подіями та впливати на них. Зазвичай ця еліта асоціюється зі США та Європейським Союзом. У контексті України в рамках цієї концепції поширюють наратив, що Захід контролює Україну та використовує для своїх цілей.

У 2014 році медіа намагалося зобразити Революцію Гідності як результат фінансового впливу Сполучених Штатів Америки. У статті від 18 лютого 2015 року ProtiProud стверджували, що війська НАТО брали участь у воєнних діях під час оборони Дебальцевого. 

У статті від 14 липня 202З року президента України Володимира Зеленського називають «маріонеткою» та стверджують, що він діє на користь Сполучених Штатів Америки. 

CZ.24News

Це ЗМІ не публікує будь-яку інформацію про власників та авторів. Також на сайті зазначають, що не збирають інформацію про авторів статей і користувачів сайту та не надають інформацію органам ЄС чи Чехії. Дезінформацію про Україну на цьому порталі ми зафіксували лише в 2022 році. CZ.24News, як і портал První zprávy.cz, пише про нібито існування чорної трансплантології в Україні. Наприклад, у статті від 26 лютого 2022 року автори стверджують, що на території України діють «мобільні крематорії», а медичні працівники нібито займаються незаконною торгівлею внутрішніми органами, використовуючи міжнародні гуманітарні організації як прикриття. 

Висновок

Російську пропаганду в чеський інформаційний простір несуть низка місцевих медіа, котрі публікують роботи російських авторів та цитують проросійських експертів. Позитивним зрушенням стало блокування роботи пов’язаного з «Россия сегодня», 

Sputnik Česká republika, однак на тлі зростання активності інших ЗМІ це не мало впливу на загальну кількість фейків. Найчастіше чеські медіа виправдовують російську агресію, відповідна тенденція спостерігалася як у 2014, так і в 2022 роках. Найпопулярнішим аргументом є те, що Революція Гідності нібито була державним переворотом, керованим із Заходу, котрий надалі став каталізатором для громадянської війни. Тож росія мусила втрутитись для захисту «свого» населення. Також часто згадуються українські «нацисти» та авторитарний «київський режим».

Матеріал підготовлений за стипендійної підтримки UDoNation у межах Меморанудуму про співпрацю між ГО «Вокс Україна» та Міжнародним благодійним фондом «Ти створюєш націю».

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний