Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російськомовні користувачі у мережі поширюють новину про те, що суд Швеції нібито засудив іракську журналістку Кудс Аль-Самарай до 6 місяців ув’язнення за спробу перешкодити спаленню Корану. Мовляв, таким чином вона порушила закон про свободу слова.
Насправді це вигадана новина, опублікована в сатиричному телеграм-каналі.
Скриншот допису
За ключовими словами ми знайшли першоджерело новини про ув’язнення — ним виявилася публікація від 28 липня у телеграм-каналі «а вот мой яндекс кошелек». В описі до каналу вказано, що автори займаються публікацією пародії та фейків.
Справжнє ім’я журналістки — Кодос Джібурі Мухаммед, утім вона пише під псевдонімом Кудс Аль-Самарай. 24 липня вона справді вступила у сутичку з членами праворадикальної ісламофобської групи «Данські патріоти», які намагалися спалити Коран, однак це відбулося не у Швеції, а перед будівлею посольства Іраку в Копенгагені, Данія, і журналістку після цього не ув’язнили. На своїй сторінці у твіттері Кудс Джубурі Мухаммед зазначає, що на неї написали скаргу за нібито крадіжку Корану, адже вона вихопила його у чоловіка, який намагався спалити його. Однак про ув’язнення на строк до 6 місяців не йдеться — журналістка не згадує про це у своїх соцмережах, а також про це не написали данськомовні та англомовні ЗМІ.
Ввечері 24 липня Міністерство закордонних справ Данії прокоментувало вчинок праворадикалів: «Данія засуджує сьогоднішнє спалення Корану, здійснене дуже невеликою кількістю осіб. Ці провокаційні та ганебні дії не відображають поглядів уряду Данії. Закликаємо всіх до деескалації — насильство ніколи не має бути вирішенням проблеми». Окрім цього, згодом уряд Данії повідомив про намір створити механізм втручання у ситуації, в яких зазнають принижень інші країни, культури та релігії.
Попри те, що першоджерелом новини є сатиричний телеграм-канал, поширення подібних фейків про Швецію є частиною інформаційної кампанії росії, що має на меті перешкодити вступу країни до НАТО. Швеція все ще очікує на схвалення заявки на вступ зокрема від Туреччини, більшість населення якої сповідує іслам. Таким чином дезінформатори намагаються посилити напругу між країнами, аби затягнути процес вступу Швеції до організації на довший період.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний