САТИРА: Верховний представник ЄС закликав африканські країни голодувати задля того, щоб не потрапити у рабство росії

САТИРА: Верховний представник ЄС закликав африканські країни голодувати задля того, щоб не потрапити у рабство росії

31 Серпня 2023
FacebookTwitterTelegram
329

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють новину про те, що Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель буцімто звернувся до африканських держав із закликом голодувати та врятуватися таким чином від рабства з боку росії.

Це вигадана новина, опублікована в сатиричному каналі. Попереджаючи африканські держави про небезпеку залежності від росії, Жозеп Боррель не говорить про рабство. Натомість він закликає держави тиснути на рф задля припинення блокади українських портів, яка поглиблює проблему голоду на африканському континенті.

Скриншот допису

Уперше новина з нібито цитатою Борреля з’явилась 4 серпня у сатиричному телеграм-каналі «а вот мой яндекс кошелек», автори якого вказують в описі каналу, що вони публікують пародію та фейкові новини. Російські пропагандисти часто поширюють ці фейки, видаючи їх за справжні новини.

Скриншот допису з каналу «а вот мой яндекс кошелек»

2 серпня 2023 року Верховний представник ЄС дійсно написав листа до країн G20 та країн, що розвиваються, попереджаючи їх про небезпеку купівлі дешевого зерна у росії, однак про заклик голодувати або залякування рабством не йдеться. Боррель написав наступне: «Поки світ має справу зі збоями в поставках і вищими цінами, Росія звертається до вразливих країн із двосторонніми пропозиціями поставок зерна за зниженими цінами, вдаючи, що розв’язує проблему, яку вона сама ж створила. Це цинічна політика навмисного використання їжі як зброї для створення нових залежностей шляхом загострення економічної вразливості та глобальної відсутності продовольчої безпеки».  Окрім цього, спростовуючи російську тезу про відповідальність ЄС за глобальний дефіцит продовольства,  Жозеп Боррель наголосив, що жодних санкцій щодо російського експорту продовольства та добрив до третіх країн немає. Він також додав, що ЄС доклав усіх зусиль для того, щоб санкції не вплинули на продовольчу безпеку країн, що розвиваються.

Заклику Жозепа Борреля до голодування та засторог стосовно потрапляння в рабство до росії немає на офіційному сайті Європейського Союзу, як і на сторінці Європейської служби зовнішніх справ, на якій зокрема знаходиться блог Борреля. У вебархіві вказаних сайтів також немає подібних повідомлень. Ми перевірили соцмережі Верховного представника ЄС, але й там пости з такими закликами відсутні. Також немає жодних згадок про подібні заяви Борреля й у світових англомовних ЗМІ.

Ще на початку 2023 року Жозеп Боррель заявив, що ЄС не тисне на африканські держави у питанні вибору сторони у російсько-українській війні, та послідовно підтримує «зернову угоду». Після виходу росії з угоди Африканський Союз 28 липня закликав  відновити її за посередництва ООН, що дозволило б Україні експортувати мільйони тонн зерна до країн з низьким рівнем доходів, зокрема і до африканських держав.

Раніше ми вже спростовували фейк про те, що Жозеп Боррель запропонував припинити постачання зброї в Україну, щоб зупинити війну — насправді його слова вирвали з контексту, в інтерв’ю він обґрунтовував подальше надання зброї.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний