САТИРА: Зеленський анонсував підписання указу про депортацію українських чоловіків, які перебувають за кордоном

САТИРА: Зеленський анонсував підписання указу про депортацію українських чоловіків, які перебувають за кордоном

14 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
385

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито скриншот допису Президента України Володимира Зеленського у Х (твіттері), у якому він зробив заяву англійською мовою: «Я підпишу указ, який вимагатиме від усіх західних країн депортувати українських чоловіків, які проживають там, назад в Україну. Нам буквально потрібно більше чоловіків для боротьби, а ви, хлопці, тусуєтеся і покурюєте в інших країнах? Якщо ми докладемо спільних зусиль, ця війна закінчиться за тиждень».

Однак це сатирична новина. Сторінка, з якої поширили допис у Х, є пародійною та не належить Зеленському.

Скриншот допису  

Цього допису немає на сторінці Х Президента України, пошук у вебархіві також показав, що на сторінці не публікували подібний пост. До того ж така неформальна мова спілкування, твердження про «тусовки біженців» видаються дивними та не властивими Президенту України. 

Підробку видає також помилка у прізвищі президента України на скриншоті: у прізвищі після літери «н» стоїть м’який знак — «Зеленьский». За цим ім’ям ми знайшли першоджерело, з якого 26 лютого поширили допис про намір ухвалити указ про екстрадицію ухилянтів. Власник акаунту не приховує, що сторінка є пародійною і не належить Зеленському — поряд з ім’ям вказано «joke» («жарт»). 

До того ж кольори галочок верифікації у Х в обох акаунтах відрізняються. Так, з 2022 року акаунти політиків та держструктур мають сіру галочку, в акаунта Зеленського вона саме такого кольору. Натомість на підробному скриншоті вона синя, такий колір галочки можуть мати користувачі, в яких є підписка на X Premium

1. Скриншот фейкового акаунту Зеленського; 2. офіційна сторінка Х Зеленського

Розмови щодо екстрадиції українських чоловіків призовного віку, які незаконно виїхали за кордон після запровадження воєнного стану, дійсно були раніше. Зокрема про таку можливість у вересні 2023 року повідомляв голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, також у грудні про це говорив міністр оборони Рустем Умєров. 

Водночас народні депутати Федір Веніславський та Сергій Рахманін пояснювали, що екстрадиція ухилянтів з-за кордону складна процедура, тож очікувати масового повернення чоловіків призивного віку в Україну не варто. «Кримінальна відповідальність носить персоналізований, індивідуальний характер. Відповідно з кожного факту необхідно звертатися і надавати відповідні документи про те, що особа переховується від органів досудового розслідування, суду і лише після цього можна задіяти процедуру екстрадиції», зауважував Веніславський. На момент написання статті депутати не оприлюднювали напрацювання щодо механізму масової екстрадиції чоловіків, які незаконно виїхали за кордон.

Окрім цього, після повідомлень про можливу екстрадицію Угорщина, Австрія, Чехія, Німеччина та Естонія заявили, що не будуть віддавати громадян України призовного віку.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний