Спрощення доступу малих і середніх підприємств до держзакупівель: у Prozorro з’явився факторинг | VoxUkraine
Beta

Спрощення доступу малих і середніх підприємств до держзакупівель: у Prozorro з’явився факторинг

20 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
5640

Бізнес прагне простішого доступу до тендерів, особливо малий. Участь у них відкриває для малих і середніх підприємців (МСП) комерційні перспективи. Проте в існуючих умовах вони часто так і залишаються потенційними.

Ринок держзакупівель – це великі можливості для розвитку та розширення бізнесу. Так, У 2017 році обсяг завершених публічних закупівель становив 538 млрд грн, тоді як у 2018 році це вже 675 млрд грн, а за 2019 рік – 635 млрд грн (рис. 1). 

Рисунок 1.

Джерело: власні розрахунки, публічних модуль аналітики BI bi.prozorro.org/

 

Ми в Prozorro провели опитування, щоб визначити причини відмови від участі в закупівлях малого та середнього бізнесу. Результати виявилися передбачуваними: 60% респондентів відмовлялися від участі в тендерах через тривалі строки оплати, а саме поставку товару з відстрочкою платежу в 60+ днів, а іноді 180 днів та більше. Водночас 90% респондентів скористалися б сервісом дешевого фінансування у системі публічних закупівель Prozorro (рис. 2).

Рисунок 2.

Джерело: опитування проведене Prozorro

 

Опитування проведене Європейською Бізнес Асоціацією показало, що близько 84% підприємств у 2020р. зазнали значних втрат доходів; їхня дебіторська заборгованість зросла. В умовах великої невизначеності комерційного ринку державні закупівлі можуть стати «безпечною гаванню» для бізнесу. А можливість отримати дешевше фінансування зробить участь у державних тендерах доступнішою. 

Фінансовий продукт, який найчастіше обирає малий та середній бізнес, що вирішує спробувати сили у державному тендері – це кредит та овердрафт. Вадою кредиту є вимога застави, овердрафту – необхідність мати довгу історію взаємовідносин з обслуговуючим банком. Для МСП ці обмеження часто є критичними – відповідно, вони не можуть користуватися цими фінансовими інструментами. 

Знизити перепони до участі у тендерах для МСП дозволить додаткове просте і доступне фінансування. Днями Прозоро за ініціативи Мінекономіки та колег з Офісу підтримки реформ та Офісу підтримки малого і середнього підприємництва Міністерства запустили пілотний проект, який дозволяє підприємцям отримати доступ до фінансування через новий інструмент – факторинг. 

За даними Світового Банку, в Україні показник проникнення факторингу до ВВП (total factoring volume to GDP) становить 0.3%, в той час як в сусідній Польщі – 11%, а середній показник у ЄС – 10.9% ВВП, що в 37 разів вище, ніж в Україні (рис. 3).

Рисунок 3.

Джерело: databank.worldbank.org

 

Торговий факторинг виступає альтернативою кредиту та овердрафту і є зручним інструментом управління дебіторською заборгованістю. 

Рисунок 4.

Як працює факторинг і чим він допоможе підприємцю?

Розглянемо операцію факторингу на простому прикладі. Припустимо, ви плануєте участь в тендері з постачання стільців та офісних крісел, для великого замовника з очікуваною вартістю 17 млн. грн. Окрім технічних та інших вимог є умова розрахунку, оплати через 60 днів після дня поставки. Але в цьому тендері замовник надав можливість факторингу для своїх постачальників, турбуючись про надійність поставок. Тобто постачальник має за власні кошти або отримавши товарний кредит придбати меблі, й навіть після прийняття їх замовником очікувати оплату два місяці.
Це вимагатиме заморожування оборотного капіталу, а іноді унеможливить вашу участь в інших подібних тендерах через брак обігових коштів. Але є рішення – беззаставне фінансування через факторинг. Вам потрібно перед процедурою закупівлі створити заявку на фінансування вказавши лише номер тендеру — вся інша інформація автоматично підтягнеться з Prozorro. Після цього ви отримаєте інформацію, чи є позитивна відповідь з фінансування вашої заявки, та умови фінансування. Найзручніше, це зробити через безкоштовну волонтерську платформу «Факторинг ХАБ», яка розсилає вашу заявку банкам-учасникам пілоту. Вони в свою чергу пропонують умови факторингу. Ви можете прийняти найвигідніший варіант.
Якщо ви стали переможцем аукціону і ваша переможна пропозиція склала, наприклад, 14 млн грн, то одразу після прийняття товару замовником ви можете відступити право грошової вимоги банку підписавши договір факторингу і повідомивши замовника про цю операцію. Банк розрахується з вами протягом трьох днів. Отже, вам не потрібно буде очікувати свої кошти щонайменше два місяці (враховуючи можливу затримку платежу від замовника).

Скільки коштує факторинг?

На момент написання статті (липень 2020р.) за даними платформи «Факториг Хаб», середня вартість послуги становить близько 1.6% за 35 днів та 3% за 65 днів, або в перерахунку 17% річних. Тобто якщо в тендерних умовах термін оплати 60 днів після поставки товару, постачальник може отримати від фактора близько 97% вартості товару одразу після отримання товару замовником, не чекаючи два місяці. Ми очікуємо, що зі зростанням кількості факторів, що доєднались до пілоту та відновленням економічного зростання плата за факторинг буде знижуватись.

З моменту заснування електронної системи Prozorro вона постійно вдосконалюється. Сьогодні ми працюємо над полегшенням доступу дрібних підприємців та середнього бізнесу до держзакупівель. Більш доступне фінансування – один із інструментів полегшення цього доступу.

Дисклеймер. Онлайн-платформа «Факторинг Хаб» створена за ініціативи Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, ДП «Прозорро» та спільними зусиллями Команди підтримки реформ (Reform Support Team, RST) та Офісу розвитку МСП (фінансуються за підтримки ЄС), а також – команди волонтерів-розробників.
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ), через грантоотримувача – громадську організацію «Редька», яка підтримує подальшу розробку та просування онлайн-платформи, і тим самим сприяє розвитку та покращенню бізнес-середовища для малих та середніх підприємств (МСП) України.

Автори
  • Тарас Товстопят, Старший проектний менеджер Команди Підтримки Реформ RST при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

Що читати далі