Свобода, рівність і бідність. Цінності, погляди і принципи, що розділяють чоловіків і жінок в Україні

Читати російською

Автор: Дмитро Остапчук, редактор DataVox

Автор висловлює подяку Борису Давиденку та Олександру Жолудю за цінні зауваження

VoxUkraine проаналізував відповіді більше 30 000 респондентів на детальний політико-економічний тест. На низку принципових питань у чоловіків і жінок в Україні різна точка зору. Хто більший ліберал, хто тяжіє до соціалізму, хто сильніше вірить в "сильну руку" і толерантніший до ЛГБТ?

8 листопада Дональд Трамп переміг.

Майбутній 45-й президент США виграв несподівано, наперекір більшості прогнозів експертів і даних соціологічних опитувань. Розподіл результатів за гендерною ознакою здивував особливо сильно. Дані «екзит-полів» свідчать, що за Трампа, що «прославився» відверто сексистською поведінкою і висловлюваннями, проголосувала більшість жінок (53%). Особливо помітною є підтримка серед білих жінок без вищої освіти (тільки 34% підтримали Клінтон, 62% - Трампа). Чому? На це питання належить відповісти американським соціологам.

Несподіваний результат виборів і гендерний розподіл голосів мотивує до роздумів - чи добре ми розуміємо, які ідеї, цінності, погляди, переконання об'єднують жінок і чоловіків в Україні, а які навпаки – вбивають між ними клин.

Відразу уб'ємо інтригу - у нас немає відповіді на це питання. Ми не провели спеціалізованого соціологічного дослідження. Але дещо про відмінність поглядів на політичні і економічні питання між чоловіками і жінками в нашій країні розповісти зможемо. У одному з проектів VoxUkraine - Політичний компас - зібрані дані, що містять відповіді десятків тисяч осіб на набір політичних, соціальних і економічних запитань. VoxUkraine, опираючись на результати Політичного компаса, постарався розібратися, в чому і як відрізняються політичні погляди жінок і чоловіків в Україні. Дані опитування неверифіковані і їх аналіз не має наукової цінності.

Що таке Політичний компас

Політичний компас - це модель, що дозволяє визначити, яка ідеологія є найбільш близькою респонденту. Модель розраховує місце на координатній площині на підставі 40 відповідей на питання, які стосуються двох вимірів: економічного (ліва-права ідеологія) і соціального (авторитаризм-лібералізм). З того часу, як VoxUkraine запустив компас у жовтні 2015 року, в ньому взяло участь більше 30 000 респондентів. Відповісти на запитання Політичного компаса можна на сайті compass.voxukraine.org.

VoxUkraine не вважає ці дані репрезентативними через відносно невеликого розміру вибірки, неверифікованої інформації, що надається респондентами, а також недиверсифікованої вибірки (майже усі учасники знайшли інформацію про тест в мережі Facebook). Результати Політичного компаса можна завантажити з data.voxukraine.org.

В нижченаведеному тексті слова "чоловіки" і "жінки" є скороченням фраз "чоловіки, що пройшли тест" і "жінки, що пройшли тест" і не повинні трактуватися, як "усі особи цієї статі в країні".

Чи є відмінності

Якби українські політики відстоювали інтереси тільки Facebook-аудиторії, їм би довелося будувати державу з досить ліберальним політичним устроєм, але економічна модель такої країни мала б незначний нахил вліво.

Коли йдеться про політичну модель, то переважна більшість спостережень, як серед жінок (85%), так і чоловіків (86%), показує результат в нижній, ліберальній частині компаса. Тобто незалежно від статі, ті, що пройшли тест, мають ліберальні, демократичні цінності.

Розподіл результатів серед жінок і чоловіків

Жінки
10,814 спостережень
Чоловіки
20,293 спостереження

Іншою є картина в питаннях економічної площини. Результати чоловіків розподілені практично рівномірно - 53% респондентів-чоловіків схиляється до лівих (соціалістичних) поглядів, а 47% - до правих (вільний ринок). У жінок спостерігається значна асиметрія - 4 з 5 жінок (79%) підтримують "ліву" економічну ідеологію. Можливо, однією із причин такої схильності до соціалізму і економічного патерналізму, є ситуація на ринку праці в Україні. Згідно з даними Укрстату, середньомісячна заробітна плата жінок на 25% нижча, ніж у чоловіків в тих же галузях. Можливо, тому вони більше розраховують на підтримку з боку держави.

Зброя, фемінізм і земля

Інші питання, які розділили жінок та чоловіків, - право володіння зброєю, фемінізм і вільний продаж землі. Більшість чоловіків (68%) схиляється до того, щоб підтримати легалізацію володіння зброєю в Україні, серед жінок таких лише 39%.

Розійшлися думки і щодо гендерної нерівності можливостей в Україні. Половина жінок вважає, що фемінізм в Україні - актуальний і обґрунтований, а не примха чи вигадка. З іншого боку, тільки 28% чоловіків погоджується з тим, що в Україні є гендерна нерівність (60% взагалі вважає, що це вигадки жінок). Частка жінок на керівних позиціях у виконавчій і законодавчій владі, швидше за все, підтверджує, що проблема існує.

Вільний ринок землі також виявився контроверсійним питанням: чоловіки (68%) більше схильні дозволити торгувати землею, ніж жінки (51%). Незважаючи на це, 6 жовтня 2016 було продовжено мораторій на продаж землі до 1 січня 2018. Законопроект набрав практично конституційну більшість голосів - 297 голосів "За". Тільки 7 депутатів проголосувало "Проти". Такий результат свідчить про розбіжність поглядів на це питання між виборцями і "слугами народу".

Найбільше відмінності між жінками і чоловіками проявляються, коли мова заходить про питання здоров’я та комфорту населення. Наприклад, 87% жінок висловилося за те, щоб великі підприємства розвивали соціальну сферу в населених пунктах, де вони розташовані. Три чверті жінок-респондентів відповіли "так" на запитання "Держава має піклуватися про благополуччя кожного громадянина".

Цікаві відповіді були отримані на запитання щодо власності "Укрзалізниці". Трохи більше половини жінок вважає, що залізниця повинна залишатися в руках держави. Чоловіки розділилися - 40% за державну власність, 39% - проти, 21% - не мають однозначної відповіді.

Відповіді жінок і чоловіків в економічній площині

Жінки, % Чоловіки, %
+ ? - + ? -
Великі підприємства повинні розвивати соціальну сферу за місцем розташування 876772919
Держава повинна фінансово допомагати вимушеним переселенцям80119771112
Аборт - безумовне право жінки79813721117
Держава має піклуватися про добробут кожного громадянина761014631126
Збиткові та/або неприбуткові підприємства (шахти, заводи, фабрики) треба передати у приватну власність73111679912

Волелюбна нація

Більш схожими погляди чоловіків та жінок є на питання соціального характеру. Наприклад, близько 90% респондентів незалежно від статі вважають, що будь-який авторитет варто ставити під сумнів. Можна припустити, що така одностайність викликана численними розчаруваннями в лідерах і авторитетах, які українці пережили за останні десятиліття.

Відносно позитивним наслідком цього можна назвати небажання більшості респондентів довірити управління країною сильному лідерові з надзвичайними повноваженнями. Історія розвитку деяких пострадянських держав показує, що подібна довіра найчастіше закінчується авторитарним або квазіавторитарним режимом і стагнацією.

Facebook-Україна - світська держава. Так, 9 з 10 опитаних не вважають, що тільки релігійна людина може мати високі моральні якості. Ця «держава» також відносно толерантна до прав ЛГБТ - переважна більшість респондентів (88%) висловилася проти кримінального переслідування за одностатеві шлюби, а половина дала позитивну відповідь на запитання про те, чи варто одностатевим парам надати право оформлення офіційного шлюбу.

Менше толерантними українці є у питаннях, що пов'язані з АТО. Теза "Будь-які дії Збройних сил України в зоні АТО є виправданими" розділила респондентів як серед чоловіків, так і жінок. Подібні питання можуть виступати дискримінантами, які класифікують опитаних за рівнем їх радикальності. 41% респондентів відповів ствердно на поставлене питання. Можна сказати, що в українському суспільстві рік тому були сильні радикальні настрої.

Відповіді жінок і чоловіків в соціальній площині

Жінки, % Чоловіки, %
+ ? - + ? -
Тільки релігійна людина може бути моральною64905491
До Кримінального кодексу України треба повернути статтю за одностатеві стосунки67878488
Наша етнічність має виняткові якості, які вивищують нас над представниками інших народів107838686
Україна має відновити смертну кару201268271063
Діти з особливостями розвитку/здоров'я повинні навчатись окремо201367272152

Карта політичних поглядів українців

Ми не стали будувати моделей, які пояснювали б залежність відповідей респондентів від їх характеристик (наприклад, освіти, доходу, місця проживання) з двох причин. По-перше, отримані дані не є верифікованими. По-друге, трактування таких результатів вимагає професійних знань соціологів. Проте це не завадило нам побудувати "Карту політичних поглядів", що відображає дані більш ніж, 17 000 респондентів, які заповнили графу "область проживання". За допомогою фільтрів ви можете оцінити розподіл відповідей залежно від обраних характеристик.
Візуалізація: Андрій Ульяненко