Закон з умовами: як зниження акцизу на б/у автомобілі відобразиться на українській економіці | VoxUkraine

Закон з умовами: як зниження акцизу на б/у автомобілі відобразиться на українській економіці

13 Липня 2016
FacebookTwitterTelegram
1379

Аргументи на користь лібералізації торгівлі дуже сильні, у той час як аргументи на користь введення будь-яких додаткових обмежень на ввезення старих автомобілів м’яко кажучи слабкі. У світлі останніх подій саме час поставити українського виробника в умови реальної конкуренції.

4 липня президент України підписав закон, що знижує акциз на ввезені старі автомобілі. Незважаючи на численні припущення щодо наслідків цього закону для української економіки, економісти в цілому вважають, що така лібералізація торгівлі вигідна для економіки. Серед класичних аргументів на користь вільної торгівлі такі:

  • Вільна торгівля підвищує доступ до товарів вищої якості за нижчою ціною.
  • Вона підвищує економічне зростання.
  • Вона покращує ефективність та інновації.
  • Вона стимулює конкуренцію і справедливість на ринку.

Чи можуть у цього нового закону бути негативні наслідки? По-перше, дехто може зауважити, що внаслідок зменшення обмежень на ввезення старих автомобілів Україну можуть заповнити розбиті машини, перетворюючи країну на смітник Європи. Це дуже слабкий аргумент, беручи до уваги поточну ситуацію України. Адже з огляду на необхідність термінового переозброєння, імпорт придатного для вторинної переробки металу у вигляді старих автомобілів допоможе генерувати не тільки прибуткову переробну промисловість (як у багатьох країнах ЄС), але і підвищити обороноздатність України шляхом переробки металу ввезених автомобілів, які, прослуживши певний час, можуть перетворитися на танки.

По-друге, дехто може сказати, що лібералізація торгівлі вдарить по українським автовиробникам. Подивимося на українську автомобільну промисловість. Більше 10 років виробники були захищені дуже високими тарифами і обмеженнями, але чи були вони здатні виробляти автомобілі високої якості? Навіть найбільші оптимісти дадуть негативну відповідь. Українські автовиробники користуються дуже високою економічною рентою, продаючи автомобілі за завищеними цінами на шкоду інтересам українців і спрямовуючи потоки прибутків від компаній до приватних кишень – замість того, щоб інвестувати в суттєве поліпшення виробництва. Єдине рішення цієї проблеми – у тому, щоб поставити українських виробників автомобілів в умови реальної конкуренції.

Сьогодні, імовірно, саме час поставити українського автовиробника в умови реальної конкуренції. По-перше, в українських автовиробників є перевага у зв’язку з новим валютним курсом гривні щодо європейських валют. З огляду на цей природний захист українського виробництва, забезпечений дуже низьким курсом гривні (і внаслідок цього – дешевої у порівнянні з іншими країнами робочої сили), будь-який подальший заклик захистити вітчизняного виробника видаватиметься дивним або помилковим. По-друге, існує потенційно вкрай позитивний побічний ефект конфлікту з Росією. Як ніколи раніше з високою швидкістю і креативністю розробляються нові військові технології, щоб протистояти російській агресії. Деякі з цих інновацій мають подвійне застосування і можуть бути використані для створення нової інноваційної та конкурентоспроможної автомобільної продукції. Підвищення конкуренції підштовхне українських автовиробників до більшої інноваційності та інтересу до розробок в секторі оборони. У результаті цього як мінімум один з українських автовиробників може несподівано стати новим чемпіоном на міжнародному ринку автовиробників – з розумом використовуючи поточні розробки військового сектора України. Словом, ті, хто всерйоз стурбовані майбутнім автомобільного виробництва України, повинні першими виступати за зняття торгових мит і обмежень.

Підводячи підсумки, скажемо, що аргументи на користь лібералізації торгівлі дуже сильні, у той час як аргументи на користь введення будь-яких додаткових обмежень на ввезення старих автомобілів м’яко кажучи слабкі. У світлі останніх подій саме час поставити українського виробника в умови реальної конкуренції.

Від редакції – президент Петро Порошенко підписав закон з рядом умов, які депутати повинні були внести вже 7 липня, а саме: буде дозволено ввезення на пільгових умовах тільки одного автомобіля протягом терміну дії закону, а також запроваджено заборони на перепродаж такого авто, і зобов’язання покупця особисто завезти його на територію України.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі