Три російські міфи, від яких треба позбутися негайно

Три російські міфи, від яких треба позбутися негайно

Photo: icrc.org
4 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
1692

Росія руйнує Україну та планує знищити весь вільний світ. Росія здається сильною лише тому, що колективний Захід обрав слабкість. 80 років він декларував “ніколи знову”. Однак зараз він пасивно спостерігає за тим, як “знову” настало. Захід має захистити свої цінності, стати разом з Україною та зруйнувати імперію зла – доки не пізно.

Міф № 1. СРСР = Росія

СРСР не був нацією. Це була тюрма народів, реінкарнація Російської імперії. Так звані радянські республіки були силою захоплені Росією після того, як вони проголосили незалежність у 1917-1918 роках. Україна боролася з російськими загарбниками у 1918-1921 роках. Сценарій цієї війни до болю нагадує теперішню: Росія поставила маріонетковий уряд у Харкові, який запросив Росію “захистити молоду комуністичну республіку”. Таку саму тактику СРСР використав у 1940 році, під час нападу на Фінляндію.

У 1920х багато людей в Україні та інших республіках розвивали свою мову та культуру, а селяни опиралися колективізації. Радянська імперія зруйнувала національне відродження штучним голодом (Голодомором), убивши 4,9 мільйонів українців та понад 1,5 мільйона казахів. Пізніше імперія розстрілювала найяскравіших. Незважаючи на безжальні репресії, боротьба за незалежність України ніколи не припинялася. Вона посилилася під час та одразу після Другої світової війни, коли УПА боролася одночасно з військами Гітлера та Сталіна. Цю боротьбу було пригнічено до 1970х, але не зупинено. 

Всередині СРСР провадив жорстку політику русифікації, просуваючи ідею, що російська мова та культура вищі за решту. Назовні союз просував наратив про те, що всі спортсмени, митці, науковці, музиканти та інші представники “м’якої сили”, зібрані з усіх республік, – це росіяни. Тому багато хто сприймав СРСР як монолітну російську державу і був здивований, коли вона розпалася у 1990-1991. 

Сьогоднішню Росію також сприймають як монолітну державу – тому що вона продовжує пригнічувати інші народи, багато з яких не залишилися б у “федерації”, якби мали вибір. Ічкерія – загальновідомий приклад, але є й інші. Так, удмуртський професор Альберт Разін здійснив самоспалення у 2019 році протестуючи проти русифікації та пригнічення удмуртської мови та культури. Тому не дивуйтеся побачивши десяток незалежних держав на території теперішньої Росії.

Міф № 2. Росіяни вийдуть проти путінського режиму

Росіяни все ще живуть в імперській парадигмі. Вони вірять, що є вищою нацією – кращою за інші. Це може здатися божевіллям, але опитування показують, що після вторгнення Росії в Україну 24 лютого рейтинг схвалення Путіна виріс з 65% до 71%. А після анексії Криму він злетів до 86% (рис. 1).

Рисунок 1. Рейтинги схвалення Путіна

Джерело: Левада центр 

З 2012 року росіяни ставлять Сталіна на перше місце серед “найвеличніших лідерів усіх часів і народів”, а Ленін посідає друге-третє місце. Обидва були кривавими маніяками. Але обох роками підносили як геніїв. Хоча після смерті Сталіна деяка інформація про розмах репресій стала доступна, небагато людей насправді схотіли вивчити цю інформацію та осягнути розмах репресій. Тому путінський наратив про “Сталіна як ефективного менеджера” упав на підготовлений грунт. Та й загалом його пропаганда дуже ефективна. Ми знаємо особисто кілька родин, у яких батьки більше довіряли російському ТБ, ніж власним дітям. Це тотальна промивка мізків. А якщо потрібні цифри, то погляьте на рисунок 2. 

Рисунок 2. Ставлення росіян до України

Джерело: Левада центр

На ньому чітко видно, як загалом позитивне ставлення росіян до України протягом 2000х різко змінилося на негативне у 2009, коли Росія намагалася шантажувати Україну та Європу відключенням газу (тоді звучали звинувачення, мовляв Україна “краде” російський газ).  Також на рисунку чітко видно, як стало переважати негативне ставлення до українців у травні 2014 року, невдовзі після того, як Росія окупувала Крим. Незадовго до цього, під час Революції Гідності, російська пропаганда почала дегуманізувати українців, називаючи їх ультраправими, нацистами тощо, а також почала говорити про “порушення прав російськомовних”, хоча сама Росія, будучи тоталітарною державою, порушує права будь-якої людини незалежно від мови спілкування. 

Отже, можна подякувати тим сміливим росіянам, як протестують проти війни, але не варто очікувати, що до них приєднається велика кількість людей в осяжному майбутньому.

А що російські олігархи? Чи усунуть вони Путіна, якщо їхні статки заморозять? Знов-таки, імовірність дуже мала. Путін не довіряє навіть своїм найкращим друзям, таким як міністр оборони Шойгу, а всі олігархи його бояться. Насправді, їх навіть не можна назвати олігархами, бо в них немає жодного політичного впливу. Вони просто посіпаки Путіна, яким дозволено красти з бюджету Росії.

Це не означає, що треба зняти з Росії санкції найближчим часом. Навпаки – санкції потрібно  посилювати та закривати всі лазівки, за допомогою яких їх можна обійти. Тому що кожен долар, який заходить до Росії, фактично йде на фінансування держави-терориста. 

Міф № 3. Росія звільнила Європу від Гітлера

Популярний наратив – це те, що СРСР разом зі США та іншими союзниками переміг Німеччину та її союзників у 1945 р. Загальноприйнятою думкою серед росіян є те, що Росія звільнила Східну Європу. Однак, спитавши поляків, чехів чи громадян країн Балтії, отримаєте протилежну відповідь.

Історики добре знають, що Сталін так само (або й більше) відповідальний за розв’язання Другої Світової, як і Гітлер. У 1939 Німеччина та Росія не мали спільного кордону, тому війна між ними була неможлива – допоки вони разом не окупували польщу. Втім, оскільки “переможців не судять”, в головах у багатьох уся провина належить  Німеччині, а всі страждання росіянам, незважаючи на те, що найбільше людей загинуло на території Польщі, Білорусі та України. Німеччина пройшла денацифікацію після 1945 року, а Росія – ні. Тому сьогодні Росія – типова нацистська держава з маніяком на троні та населенням, яке ненавидить решту світу. Вона руйнує Україну та загрожує знищити планету.

Однак, Росія не є супердержавою. Це паперовий тигр. Її ВВП – близько 2% світового, вона на другому місці у світі за кількістю смертей спричинених алкоголем, і хоча вона шантажує всіх постачанням газу, близько 30% російських домогосподарств не газифіковані. Росія здається сильною лише тому, що вільний світ обрав слабкість. Роками Росія корумпувала політиків ЄС та США, поширювала фейки та розколювала західні країни за всіма лініями незгоди – від расових питань до вакцинації. Сьогодні цивілізовані країни мають прокинутися та стати на боротьбу зі злом. Разом вони набагато сильніші, ніж Росія. Вони мають лише об’єднатися й діяти.

Голодомор організований Сталіним у 1932-1933, визнано геноцидом. Сьогодні Росія знову чинить геноцид в Україні. Вона вже вбила понад 2000 мирних громадян, включно з дітьми. У 1930-тих світ міг зробити вигляд, що він нічого не знає. Сьогодні усе відбувається в прямому ефірі. Чи ви й далі спостерігатимете? Чи постанете проти цього колоса на глиняних ногах та зруйнуєте Росію перш ніж вона зруйнує Україну та вільний світ?

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний