Успішні українські компанії: розбудова попри війну

Успішні українські компанії: розбудова попри війну

Photo: ua.depositphotos.com / AllaSerebrina
12 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
2297

Попри повномасштабну війну, українці продовжують розвивати бізнес. Зокрема, за один рік повномасштабної війни росії проти України у державі все одно зареєстрували понад 202 тисячі нових ФОПів. Найбільше нових бізнесів у Києві, на Львівщині та Дніпропетровщині.

За рік повномасштабної війни релокувалися 800 компаній, повідомляють у Мінекономіки. Понад 600 із них станом на березень 2023 відновили роботу. Загалом заявок на релокацію подали понад дві тисячі підприємств. Втім, є багато і тих, хто не заручався підтримкою Уряду чи ОВА та втілював зміни самостійно. 

Розповідаємо, як підприємцям вдалося втриматися і розвивати свій бізнес під час повномасштабної війни.

Колонка підготовлена за матеріалами Spring Business Forum 2023 «Незламний український бізнес – експертний погляд на 2023 рік» (19 травня, Львів).

З подіумів – на фронт

Олена Гусєва, лідерка проєкту тактичного одягу MILIGUS про те, як сильні сторони модного виробництва повернути на користь перемог

Олена Гусєва – власниця дизайн-ательє. Її підприємство займалося промисловим дизайном одягу та виготовляло його для модних брендів та дизайнерів. До повномасштабної війни експортували зокрема до Данії, Австрії, США та країн Африки. 

Як змінилася робота команди після початку повномасштабної війни, розповідає Олена Гусєва.

«Майже по всьому по всьому світу, коли прийшла війна, модна індустрія зупинилася. Тому що війна вплинула на всю Європу. Ми ще виконували свої зобов’язання протягом місяця після великого російського вторгнення. Та згодом виникло питання – що ми робимо далі. 

Наша сильна сторона – це є створення складних конструкцій. І ми вирішили використати цю сильну сторону робити конструкції розгрузок. Згодом робили і одяг: пішли від зворотного – запитували у людей на фронті, що їм треба і уже їх потреби підганяли під статут. Станом на травень 2022 рік місяць ми одягнули першу тисячу наших бійців.

Зараз ми працюємо і на експорт, і внутрішній ринок. 80% потужностей ідуть на MILIGUS і 20% на fashion-конструкції.  Зараз потужності тактичного одягу збільшені у 2,5 рази – найняли навіть інші фабрики на пошиття.  У планах – створити лабораторію, де ми будемо тестувати наш одяг і відповідно, щоб цей процес створення кожної нової моделі у нас відбувався швидше»

Диверсифікуй і плануй

Віталій Седлер, співвласник компанії Intellias про виклики мирного життя і війни в ІТ індустрії 

В 2015-му році компанії Intellias отримала великого клієнта – глобальну компанію, яка вміє розробляти систему навігації та має доступ до глобальної картографії. Та в якийсь момент вони усвідомили, що саме цей великий клієнт забезпечує їх 70% заробітку, тож це ставало небезпечно для бізнесу. З цього у команді зробили два висновки, каже Віталій Седлер, співвласник Intellias. По-перше, пояснює, ризиків не треба боятись. По-друге, на них все одно не треба закривати очі. 

«Нині у нас працює 3200 спеціалістів. До повномасштабної війни ми почали готуватися завчасно. Розробили плани евакуації працівників про всяк випадок. 

Зранку наша HR-менеджерка написала на всю компанію, що от, вторгнення сталось і що повномасштабна війна розпочалась. Тому  ми запускаємо наш business continuity plan. Фактично мене о п’ятій ранку розбудили і сказали, що чути вибухи. Ну там тоді все зрозуміло, треба розпочинати евакуацію. Ми запустили наш план, все було готово, автобуси були готові, люди поінформовані, точки збору були готові. І за 4 години перші автобуси вже їхали з Харкова та з Києва і пізніше з Одеси на Захід України. І те, що ми в якийсь момент витратилися на ці багатосторінкові документи, нам допомогло бути дуже ефективними. 

Нам вдалось протягом двох тижнів відновити нашу роботу 97%. За цей час ми змогли задонатити від компанії 53 млн грн, а також передати на фронт 70 автомобілів»

Попри активні бойові дії у країні та небезпеку, 76% підприємців запланували розширення бізнесу у 2023 році, йдеться у дослідженні Індексу настроїв малого бізнесу.

Вони планують розширювати географію присутності, відкривати нові напрямки, виходити на зовнішні ринки та наймати нових співробітників. І здебільшого українські підприємці покладаються на власні фінанси, а не на гранти та кредити. То ж, можемо зробити висновок, що попри складнощі та загрози, економіка працює та намагається розвиватися.

А про важливі законодавчі та нормативні зміни зокрема для українського бізнесу читайте у регулярних випусках Індексу реформ.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний