Велике будівництво: що відбувається з ремонтом доріг | VoxUkraine

Велике будівництво: що відбувається з ремонтом доріг

Photo: depositphotos / blasbike
4 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
4955

Вдвічі більше реконструкцій, ремонт у кожній області та будівництво нових доріг у шести областях. Розповідаємо про Велике будівництво в цифрах.

Цьогоріч через пандемію українці стали більше подорожувати своєю країною. Якщо відправитися у мандрівку на авто, можна не лише відчути більше свободи, але й на власному досвіді оцінити стан доріг у країні. 

Більшість із них досі перебувають в аварійному стані. Варто з’їхати з великих національних магістралей на міську дорогу, щоб у цьому впевнитися. Скаржитися на незадовільний стан доріг у нас стало звичною справою незважаючи на те, що ремонти та реконструкції доріг проводяться регулярно. Подекуди роботи з удосконалення дорожнього покриття тривають роками. 

За оцінкою Світового банку від 2018 року, для фінансування капітальних та поточних ремонтів Україні потрібні 30 млрд гривень на рік протягом 2018-2022 років (без урахування інфляції). Це дозволить підвищити частку доріг у гарному стані з 46% до 96%. 2020 року Україна витратила значно більше. А на 2021 рік на ремонт дорог закладено 132 млрд грн.

У 2020 році ремонт доріг привернув додаткову увагу через програму Великого будівництва. У рамках цієї програми уряд спрямував на дороги 33 мільярдів гривень з ковід-фонду. Додатково до дорожнього фонду передано 2.2 млрд грн від Мінсоцполітики (невитрачені субсидії) та 70 млн грн не витрачені на дослідницьку програму з онкозахворювань. 

На Велике будівництво доріг у 2020 році було закладено 140 млрд грн. Загалом, в 2020 році Україна витратила на дороги більше, ніж будь-коли (рис.1)

Рис 1а. Частка видатків на дороги у ВВП з Державного бюджету та місцевих бюджетів, %

Рис.1б. Видатки на дороги з державного та місцевих бюджетів в цінах 2020 року, млрд.грн

*з урахуванням державних гарантій

Джерело: звіти Держказначейства, Закон про державний бюджет на 2021 рік, IMF World economic outlook 

 

Як та на що витрачаються ці кошти? 

VoxUkraine у співпраці з ініціативою CosT проаналізував відкриті дані про завершені тендери на закупівлі робіт з ремонту та будівництва доріг. Ми визначили вартість ремонтів доріг за типом робіт, з’ясували, де в країні ремонт доріг коштує найбільше, і яка область за минулий рік отримала найбільше державної підтримки, а яка лагодила дороги за кошти місцевих бюджетів. 

Головні висновки:

  1. Найдорожчим видом робіт є нове будівництво. У 2020 році воно проводилось у 6 областях (Дніпропетровській, Донецькій, Полтавській, Кіровоградській, Львівській, Одеській). Вартість будівництва 1 км дороги становить в середньому 90 млн грн.
  2. На другому місці за вартістю – реконструкція (38 млн грн за 1 км). З початком Великого будівництва кількість реконструкцій доріг в країни збільшилася вдвічі. 
  3. Капітальний ремонт коштує в середньому 21 млн грн за 1 км, і в 2020 році проводився майже у всіх областях країни (крім Дніпропетровської, Київської та Тернопільської).
  4. Поточний середній ремонт у 2020 році проводився у всіх областях, а його вартість за 1 км становила 10,8 млн.грн. Найдорожчий ремонт проводили в Дніпропетровській (27 млн.грн за км), Луганській (23,6 млн. грн за км) та Чернівецькій (26 млн.грн.за км) областях.
  5. Більшість дорожнього бюджету кожної області становить субвенція з державного бюджету та кошти перенаправлені з ковідного фонду. Тільки дві області порівняно активно планували фінансувати ремонт доріг з місцевих бюджетів – Житомирська (0,69% від всіх освоєних коштів за 2020) та Львівська (0,64%).

Матеріал підготовлено в рамках проекту Budget Watchdog, що реалізується за підтримки Уряду Німеччини через проект «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

(Дорого)вартість

Ми дослідили завершені тендери на дорожні роботи за період 2018 – листопад 2020 р. та порахували, яку вартість 1 км закладають замовники для різних типів робіт у тендерах.

Вартість 1 км доріг у тендерах відрізняється залежно від того, які саме роботи проводяться (рис. 2).

Рис 2. Середня вартість 1 км робіт за типом робіт, млн грн

Джерело: Cost

 

Рис 3. Загальні витрати на виконання робіт кожного типу, млрд грн

Будівництво

Очевидно, що найбільш дороговартісний тип робіт – це нове будівництво. У 2020 році воно коштувало в середньому 90 млн грн за 1 км. Найбільше коштів на нове будівництво країна витратила у 2019 році – 1,64 млрд.грн. Тоді будували дороги у Дніпропетровській та Полтавській областях. 

У 2020 році нові дороги будували у шести областях: Дніпропетровській, Донецькій, Полтавській, Кіровоградській, Львівській, Одеській. Найдорожче будівництво – у Дніпропетровській області. В 2018 році вартість будівництва 1 км дороги тут становила 41,8 млн.грн., в 2019 майже втричі більше – 120 млн.грн., а у 2020 році вартість 1 км виросла ще у 1,5 рази та досягла 190 млн гривень. Це більш ніж удвічі перевищує середню вартість 1 км будівництва за цей рік.

Причина цього – в будівництві великих відрізків магістралі Н-31, яка поєднує Дніпро та Київ. Ця дорога є одним із найбільших інфраструктурних об’єктів, який передбачає як прокладання дороги, так і будівництво декількох мостів та розв’язок.

Реконструкція

Другою за вартістю кілометра є реконструкція – в середньому 38 млн грн. Це у 2,4 раза дешевше, ніж будівництво. 

Прискорені темпи Великого будівництва відобразилися і на роботах цього типу. В 2020 році тендерів для реконструкцій проводилося вдвічі більше, ніж у попередні роки. Якщо в 2018 та 2019 через систему Прозорро було проведено тендери для робіт у чотирьох областях, то 2020 – вже у вісьмох. 

За весь досліджуваний період найдорожчими були роботи з реконструкції у Хмельницій та Миколаївській областях. 

Так, реконструкція 1 км західного під’їзду до міста Хмельницький в рамках ремонту автошляху М-12 у 2018 році коштувала області трохи більше 118 млн грн. Це втричі більше, ніж середня вартість реконструкції. 

В 2020 році найбільш дороговартісною була реконструкція в Миколаївській області – 108 млн грн за кілометр, що майже втричі більше за середню вартість, зокрема через ремонтні роботи на дорозі Н-24. 

Капітальний ремонт

Зробити капітальний ремонт дороги на сьогодні коштує в середньому 21 млн грн за 1 км. Це майже вдвічі дешевше за реконструкцію.

У 2020 році капремонт доріг проводили у 21 області — усіх крім Дніпропетровської, Київської та Тернопільської. Для порівняння: у 2018 капремонт доріг проводили у десяти областях, у 2019 – в семи. Тож для більшості областей роботи такого типу проводилися вперше за останні три роки. 

За досліджуваний період найдорожчий капремонт проводився в 2018 році в Запорізькій області – майже 160 млн грн за ремонт 1 кілометра. Тоді в області ремонтували міст через річку Суха Балка, що може пояснювати таку вартість робіт. 

У Чернівецькій області зробити капітальний ремонт 1 кілометра коштує в чотири рази дорожче середньої вартості — 126 млн грн. Однією з причин високої вартості можуть бути роботи в районі с.Рингач. У 2020 році там проводився капітальний ремонт траси Н-03 в районі, де грунт сильно насичений водою. Роботи з укріплення грунту та його осушення можуть пояснювати високу вартість капітального ремонту в області.

Поточний середній ремонт

Найпопулярніший тип дорожніх робіт – це поточний середній ремонт (ПСР). Його регулярно проводять у всіх областях країни. Середня вартість такого ремонту для 1 км дороги протягом 2018-2020 років зросла вдвічі – з 4,8 млн грн у 2018 до 10,8 млн у 2020 році (рис. 4). Цей самий рисунок показує, що вартість поточного середнього ремонту в різних областях може відрізнятися в рази. 

Наприклад, у Дніпропетровській області вартість ПСР у 2020 році була майже втричі вища за середню (27 млн грн за 1 км), в Луганській (24 млн грн) та Чернівецькій (26 млн грн) ремонт був лише трохи дешевшим. Сумарно протягом 2018-2020 років найдорожчі ремонти були в Миколаївській та Закарпатській областях — тут вартість ремонту стабільно перевищувала середню. Проте в деяких областях помітне значне зростання середньої вартості ремонту — наприклад, в уже згаданих Дніпропетровській, Луганській та Чернівецькій областях, а також у Вінницькій та Чернігівській.

Рис 4. Середня вартість поточного середнього ремонту 1 км доріг за областями, млн грн.

Джерело: дані COST

 

Чим можна пояснити таке зростання вартості ремонту? По-перше, поняття «поточний середній ремонт» може охоплювати різні види робіт – від звичайного «ямкового» ремонту до перестилання одного чи декількох шарів асфальту. Вочевидь, вартість таких робіт буде різною. По-друге, ремонт чи оновлення споруд на дорогах (відбійників, мостів чи шляхопроводів) також підвищуватиме вартість. По-третє, можливо, що через вищий попит на ремонтні роботи в останні роки компанії, які проводять такі, роботи, підняли ціни.

Поточний середній ремонт проводиться щороку майже у кожній області. За нормативами, гарантійний термін експлуатації покриття становить від 3 до 5 років, для капремонту — або 10 років гарантії для капремонту. На практиці так буває не завжди. Погіршення стану доріг може відбуватися в тому числі через недобросовісне виконання ремонтів і через загальний поганий стан мережі, коли виконання поточного середнього ремонту – це латання дірок без якісної зміни стану доріг. Чи був дорожчий ремонт 2020 року більш якісним, стане зрозуміло за кілька років. Або, можливо, вже цієї весни.

Іноді для повного облаштування дороги лише коштів державного бюджету може бути недостатньо. Тоді місцева влада може формувати бюджет на дорожні роботи з різних джерел. Далі ми розглянемо структуру цих бюджетів на прикладі 2020 року. 

Звідки гроші?

З 2015 року місцеві бюджети можуть здійснювати співфінансування доріг державного значення. Таке фінансування відбувається на договірних засадах. Якщо у місцевому бюджеті є достатньо коштів, місцева влада може звернутися до Служби автомобільних доріг та провести ремонт. Наприклад, у Вінницькій області місцевий бюджет профінансував облаштування зупинок міжміського транспорту на відремонтованій трасі М-12. В Житомирській області капітальний ремонт траси М-21 відбувався за рахунок місцевого бюджету, у 2020 році цей ремонт обійшовся в 400 тис. грн. 

На рис. 5 представлені джерела запланованих витрат на дороги в кожній області.

Рис 5. Структура фінансування доріг за 2020 рік, млрд грн, за областями

Джерело: дані Мінінфраструктури

 

В 2020 році у структурі фінансування ремонту доріг державного значення переважали кошти з Держбюджету. При цьому кошти спеціального фонду – це надходження від акцизу на пальне, які спрямовуються на фінансування діяльності Укравтодору. Це «звичайний» механізм фінансування дорожніх робіт в країні. Кошти загального фонду – це резерви ковідного фонду, які були перенаправлені на ремонт доріг, загалом 33 млрд.грн. 

Найбільше «ковідних» грошей отримала Запорізька область – 5 млрд. грн, що становить 54% всього фінансування доріг отриманого областю з Держбюджету. Також ця область отримала одну з найбільших сум під державні гарантії (3,5 млрд грн) та кошти в рамках окремих бюджетних програм (500 млн грн). За даними Мінінфраструктури, в 2020 році в області проходили роботи на 32 дорожніх об’єктах. Серед них – будівництво автомагістралі та мосту через р.Дніпро у Запоріжжі, які є одними з найбільших об’єктів програми Велике будівництво. 

Полтавська область — друга за кількістю грошей, які збиралися витратити на ремонт доріг з ковід-фонду — 3 млрд. грн. Ще 7,4 млрд грн область отримала з Дорожньогоі фонду. В Полтавській області будують нові дороги — загалом 6 об’єктів.

Ще одним джерелом коштів для ремонту доріг є отримання кредиту від держави – це кошти під державні гарантії. Це джерело фінансування покриває в середньому 26% всього бюджету на дороги. Однак, у деяких областях цей тип фінансування становить понад 40% бюджету на дорожні роботи. Тут у лідерах Харківська область, у якій 46% (1,5 млрд. грн із 3,3 млрд. грн на дороги в 2020 році) дорожнього бюджету становлять кошти позик під держгарантії. За рахунок цих коштів в області відремонтовано 11 об’єктів, серед яких найдорожчими є поточний середній ремонт регіональної дороги під Мерефою (Р-51) та ремонт дороги Т-21-11 поблизу Чугуєва.

Матеріал підготовлено в рамках проекту Budget Watchdog, що реалізується за підтримки Уряду Німеччини через проект «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі