Від «Чорнобилем тут і не пахне» до «Україна шантажує рф і ЄС». Еволюція маніпуляцій росії про обстріли ЗАЕС

Від «Чорнобилем тут і не пахне» до «Україна шантажує рф і ЄС». Еволюція маніпуляцій росії про обстріли ЗАЕС

Photo: uk.wikipedia.org / Ralf1969
31 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
1832

25 серпня 2022 року вперше в історії зупинилася Запорізька атомна електростанція. Лише пізно ввечері МАГАТЕ повідомить, що зв’язок із енергосистемою відновлено, але енергоблоки залишаються відключеними. Причина потенційної катастрофи — систематичні обстріли ЗАЕС окупантами. Про це скаже і президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні до українців: «Росія поставила Україну та всіх європейців за крок від радіаційної катастрофи». 

Ще на початку березня війська рф відкрили вогонь по Запорізькій АЕС, і відтоді ЗАЕС перейшла під контроль російських окупантів. За цей час загарбники остаточно закріпилися на станції і перетворили ядерний об’єкт на фортифікаційну споруду. 

Для росії це інструмент провокацій та шантажу як української сторони, так і всього світу. Саме тому навколо ситуації на ЗАЕС — сотні фейків та маніпуляцій. Росіяни відчайдушно намагаються виправдати акти тероризму та перекласти провину на Україну. Утім, за 6 місяців війни росія неодноразово змінить риторику щодо ситуації на станції. Як саме — розповідаємо далі.   

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck аналізує та спростовує наративи щодо охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі, росії. Попередні випуски читайте за цим посиланням.

Березень. Росія стверджує, що не обстрілює ЗАЕС, а навпаки «захищає» її від провокацій з боку України

Запорізька АЕС перебуває в окупації з початку весни. На російських каналах захоплення ядерного об’єкта та утримання працівників у полоні називали «захистом». Саме через «благі наміри» 4 березня окупанти з танків, обладнаних тепловізорами, почали цілити по атомних блоках. У результаті був пошкоджений один з енергоблоків, виникла пожежа в навчально-тренувальному корпусі АЕС. Під час боїв за станцію російський телеграм-канал «Сводки ополчения Новороссии Z.O.V.» написав, що хоч снаряд і влучив у перший енергоблок (чий снаряд — не уточнюється), та «ніяким Чорнобилем 2 й не пахне»

Насправді, як пояснював начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк, ЗАЕС спроєктували ще в 70-х роках, а тому жодних захисних систем від обстрілів немає.

У дні найзапекліших протистоянь російські медіа намагалися не уточнювати, хто відповідальний за обстріл найбільшої АЕС в Європі. Використовували лише загальні фрази: «відбулося займання», «прилетіла ракета». Ба більше, російські «експерти» переконували: усе під контролем. 

На ранок 4 березня пропагандисти вже вигадали причину пожежі на ЗАЕС. Окупанти звинуватили в підпалі адмінбудівлі «українські ДРГ». Ще за два дні прозвучить нова версія подій: нібито на об’єкті зберігалися записи, в яких йдеться про розробку ядерної зброї. 

До цієї версії росія повернеться вже у квітні. А допоки російські ЗМІ переконували: це не окупація ядерного об’єкту незалежної держави, а «захист» і «допомога». Напевно, «допомогою» рф було і те, що 14 березня окупанти підірвали частину боєприпасів на майданчику електростанції. Унаслідок вибухів корпус Учбово-тренувально центру Запорізької АЕС зазнав сильних пошкоджень. Прокремлівське видання «ТАСС» намагалося подати новину у стилі «ми так і планували». І зазначило, що військові проводили знешкодження вцілілих боєприпасів, рівень радіації залишається у нормі, а загрози життю немає. 

Утім, навіть сам факт захоплення станції вже суперечить одному з семи невід’ємних компонентів ядерної безпеки: персонал повинен мати можливість виконувати свої обов’язки та приймати рішення без зайвого тиску. Дотримання цього пункту було нахабно порушено російськими окупантами. За даними Держатомрегулювання, працівники станції були змушені працювати під постійним психологічним тиском з боку військовослужбовців рф. Також повідомляли про нестачу продуктів харчування та ліків. Усі ці фактори збільшують ризик допущення персоналом помилок, які можуть призвести до аварії.

Наслідки аварії на ЗАЕС

Квітень-травень. Росія зосереджується на тому, що Київ нібито планував створити ядерну зброю на ЗАЕС

Міф про ядерну бомбу з’явився ще до повномасштабного вторгнення росії. Після виступу президента Володимира Зеленського на Мюнхенській безпековій конференції 19 лютого підконтрольні кремлю ЗМІ звинуватили Україну у відновленні ядерного арсеналу. 

Це неправда. Остання стратегічна ядерна зброя була вивезена з України в червні 1996 року. У заяві Зеленського про Будапештський меморандум не йшлося про відновлення ядерного статусу. Він лише наголосив, що «вчетверте і востаннє» скликає проведення консультацій держав-гарантів. Але якщо вони не відбудуться, то «Україна буде вважати, що документ не працює». У той же час відмова від Будапештського меморандуму не звільняє Київ від зобов’язань щодо Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Згідно з ним неядерні держави зобов’язуються не виробляти ядерну зброю.

Отже, наратив про «ядерку» запустили ще до повномасштабної війни та оновили вже у березні (про це ми писали вище). Тому тепер росії залишилося лише розкрутити цей кейс. Упродовж квітня пропагандисти викристалізували фейкове виправдання окупації станції: «якщо нацисти заволодіють ЗАЕС, неодмінно станеться вибух»

Від цієї ідеї пропагандисти не відмовилися й у травні. 26 травня російські медіа масово почали писати, що на ЗАЕС зберігаються ядерні матеріали, які могли використовувати для розробки зброї. Адже директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі розповів, що на електростанції зберігається 30 тонн плутонію та 40 тонн збагаченого урану, які можуть бути використані не за призначенням.

Проте ця інформація абсолютно неправдива. На об’єкті є лише відпрацьовані тепловидільні збірки — ядерне паливо, яке не можуть застосовуватись у військових цілях, зауважили в «Енергоатомі». Такі елементи є на всіх АЕС світу. 

Головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки Олег Коріков написав відкрите звернення до МАГАТЕ, у якому пояснив, що Україна не може виготовити чи зберігати навіть декілька грамів збройного плутону чи урану, оскільки немає для цього відповідних технологій. Окрім цього, щороку організація надавала звіт та підтверджувала, що українська влада дотримується своїх зобов’язань щодо виключно мирного використання ядерного матеріалу. Україна позбулась усього високозбагаченого урану, дотримуючись Комюніке Вашингтонського саміту з фізичної ядерної безпеки 2010 року.

У такий спосіб Рафаель Гроссі ретранслює фейкові тези росії. Подібні заяви не сприяють деескалації ситуації, а навпаки посилюють відчуття безкарності окупантів, зазначив Коріков.

Травень. Росія вимагає від України платити за електроенергію із ЗАЕС

18 травня віцепрем’єр рф Марат Хуснуллін повідомив, що ЗАЕС буде працювати на росію, а Україна муситиме платити за експорт електроенергії або її відключать.

Насправді, як пояснювали в «Енергоатомі», технічно це зробити неможливо: українська мережа відєднана від росії та білорусі. Атомну електростанцію контролює український регулятор, а спроба змінити ситуацію буде розцінюватися як акт ядерного тероризму. 

Травень-Червень. Росія заявляє, нібито Україна блокує візит місії МАГАТЕ, щоб світ «не дізнався правду»

Наприкінці травня російські посадовці планували направити безпекову місію МАГАТЕ на станцію. 6 червня директор організації Рафаель Гроссі повідомив, що невдовзі відвідає ЗАЕС на запрошення України. 

Але прибуття делегації на захоплену росіянами станцію означало б схвалення окупації. «Енергоатом» вже раніше відмовляв МАГАТЕ, вказуючи, що будь-які візити можливі лише після звільнення станції. Приїзд експертів через росію або окуповані території, без згоди та запрошення української сторони це втручання у міжнародну політику на боці агресора. До того ж Україна не зможе надати жодних гарантій безпеки делегації, допоки на станції перебувають іноземні війська. 

У відповідь на це пропагандисти заявили: Київ увесь час дезінформував міжнародну спільноту. За словами ексглави російсього «Мінатома», на станції все спокійно, працівники виконують свої обов’язки, система працює стабільно, тож на Банковій бояться приїзду незалежної місії. Чому це неправда, ми пояснювали у попередніх розділах. 

Контекст

На початку серпня у Києві змінили своє рішення щодо приїзду МАГАТЕ на станцію. Україна закликала ООН та МАГАТЕ направити безпекову місію на ЗАЕС, але з умовою, що делегація має прибути лише з підконтрольної території України. Це «принципова позиція» уряду, наголосив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Очільники обох структур погодились відвідати станцію. Однак речник ООН Стефан Дюжаррік заявив, що делегація приїде на ЗАЕС лише за згоди обох держав — України та росії. У кремлі зажадали, щоб маршрут делегації не пролягав через Київ.

Липень. Тепер росія прямо каже: «ЗСУ обстрілює електростанцію»

Пам’ятаєте, як росіяни ще навесні почали готувати базу, щоб перекласти провину за обстріли ЗАЕС на Україну? Настав час розкрутити цей наратив! 12 липня «РИА Новости» повідомило, ніби Україна обстрілює Енергодар безпосередньо поруч із ЗАЕС. А так званий «член головної ради військово-цивільної адміністрації» Запоріжжя Володимир Рогов заявив, ніби українське командування планувало завдати удару по системі охолодження реакторів. Мовляв, так Київ прагне спровокувати трагедію, подібну до Чорнобильської. 

Насправді окупанти намагалися посіяти паніку серед цивільного населення та спровокувати масовий виїзд із міста. Величезний затор на виїзді з Енергодару міг зупинити контрнаступ ЗСУ. Ймовірно, загарбники хотіли використати людей як живий щит. 

20 липня російські медіа повідомили, що ЗСУ завдали удару по атомній електростанції, поранивши 11 працівників. 

І знову промах (російської пропаганди, звісно ж!). Насправді, як пояснили у пресслужбі ГУР Міноборони, військові знищили наметове містечко окупантів поблизу ЗАЕС. У результаті атаки 3 військових рф загинули, 12 поранені. Журналіст Bellingcat Віллем Званенбург опублікував супутникові знімки, які підтверджують, що удару завдали по наметах із російськими військовими. 

Перша половина серпня. Росія остаточно заплутується в тому, що відбувається на ЗАЕС, та звинувачує Україну в ядерному тероризмі

Унаслідок серії російських атак 5, 6 та 7 серпня 4-й енергоблок був відключений від енергосистеми та переведений до резерву, пошкодження зазнали азотно-киснева станція і об’єднаний допоміжний корпус. Крім цього, снаряд влучив у 3 датчики радіаційного моніторингу навколо станції. У російських ЗМІ забили на сполох: Україна шантажує світ ядерною загрозою. МЗС рф закликало представників ООН та МАГАТЕ втрутитись у ситуацію та «вплинути на київський режим»

9 серпня проросійський телеграм-канал «ЗеРада» 9 серпня о 00:15 написав, що Україна готова прийняти миротворчу місію на ЗАЕС. Автори повністю схвалили таке рішення і зауважили, що зовсім неважливо, хто буде у складі делегації: Індія, КНР чи Туреччина. Адже головне — ядерна безпека світу! Проте уже через декілька годин виявилося, що росіяни не всім раді на ЗАЕС. Так, телеграм-канал «Политдзюдо» зізнається, що присутність представників НАТО завадить армії окупантів «просуватися в Запорізькій області». Росія навіть ініціювала засідання Ради безпеки щодо ситуації на Запорізькій АЕС. Кремлівські посадовці намагалися звинуватити в обстрілах Україну. 

Що відбулось насправді? Бажаного ефекту пропагандисти не досягли. Навіть навпаки: ЄС та ще 42 країни наголосили, що присутність військ рф та зброї на території ЗАЕС є неприйнятним і порушує принципи безпеки та гарантій, які всі члени МАГАТЕ зобов’язалися поважати. У спільній заяві країни закликали рф негайно вивести війська та свій персонал з території ЗАЕС для того, аби український персонал зміг надалі виконувати свої обов’язки. 

8 серпня видання «РИА Новости» опублікувало матеріал, в якому нібито йдеться про те, що влада окупантів назвала місця, звідки Україна обстрілює ЗАЕС. Призначений окупантами «головою адміністрації Запорізької області» колаборант Євген Балицький заявив, що ЗСУ обстрілюють Запорізьку АЕС з Марганця та Нікополя. Так звана влада Енергодара також повідомила про те, що в ніч з 6 на 7 серпня українські військові начебто завдали удару з РСЗВ «Ураган» по ЗАЕС, осколки та ракетний двигун впали приблизно за 400 метрів від діючого енергоблока станції. 

Насправді ж ці обстріли здійснювали війська рф. 11 серпня в «Енергоатомі» оприлюднили аналіз відео з пропагандистських телеграм-каналів, який доводить, що обстріл ЗАЕС вівся саме російськими військами орієнтовно з промислової зони, розташованої між атомною станцією та Енергодаром. 

1-ше фото: кут нахилу та місце приземлення снаряду.  2-ге фото: траєкторія польоту і місце, звідки снаряд був випущений оператором. 3-тє фото: зона, з якої окупанти обстрілювали проммайданчик ЗАЕС 

Унаслідок серії атак на станцію 11 серпня окупанти пошкодили кілька радіаційних датчиків та насосну станцію. Після обстрілів 5-7 серпня довелося відключити три лінії зв’язку, перенесення усієї потужності на одну лінію небезпечне для самої станції. Усі дії були сплановані та грали на руку окупантам. 12 серпня телеграм-канал «Сводки ополчения Новороссии Z.O.V.» повідомив, що через постійні обстріли ЗСУ рівень електроенергії суттєво зменшився, тому скоро АЕС доведеться «законсервувати», а південні області України залишаться без світла. 

Погроза зупинки роботи ЗАЕС є ніщо іншим, як черговим ядерним шантажем та втіленням плану щодо підключення ЗАЕС до енергосистеми рф. 13 серпня інженер ЗАЕС на умовах анонімності повідомив у інтерв’ю BBC, що армія рф розмістила на території станції РСЗВ, іншу військову зброю та техніку. За словами інженера, рф прицільно обстрілює високовольтні лінії, аби знищити зв’язок ЗАЕС з енергосистемою України. У разі розриву високовольтних ліній передач зупиниться охолодження ядерних реакторів. Це може мати такі наслідки: або росія перемкне ЗАЕС на власну енергосистему, або станеться ядерна катастрофа. 

Що робити у разі ядерної катастрофи?

Друга половина серпня. Росія намагається довести, що її зброї та техніки на ЗАЕС немає, а нові провокації готує Україна

У міноборони рф стверджували, що можуть надати МАГАТЕ супутникові знімки із «сильною» роздільною здатністю, щоб «розвінчати брехню київського режиму». Проте, точну дату та час коли фото будуть опубліковані відомство не вказало. 

Натомість, 19 серпня канадська розвідка повідомила про те, що окупанти розмістили військову техніку всередині станції, зокрема біля корпусів реакторів та іншої ключової інфраструктури. Того ж дня в мережі з’явилося відео CNN, на якому зображено військову техніку рф в машинному залі ЗАЕС. На відео зображено щонайменше 5 машин, на одному з яких можна помітити позначку «Z». Співробітники CNN звернулися за коментарем до Міноборони рф із проханням відповісти, що знаходиться всередині та навколо військової техніки в ЗАЕС, але видання відповіді не отримало. 

Скриншот відео

18 серпня до Києва прибули президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та генсек ООН Антоніу Гутерреш. Ердоган та Зеленський обговорили ситуацію навколо Запорізької АЕС і ядерний шантаж росії. РосЗМІ описали це, мовляв, лідери приїхали в Україну, аби вмовити Зеленського піти на компроміс та припинити обстріли ЗАЕС. А за словами Міноборони рф, відразу після приїзду Антоніу Гутерреша ЗСУ планували провокацію на ЗАЕС, аби після цього звинуватити росію у створенні техногенної катастрофи. 

Окупанти використовують прийом «інформаційного алібі». Повідомивши про обстріл завчасно, вони знімають з себе відповідальність. До прикладу, 3 серпня Ігор Вишневецький повідомляв про «ризик провокацій на ядерних об’єктах України з боку націоналістичних груп». Через два дні ЗАЕС двічі обстріляли.

Нині «пророкуючи» подальші провокації української ДРГ, росіяни знову намагаються уникнути відповідальності. У той час як ГУР Міноборони повідомляє, що останні події на ЗАЕС свідчать про підготовку до відключення станції від української електромережі. Так, окупанти наказали працівникам станції залишатись вдома, натомість повернули частину представників «росатому». До того ж росіяни не уточнили, скільки будуть тривати «вихідні».

У підсумку

Упродовж шести місяців окупації росіяни створили цілу екосистему брехні навколо теми ЗАЕС. Фейкові повідомлення поширювали як маловідомі телеграм-канали, так і державні ЗМІ. Дезінформації було настільки багато, що вона «долітала» навіть до міжнародних посадовців (як у випадку із заявами Рафаеля Гроссі про плутоній та збагачений уран). Із часом постійне повторення одних і тих же наративів та нашарування нових змогли переконати «простих росіян», що у кремля просто не було іншого вибору окрім, як «захищати ЗАЕС від нацистів».

Насправді будь-яка дискусія тут зайва: москва має вивести війська з території ЗАЕС, наголосили представники ЄС 26 квітня. У серпні високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель написав, що росія має негайно повернути повний контроль над ЗАЕС. 14 серпня  представники ЄС та 42 країн світу заявили, що російські військові повинні залишити територію станції. Утім, кремль уперто ігнорує ці заклики. Адже росія ще недостатньо «захистила» ЗАЕС чи може просто ще не встигла перепідключити станцію до Криму? 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний