Від «знищена ударом ЗСУ» до «ніякого вибуху не було»: як росія змінює риторику своєї брехні про удар по Каховській ГЕС

Від «знищена ударом ЗСУ» до «ніякого вибуху не було»: як росія змінює риторику своєї брехні про удар по Каховській ГЕС

Photo: uk.wikipedia.org/ / Lalala0405
7 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
999

Вночі 6 червня росія вчинила черговий злочин на території України — окупаційні війська підірвали Каховську ГЕС. Як зазвичай, кремль відразу ж почав поширювати дезінформацію, намагаючись переконати увесь світ, що начебто у підриві ГЕС винна Україна. Водночас версії російських пропагандистів про те, що трапилося на Каховській ГЕС, розходяться. Одні пишуть, що дамбу знищила Україна ракетним ударом. Інші стверджують, що сьогодні вночі удару не було — дамба просто не витримала потоку води, бо була пошкоджена українськими обстрілами раніше. Причини удару також називають різні: і для того, щоб розпочати контрнаступ, і щоб привернути увагу Заходу до України без контрнаступу. VoxCheck проаналізував хронологію заяв російських телеграм-каналів та представників окупаційної влади щодо ситуації з Каховською ГЕС.

Почалася хвиля пропаганди кремля із повідомлень про те, що внаслідок удару Каховська ГЕС перестала існувати. При цьому російські соцмережі додавали, що дамбу зруйнували саме ЗСУ. У телеграм-каналах рф почали з’являтися відео із підписами на кшталт: «Разрушенная ударом ВСУ Каховская ГЭС», «Херсонская область после подрыва украинцам Каховской ГЭС». 

Водночас вже за декілька годин брехня росіян змінює свій кут — так званий «мер» Нової Каховки Леонтьєв заперечує факт підриву Каховської ГЕС, заявляючи, що у місті все тихо та спокійно. Його слова відразу поширила низка російських медіа. Утім, незадовго після того Лєонтьєв дає коментар журналістам видання «Известия», у якому суперечить своїй попередній заяві та говорить про удари по станції: «Около 2 часов ночи был осуществлен ряд многочисленных ударов по Каховской ГЭС, которые разрушили шоноры — так называемые в простонародье задвижки. В результате вода из Каховского водохранилища неконтролируемо стала сбрасываться ниже по течению». Також спочатку Лєонтьєв каже, що підстав для евакуації населення немає, а трохи згодом — що евакуація таки може знадобитись жителям населених пунктів, що знаходяться нижче від Нової Каховки. 

У цей же час, ще один російський пропагандист Юрій Подоляка просуває іншу версію: «Сегодня под утро плотина Каховской ГЭС не выдержав тех повреждений, которые были ей нанесены ранее, обрушилась. По моим данным никто ее не подрывал (взрывов не было, говорят люди, артиллерия ВСУ накинула немного снарядов уже потом). Это все следствие именно предыдущих повреждений!!! Дамба их (повреждений) и напора воды просто не выдержала». Причому він зазначає, що ведеться евакуація населення, хоча сам мер годиною після говорить протилежне. Версію Подоляки підхоплюють інші телеграм-канали та медіа

Паралельно із цим версія із обстрілом ЗСУ починає набувати подробиць. Одні російські телеграм-канали пишуть, що влада України хоче перекласти начебто провину ЗСУ за обстріли на росію і сформувати з неї образ терориста. Інші ж вигадують взагалі нелогічну історію —  що нібито ЗСУ вдарило по дамбі, щоб затопити свої ж позиції та терміново евакуйовуватися, поки неушкоджений ворог обстрілюватиме їх. Ось повідомлення, яке поширив один з кремлівських новинних ресурсів: »После подрыва Каховской ГЭС у врага затапливает позиции на их части островов на Днепре. Подразделения ВСУ начали срочную эвакуацию, садятся в лодки и пытаются спастись, но по ним наносятся непрерывные удары артиллерией и ударными БПЛА, лодки сносит течение, они уничтожаются огнем и тонут. Враг присылает новые лодки с берега, пытаясь спасти своих, но они также под огнем». Натомість російські війська «по-прежнему на своих позициях»

Деякі російські телеграм-канали продовжують писати, що підриву не було, а дамба просто не витримала напливу води через постійні обстріли українських військових до того.

Згодом, вже вдень, на пропагандистських каналах зʼявляються нові версії. Основна їхня ідея в тому, що руйнування Каховської ГЕС Київ планував начебто заздалегідь. Частина медіа також починає стверджувати, мовляв, українські військові нанесли удар по дамбі, адже не мають успіхів на фронті. Таким чином начебто влада Києва намагається загострити ситуацію та підтримувати інтерес західних партнерів. Крім цього телеграм-канали почали поширювати заяву пескова: «Мы решительно отвергаем обвинение в подрыве Каховской ГЭС. Это была преднамеренная диверсия Киева. Одна из ее целей  — лишить Крым воды, подача воды в Северо-Крымский канал сокращается»

Слід також додати, що поряд із Каховською ГЕС російські пропагандисти одразу почали писати і про дамбу на Київській ГЕС. Наголошують, що дамба у аварійному стані, а у випадку прориву перші райони Києва затопить за кілька хвилин. Автори каналів пишуть «то может пора и киев утопить?»  та «нужно хохлам ударить еще по дамбе Киевского водохранилища» та нагадують про радіоактивні речовини.

Також у дописах згадують і ЗАЕС. Нібито, Україна узгодила підрив Каховської ГЕС з іноземними партнерами, то якщо підірвуть Запорізьку АЕС, то узгодять це з США та Великою Британією, але у Європи запитувати не будуть.

Росія не вперше застосовує подібну тактику, коли після вчинення чергового воєнного злочину, пропагандистська машина починає плодити численні версії того, що відбулося. Те саме вона робила після удару по ТЦ “Амстор” у Кременчузі, після виявлення масового геноциду українців у Бучі, після удару по центру Вінниці. Вкидаючи багато версій, пропагандисти заплутують аудиторію, виснажують її інформаційно, і змушують фактично зупинитися на якійсь одній. Примітно, що кожна теорія хоч і відрізняється у деталях, однак підтримує єдиний наратив — росія тут нібито ні до чого, це все нібито зробила Україна. Таким чином росія намагається підірвати імідж України для українців на підконтрольній уряду території та на тимчасово окупованих територіях. Такі ж наративи росія поширює зокрема і у Європі, підриваючи підтримку України. 

Щоб убезпечити себе від ворожого впливу під час таких масштабних катастроф (коли ми найбільш чутливо сприймаємо інформацію і забуваємо перевіряти її, перебуваючи на емоціях), необхідно, перш за все, очистити свій інформпростір від сумнівних, анонімних, неверифікованих джерел та додати офіційні джерела інформації. Перевірити, що ви читаєте у соцмережах та почистити свою стрічку новин займе у вас не більше 15-20 хвилин, але цілком ймовірно — вбереже ваше життя. Важливо навіть у найбільш скрутні моменти намагатися стримувати емоції. Одна із хороших практик — конвертація гніву і болю у донати. Актуальні збори для Херсону та Херсонщини є тут і тут

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний