ВІДЕО-ФЕЙК: Коронавірус в Україні – це експеримент уряду над людьми | VoxUkraine

ВІДЕО-ФЕЙК: Коронавірус в Україні – це експеримент уряду над людьми

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
10 Червня 2020
FacebookTwitterTelegram
5919

Перевірка фейків у рамках партнерства з Фейсбук

У Фейсбук-групі «Багнет Нації» з’явилося відео, у якому редактор сторінки розкриває шокуючий факт про те, що нібито карантин в Україні був введений для проведення експериментів на людях. Для підтвердження своєї тези він звертається до діючих законів України та використовує наступні аргументи:

Теза 1: Карантин та надзвичайну ситуацію в Україні ввели для випробування нових медичних препаратів та нових вакцин (які можуть бути і не пов’язані з COVID-19) в інтересах великих фармацевтичних корпорацій, які підкуповують уряди.

Це твердження не має доказів, а риторика автора базується на логічній помилці, яка називається підтверджувальне упередження (confirmation bias) – аргументи наводяться однобоко, а інша позиція ігнорується.

Закон щодо забезпечення лікування коронавірусної хвороби дозволив, серед іншого, в інтересах лікування особи, хворої на COVID-19, застосовувати лікарські засоби незареєстровані в Україні, проте рекомендовані офіційним органом США, країн-членів ЄС, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, Китаю, Ізраїлю. Це зроблено для того, щоб пришвидшити доступ хворих до препаратів, які можуть допомогти.

Надзвичайну ситуацію ввели для кращого координування дій центральної та місцевої влади. Автор неправильно інтерпретує конвенцію про права людини та біомедицину, яка начебто за умови надзвичайної ситуації легалізує медичне втручання без згоди хворого. Насправді, ідеться про дозвіл на медичне втручання лише на благо людини, якщо вона не може дати згоди (і стан людини є надзвичайною ситуацією), а не за умови надзвичайної ситуації (правового стану). 

Більш того, вакцини від SARS-CoV-2 ще не існує, а отже немає чим «примусово» вакцинувати людей. Навіть попри мобілізацію усієї фармакологічної галузі, експерти прогнозують щонайменше рік часу для створення вакцини від COVID-19. Крім цього, немає жодних підстав стверджувати, що вакцинація буде примусовою, коли вакцина з’явиться. 

Теза 2: Коронавірус в Україні – це фейк, який був навмисно поширений серед народу для того, щоб посіяти паніку

Пандемія коронавірусу реальна. Станом на 10 червня у світі налічується понад 7,1 млн інфікованих та понад 407 тисяч померлих. В Україні наразі підтверджено 27,8 тис. випадків COVID-19, із яких 810 летальні. А на момент виходу відеоролику в Україні зафіксовано 14,7 тис. випадків захворювання, із яких 376 летальні. Твердження, що коронавірус – це лише засіб розповсюдження паніки серед народу, нічим не підтверджене.

Теза 3: Постанови щодо карантину в Україні не відповідають жодній міжнародній конвенції з прав людини та Конституції України

Згідно зі ст. 33 Конституції кожному гарантується свобода пересування «за винятком обмежень, які встановлюються законом». Таке обмеження встановлює закон «Про захист населення від інфекційних хвороб», У ньому вказано, що карантин встановлюється для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. 

У ч. 3 ст. 2 «Свобода пересування» Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод передбачено, що свобода може бути обмежена у випадках, передбачених законом, що є необхідним в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, охорони здоров’я або захисту прав і свобод інших осіб».

У звіті ООН наводяться 6 ключових тез, які стосуються дотримання прав людини у період карантину. У них, зокрема, головним пріоритетом визначається захист людського життя. У боротьбі з пандемією уряди країн можуть застосовувати примусові засоби без надмірної сили. 

Теза 4: Постанова КМУ з порядковим номером більшим видана раніше за постанову з порядковим номером менше – це свідчить про реєстрацію постанови «заднім числом», що є незаконним. Мета такої фальсифікації – легалізація експериментів над українцями.

Постанови, на які посилається автор (№ 239 від 25 березня та № 242 від 20 березня) вносять зміни до іншої постанови №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». 

Для документообігу КМУ наявність постанов, які прийняті раніше, проте з більшим порядковим номером, – звичайна практика. Наприклад, якщо подивитися на постанови КМУ за травень, то бачимо, що нумерація не йде по порядку. Це пояснюється бюрократичною процедурою, коли постанову приймають, готують до підпису, подають на підпис прем’єру, а вже після – присвоюють номер. Так, дата постанови залежить від дати її прийняття, а номер – від підпису, який може бути як в день прийняття, так і пізніше. 

Теза 5: За допомогою новостворених мобільних додатків уряд взяв під контроль усі переміщення громадян

На початку квітня внаслідок постанови уряду був розроблений і впроваджений мобільний додаток, для моніторингу дотримання режиму обов’язкової самоізоляції. 

Однак він стосувався не всіх громадян, а лише тих, хто прибули з-за кордону з підтвердженням або підозрою на зараження COVID-19. Застосунок встановлюється на мобільний телефон користувача лише в тому разі, якщо працівники державних установ Міністерства охорони здоров’я епідеміологічного профілю встановили, що людина потребує самоізоляції. 

Теза 6: Уряд встановив податок для громадян під час грошових переказів чи поповнення рахунку на суму більше 5 тис. для моніторингу людей, витягування з них коштів та взяття під контроль усього їхнього прибутку 

Таке твердження є маніпулятивним. З 28 квітня в Україні вступив в дію закон про фінансовий моніторинг. Фінмоніторинг потрібен для протидії ухилення від сплати податків та легалізації коштів, отриманих злочинним або незаконним шляхом. Відтепер операція з поповнення або переказу готівкою обмежена лімітом у 5 тисяч гривень для користувачів, що не пройшли ідентифікацію. Це означає, що анонімно не можна надсилати понад 5 тисяч гривень без відкриття рахунку, поповнювати рахунки інших людей, поповнювати рахунки в платіжних терміналах на цю суму і платити за отримані товари або послуги, наприклад, при доставці з післяплатою. 

Крім цього Державна податкова служба неодноразово спростовувала інформацію про те, що буде введено оподаткування особистих коштів на карткових рахунках та з’являються нові податки (тут і тут). Оподаткування здійснюватиметься виключно у випадках, передбачених чинним законодавством. У Податковому кодексі окреслені об’єкт і база оподаткування ПДФО та військовим збором збору (ст. 163 та 164) і в них нічого не змінилося. 

Теза 7: Уряд проводить експерименти, погоджує попередньо кількість людей, які виїжджають працювати за кордон і отримує за це хабарі

Наприкінці квітня Державіаслужба скасувала рейс Київ-Лондон, яким мали летіти заробітчани. Спікер вочевидь посилається на цей випадок. 

У своєму офіційному роз’ясненні прес-служба МЗС повідомила, що загальних обмежень на виїзд громадян України за кордон не існує. У той же час багато країн ще досі не відкрили свої власні кордони для в’їзду іноземців або дозвіл залежить від цілей в’їзду. Так, станом на 9 травня (публікацію відео) територію України можна було покинути через 20 автомобільних пунктів

Теза 8: В Україні вводять 12-годинний робочий день – так написано в новому Трудовому кодексі

В Україні з 1971 року залишається чинним Кодекс законів про працю та 40-годинний робочий тиждень. Проєкти нових Трудових кодексів обговорюють, проте жоден з них досі не став законом. 

Теза 9: Стан карантину в Україні може бути послаблений, але буде продовжуватись протягом двох років

Інформація про те, що карантин триватиме в Україні 2 роки не є підтвердженою. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що протягом наступних двох років можуть існувати певні обмеження в залежності від епідеміологічної ситуації, але жодних офіційних рішень поки що немає. Аналогічні заяви ми вже перевіряли у цьому матеріалі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний