ВІДЕОФЕЙК: 14 000 грн тим українцям, котрі не виїжджали за кордон від початку вторгнення — сюжет телеканалу «Рада»

ВІДЕОФЕЙК: 14 000 грн тим українцям, котрі не виїжджали за кордон від початку вторгнення — сюжет телеканалу «Рада»

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
1523

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta.

У мережі поширюють нібито відео з прямого ефіру від 1 грудня 2023 року на телеканалі «Рада». Ведуча повідомляє про ухвалений закон №3386, що начебто почав діяти з 2 грудня 2023 року. Він передбачає можливість подати заявку на отримання 14 000 грн українцями, які не виїжджали за кордон жодного разу з початку повномасштабного вторгнення. 

Утім, це відеофейк. Фрагмент сюжету телеканалу «Рада» згенеровано штучним інтелектом.

Скриншот допису

Закону №3386 не існує. Насправді за цим номером зареєстровано чотири документи:

  • Проєкт закону, що мав би передбачати внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо строків розгляду окремих судових справ, однак його зняли з розгляду у 2021 році.
  • Проєкт закону, що мав би передбачати внесення змін до законодавства щодо повноважень президента. Проєкт подали у 2015 році, відкликали у 2019.
  • Проєкт закону, що передбачав унесення змін до законодавства щодо статутного капіталу господарських товариств. Проєкт відкликали у 2014 році.
  • Постанова ВРУ від 21 вересня 2023 року, що передбачає внесення двох законопроєктів до порядку денного десятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання (вересень 2023 — лютий 2024 року).

Для подачі «заявки» на допомогу, користувачам пропонують перейти за посиланням на закритий телеграм-канал. Це вказує на те, що підписників на цей канал набирають оманливим шляхом, а саме відео є клікбейтним.

Ми знайшли оригінальне відео, опубліковане 28 листопада 2023 року, де йдеться про офіційний візит у Брюссель Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Зліва — скриншот фейкового відео, справа — фрагмент оригінального сюжету

Крім того, ми перевірили аудіо з цього відео інструментом AI Speech Classifier. Перевірка показала, що аудіо з 98% ймовірністю згенероване штучним інтелектом на сайті ElevenLabs. Штучність аудіодоріжки підтвердила також перевірка через сканер Deepware. На самому відео помітні помилки в титрах, а міміка ведучої не завжди відповідає тексту, що озвучується.

 

Результати перевірки DeepWare Scanner

Результати перевірки AI Speech Classifier

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний