ВІДЕОФЕЙК: Арестович звинуватив Залужного у збитті літака ІЛ-76 із полоненими «азовцями» на борту

ВІДЕОФЕЙК: Арестович звинуватив Залужного у збитті літака ІЛ-76 із полоненими «азовцями» на борту

23 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
344

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео на якому колишній позаштатний радник Офісу Президента України Олексій Арестович нібито звинувачує Валерія Залужного у проведенні операції зі збиття літака ІЛ-76, щоб підставити Офіс Президента. Він також стверджує, мовляв, на борту літака були військовополонені бригади «Азов».  

Однак це відеофейк. Арестович не говорив цього, відео створили за допомогою програми з використанням штучного інтелекту (ШІ). Немає доказів, що на борту збитого літака ІЛ-76 перебували українські військовополонені.

Скриншот відео

Нам не вдалось знайти відео з подібною заявою на сторінках у соцмережах Арестовича, він також не давав таких коментарів для медіа. У ролику є кілька ознак, які вказують, що його сфальсифікували. Зокрема, колишній радник Офісу Президента говорить «”полк” Азов», хоча у лютому 2023 року «Азов» став бригадою спеціального призначення Національної гвардії України.

Також міміка Арестовича у відео не збігається зі сказаними словами. Тому ми перевірили відео в інструменті Deepware, який встановлює, справжнє це відео чи діпфейк. Програма визначила, що відео «підозріле», тобто, окремі елементи на записі вказують, що його, ймовірно, створили за допомогою ШІ. 

Результати перевірки в  інструменті Deepware 

Також програма AI Speech Classifier, яка розпізнає чи створений голос у відео за допомогою ШІ в інструменті ElevenLabs показала, що голос Арестовича на відео із 98% імовірністю згенерований.

Результат перевірки в AI Speech Classifier

За зворотним пошуком по фото у Google Images ми також встановили, що кадри, які використали для створення діпфейку, насправді взяли з прямого етеру на ютуб-каналі Арестовича 23 січня 2024 року. На те, що це відео ідентичне до ролика, який поширили у мережі, вказує однаковий одяг на спікері та фон позаду. Проте впродовж етеру Арестович не згадував ІЛ-76, адже стрім зняли за день до падіння російського літака. 


1. Відео, яке поширили у мережі; 2. Відео зі сторінки Арестовича у тіктоці 

24 січня у Бєлгородській області впав російський військово-транспортний літак Іл-76. Російська сторона звинуватила Україну у збитті літака, заявивши, що на борту літака перебували українські військовополонені. Головне управління розвідки України підтвердило, що на цей день був запланований обмін військовополоненими, проте він не відбувся. 

СБУ відкрила провадження через падіння літака за статтею про порушення законів і звичаїв війни. Українська сторона також звернулась до російських посадовців із вимогою повернути тіла 65 військовополонених, які нібито загинули під час падіння літака Іл-76, але вони проігнорували цей запит. Представник пресслужби ГУР Андрій Юсов заявив, що росія могла використовувати українських військовополонених як живий щит для транспортування зброї. 9 лютого секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що на борту літака Іл-76 не було українських військовополонених. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний