ВІДЕОФЕЙК: До приїзду Зеленського в Нью-Йорк на банері зʼявився напис «Слава Урині» замість «Слава Україні»

ВІДЕОФЕЙК: До приїзду Зеленського в Нью-Йорк на банері зʼявився напис «Слава Урині» замість «Слава Україні»

11 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
261

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, на якому зображений вуличний банер у Нью-Йорку. На банері зображений напис «Glory to Urine» («Слава Урині (сечі)») замість «Glory to Ukraine» («Слава Україні»). Цей напис нібито присвятили візиту Володимира Зеленського до Нью-Йорку.

Утім, відео є фейковим. Fox News Digital підтвердили, що вони не знімали такого ролика.

Скриншот допису

18-21 вересня 2023 року Володимир Зеленський здійснив офіційний візит до США. У рамках візиту Президент України виступив на 78-й сесії Генеральної Асамблеї ООН та засіданні Ради Безпеки ООН, зустрівся з Президентом США Джо Байденом та Генеральним секретарем ООН Антоніу Ґутеррішем, а також провів низку офіційних зустрічей.

Пропагандисти стверджують, що спеціально до приїзду Зеленського у Нью-Йорку на банері зʼявився напис Glory to Urine. Відео нібито зняли Fox News Digital. Фактчекери видання Reuters звернулися до медіа за коментарем, і представник каналу підтвердив, що ЗМІ не знімав і не публікував цього відео. Фейковість відео підтвердили також представники рекламної компанії, якій належить банер.

На відео видно банери кінотеатру Regal та магазину Five Below. Порівнявши на Google Maps локації кінотеатрів і магазинів у Нью-Йорку, ми встановили геолокацію зйомки фейкового відео.

Вгорі — скриншот із фейкового відео, внизу — скриншот з перегляду вулиць у Google Maps

Репортер NBC Бен Коллінс опублікував на своїй сторінці у твітері відео з місця, де зняли фейковий ролик. Також актуальний запис із того ж місця опублікував Маркіян Кузмович, аналітик із Microsoft.

Вгорі — скриншот із пропагандистського відео, внизу зліва — скриншот з відео Бена Коллінса, внизу справа — світлина з посту Маркіяна Кузмовича

На фейковому відео є будівельне риштування справа, якого вже немає на світлинах Бена Коллінса і Маркіяна Кузмовича. Один із вуличних екранів (нижче головного екрану, де начебто писали про Україну) є меншим, ніж у постах Коллінса і Кузмовича. Крім цього, зліва на картинках обох можна помітити ресторан Макдональдс, якого немає на відео фейкоробів. Ми знайшли відгук, написаний у день відкриття закладу, що дозволяє стверджувати, що заклад розпочав роботу не пізніше травня 2023 року. Отже, у фейковому відео пропагандисти використали відео, зняте не пізніше травня 2023 року, в той час як візит Володимире Зеленського відбувся у вересні 2023 року.

Ми не знайшли згадок про відео з банером Glory to Urine у світових медіа. Натомість матеріали з викриттям фейкового ролика опублікували такі ЗМІ, як France24, USA Today та Associated Press.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний