Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, на якому віцепрезидентка США та кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс нібито жартує про замах на Трампа. Вона говорить таку фразу: «Дональд Трамп не може навіть померти гідно».
Однак це відеофейк. Цей уривок згенерували за допомогою штучного інтелекту. У моменті, де віцепрезидентка США нібито говорить цей «жарт», її міміка не збігається зі сказаними словами.
Скриншот допису
У підписі до відео, яке поширили 18 вересня, вказано, що Гарріс зробила заяву «вчора». За кілька днів до цього, 15 вересня 2024 року, сталась спроба замаху на Дональда Трампа під час його перебування у гольф-клубі у Вест-Палм-Біч, штат Флорида. Агенти Секретної служби, які охороняли Трампа, помітили дуло гвинтівки типу АК, яке стирчало крізь кущі вздовж поля у гольф-клубі. Після того, як один з охоронців політика вистрілив у це місце, нападник кинув зброю та інші речі і втік на позашляховику. Пізніше правоохоронці сусіднього округу затримали 58-річного підозрюваного Раяна Веслі Раута. Фейкомети натякали, мовляв, саме над цим інцидентом «жартувала» Гарріс.
У лівому верхньому куті відео вказано, що вона виступала у місті Саванна, штат Джорджія. Однак протягом вересня 2024 року Гарріс не відвідувала штат. Натомість востаннє вона виступала там із промовою 30 серпня 2024 року. Однаковий одяг на Гарріс та фон у фейковому та оригінальному відео вказують, що уривок взяли з цього виступу. У фейковому відео слова Гарріс звучали так: «У нас є над чим попрацювати, тому що ми знаємо… Дональд Трамп не може навіть померти гідно. У нього зовсім інші плани. Погляньте на його програму “Проєкт 2025”!».
Під час реального виступу Гарріс дійсно згадувала, що США мають багато роботи, та коментувала програму Трампа. Однак між цими фразами на оригінальному записі вона не «жартувала» про смерть Трампа. Насправді вона зазначила: «У нас є над чим попрацювати, тому що ми знаємо, що Дональд Трамп має зовсім інші плани. Погляньте на його програму “Проєкт 2025”!». Тобто слова про смерть просто додали до оригінальної цитати Гарріс. Крім того, у відредагованому уривку видно, що міміка спікерки не збігається зі сказаними словами. Це одна з ознак, що запис могли згенерувати за допомогою штучного інтелекту.
5 листопада 2024 року у США мають відбутись президентські вибори. Тож у мережі поширюють безліч фейків, аби дискредитувати кандидатів на посаду — Дональда Трампа та Камалу Гарріс. Раніше ми спростовували фейки, нібито Камала Гарріс пообіцяла зупинити ріст цін на наркотики, а Дональд Трамп заявив, що «пандемію» віспи мавп використають для нових локдаунів та фальсифікації виборів президента США у 2024 році.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний