ВІДЕОФЕЙК: «Мобілізація всією родиною» — реклама ЗСУ

ВІДЕОФЕЙК: «Мобілізація всією родиною» — реклама ЗСУ

31 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
586

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, яке буцімто закликає українців долучатися до військової служби всією родиною: «Ви можете бути разом. Ділити найскладніші моменти. І радіти спільним перемогам».

Утім, це — відеофейк. В Україні не поширюють цю рекламу, українські медіа не закликають до мобілізації всіх членів родини, а саме відео відредаговано.

Скриншот публікації

Нам не вдалось знайти згадки про цей відеоролик в українських медіа ні за зворотним пошуком у Google, ні за ключовими словами. Генеральний штаб ЗСУ не публікував подібне відео на офіційних сторінках у фейсбуці, твіттері (Х) чи на ютуб-каналі. Відеоролик також відсутній на офіційному вебсайті ЗСУ. 

Саме ж відео зібрано з фрагментів, котрі можна знайти в мережі. Так, відео молодої пари можна придбати на сайті фотобанку Dreamstime, а кадри військових та бойової техніки взяті з відеоролика Генштабу ЗСУ.  

Скриншот з відео, яке поширюють проросійські телеграм-канали

Скриншот з оригінального відео. Джерело: Dreamstime

Скриншот з відео, яке поширюють проросійські телеграм-канали 

Скриншот з оригінального відео. Джерело: ютуб-канал Генштабу ЗСУ                                                  

В українському медіапросторі не пропагують залучення всієї родини до військової служби. Однак в Україні немає закону, який би забороняв мобілізацію декількох військовозобов’язаних членів родини.

Водночас закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає категорії осіб, які не підлягають мобілізації, зокрема:

  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • люди, визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням ВЛК);
  • особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних за законом їх утримувати.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний