ВІДЕОФЕЙК: На потреби ЗСУ конфіскують авто старше 15 років — сюжет ТСН

ВІДЕОФЕЙК: На потреби ЗСУ конфіскують авто старше 15 років — сюжет ТСН

28 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
1249

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито фрагмент телемарафону від 30 жовтня 2023 року. У ньому ведучий телеканалу «1+1» заявляє, що з 1 листопада в українців начебто почали конфісковувати старі автівки на користь ЗСУ. «Усім українцям, які мають автомобілі віком 15 років і старше: починаючи з 1 листопада цього року держава конфісковуватиме такі машини та передавати на потреби ЗСУ», — кажуть у відео.

Утім, це — відеофейк. Фрагмент сюжету ТСН згенерований штучним інтелектом. 

Скриншот допису

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1921, рішення про конфіскацію транспортних засобів можуть затверджуватися виключно найвищим командуванням ЗСУ чи певних підрозділів, але не начальниками патруля, тероборонцями, старшими вартовими тощо. Без такого погодження авто можуть конфіскувати тільки в зоні бойових дій. Крім того, передбачена процедура повернення та компенсації за конфісковані транспортні засоби.

Також Верховна Рада розглядає законопроєкт № 9076, котрий передбачає вилучення автівок на користь ЗСУ у вигляді санкції за неодноразове керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного, чи іншого сп’яніння. Проєкт лише опрацьовується та не вступив у дію.

За допомогою гугл-пошуку за ключовими словами вдалося знайти оригінальний запис марафону новин за 30 жовтня 2023 року. Такого фрагмента там не було. Саме ж відео за всіма ознаками є клікбейтом. Тобто має гучний заголовок та коротке провокативне наповнення на гостросоціальну тематику, яке переривається на половині з обіцянкою продовження на іншому ресурсі, у цьому випадку — телеграм каналі. Крім того, закріплене посилання на закритий телеграм-канал вказує на те, що підписників на цей канал набирають оманливим шляхом.

При перевірці відео інструментом AI Speech Classifier ми виявили, що з ймовірністю 98% аудіодоріжку згенерували за допомогою штучного інтелекту у програмі ElevenLabs.

 

Скриншот результату перевірки в AI Speech Classifier

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний