ВІДЕОФЕЙК: Президент Зеленський закликав поставити Конституцію на паузу

ВІДЕОФЕЙК: Президент Зеленський закликав поставити Конституцію на паузу

19 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
1717

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Президент України Володимир Зеленський запропонував поставити Конституцію на паузу, інші стверджують, що він уже це зробив. У дописі автори додають уривок виступу президента, в якому він каже: «Усі ті права, які гарантує Конституція України для нас із вами зараз на паузі».

Однак це — відеофейк. Цитату змінили та вирвали з контексту. Володимир Зеленський звертався до українських дипломатів з проханням працювати більше та плідніше. Він не закликав ставити на паузу Конституцію.

Скриншот допису

За зворотним пошуком за цитатою ми знайшли повний виступ Володимира Зеленського. Ці слова він сказав 22 грудня 2022 року на Конференції послів України.  На те, що уривок відео взяли саме з цього заходу вказує однаковий одяг президента у обох роликах та фон позаду, де видно частину напису «of Ukrain» та герб.

1. Скриншот, який поширили; 2. виступ Зеленського на Конференції послів України

Однак цитату змінили та вирвали з контексту, адже, по-перше, президент звертався до міністра закордонних справ та керівників дипломатичних представництв. По-друге, він говорив про те, що під час війни вони мають працювати більше та ефективніше. 

«24 години на добу й 365 днів на рік усі ми маємо бути з Україною. У нас із вами немає права на вихідні, немає права на відпочинок, немає права на відпустку, немає права на восьмигодинний робочий день. Усі ті права, які гарантує Конституція України, для нас із вами зараз особисто як для представників нашої держави вони на паузі», заявив Володимир Зеленський. Далі він також вказав, що дипломати мають робити все можливе і неможливе, аби прискорювати перемогу України. 

Це єдина згадка Конституції у виступі. Президент не ухвалював рішень, які б «ставили на паузу» дію Конституції. Для внесення змін у цей документ законопроєкт має схвалити Верховна Рада, а в окремих випадках також необхідно провести всеукраїнський референдум. До того ж у статті 157 цього ж документа чітко зазначено, що Конституція не може бути змінена, якщо це призведе до скасування чи обмеження прав і свобод громадян. 

У статті 64 Конституції йдеться, що в умовах воєнного або надзвичайного стану деякі права громадян можуть бути обмежені. Зокрема у період дії воєнного стану норми про тривалість щорічних відпусток та вихідні під час святкових днів можуть бути скасовані, також для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури тривалість робочого дня може бути збільшена з 40 до 60 годин на тиждень. Однак ці зміни ухвалюються відповідно до положень Конституції.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний