ВІДЕОФЕЙК: Путін заявив про вивід військ з території України та готовність виплатити репарації

ВІДЕОФЕЙК: Путін заявив про вивід військ з території України та готовність виплатити репарації

7 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
86

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах поширюють відео, де президент рф владімір путін нібито заявляє, що припиняє так звану «СВО» та виводить війська з території України. Він стверджує, що досягнув своїх цілей, і Захід надав росії усі гарантії безпеки. У дописах додають, що президент рф також погодився виплатити Україні репарації.

Насправді це відеофейк. Путін не виголошував таку промову, озвучку відео створили за допомогою штучного інтелекту.

Скриншот допису 

За допомогою зворотного пошуку у гуглі не вдалося знайти відео, яке використали для створення фейку. Тому ми скористалися заблокованим в Україні російським пошуковиком «Яндекс» — існує ймовірність, що він покаже більше результатів у російськомовному сегменті інтернету.

Зворотний пошук у «Яндексі» показав, що кадри, які нині поширюють, взяли з виступу путіна на урочистому засіданні, присвяченому 220-річчю від дня створення міністерства юстиції рф. Воно відбулося ще 20 вересня 2022 року. Під час звернення путін наказав розробити нову схему розміщення тюрем по країні та створити виправні центри для засуджених, де ті виконуватимуть примусові роботи і таким чином зароблятимуть на відшкодування збитків від своїх злочинів. 

Зверху — скриншот з фейкового допису, внизу — скриншот з промови путіна для мін’юсту рф

Зверху — скриншот з фейкового допису, внизу — скриншот з промови путіна для мін’юсту рф

У фейковому відеозверненні про припинення так званої «СВО» можна помітити, що рух губ путіна не збігається з його словами, — це ознака генерації озвучки за допомогою ШІ. Інструмент Hive Moderation, створений для виявлення ШІ-контенту, підтвердив, що з вірогідністю 91% озвучка згенерована штучним інтелектом.

Скриншот перевірки у Hive Moderation

Крім того, першим це відео поширив тікток-акаунт «Гарант Конституції», що займається створенням діпфейків на замовлення. Пізніше відеоролик опублікувала блогерка із ніком «Бабуся Світуся», на сторінках якої він набрав найбільше переглядів. Ймовірно, вона і була замовником відеофейку. У описах до відео користувачка додала речення «Донатим на ЗСУ, щоб почути ці слова, реквізити в описі», натякаючи, що промова несправжня, але чітко не вказуючи, що відео створили за допомогою ШІ

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний