ВІДЕОФЕЙК: Репортаж CNN про обстріл в Ізраїлі був постановкою

ВІДЕОФЕЙК: Репортаж CNN про обстріл в Ізраїлі був постановкою

29 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
161

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють репортаж знімальної групи CNN з одного із районів Ізраїлю поблизу кордону з Сектором Гази, куди 7 жовтня 2023 року вторглися бойовики ХАМАС. Кореспондентка CNN Клариса Уорд разом з оператором та ще одним членом групи потрапили під обстріл і сховалися у заглибині на узбіччі дороги. На відео можна почути, ніби за кадром журналістці дають вказівки правдоподібно грати на камеру під час обстрілу: підказують як виглядати переляканою, наскільки часто зітхати та вживати лайку. Голос також начебто просить відрегулювати звук вибухів, щоб вони здавалися ближчими. У дописах стверджують, що це відео — доказом, що західні ЗМІ інсценують бомбардування в пропагандистських цілях.  

Однак це —  відеофейк. На відео наклали звук, щоб створити враження, ніби репортаж є постановкою. 

Скриншот допису

В оригінальній версії сюжету CNN не чути голосу, який у відеоролику пропагандистів дає вказівки журналістці. Можна було б припустити, що сторонній голос вирізали під час монтажу відео. Утім, у технічного персоналу не вистачило б часу на такі складні маніпуляції зі звуком  кореспондентка проводила цей репортаж у режимі прямого включення. У сюжеті від CNN чітко чути, як ведучий новин у студії Джон Берман виходить на зв’язок із Кларисою Уорд у прямому етері. 

Якщо члени знімальної групи й отримують якісь вказівки у свої навушники під час ведення етерів, вони не потрапляють в ефірне відео, призначене для глядачів сюжету. Для того, щоб вказівки поєднувалися з відеострічкою гармонійно, їх потрібно було спеціально записати та накласти на готовий сюжет. Тобто одразу після зйомки не існувало відео, на якому поєднувався б сторонній інструктаж та сам репортаж, і воно не могло «просочитися у соцмережі», як стверджують пропагандисти. 

У лівому верхньому кутку відеороликів, які поширюють пропагандисти, можна помітити сторонній логотип, якого немає в оригінальній версії сюжету CNN, — це емблема однойменного акаунта The Quartering, який і створив звуковий супровід. В описі сторінки зазначено, що відео ресурсу носять розважальний характер. На каналі підтвердили, що голос зі вказівками був накладений авторами штучно.

Зліва — скриншот із допису пропагандистів, справа — логотип акаунта The Quartering

До того ж пропагандисти обрізали частину репортажу. У повній версії сюжету можна побачити явні наслідки нападу бойовиків: спалені машини, розриви від снарядів та димні сліди у небі. Ці кадри підтверджують, що шосе дійсно стало частиною бойових дій. 

Скриншоти з репортажу CNN

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний