ВІДЕОФЕЙК: Ролик про однокласників, які загинули на війні

ВІДЕОФЕЙК: Ролик про однокласників, які загинули на війні

28 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
101

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють ролик «Як змінилися мої однокласники за 7 років», який змонтувала дівчина із сільської школи. У ньому нібито показали, що з її класу живими залишилися лише дівчата, а хлопці «були бусифіковані та загинули» — усі їхні фото «після» у чорно-білому кольорі. 

Однак це відеофейк. В оригінальному відео немає згадок про загибель однокласників, а чорно-білі фото створили за допомогою ШІ. 

Скриншот допису

За зворотним пошуком ми знайшли першоджерело цього ролика — це тікток-користувачка Siliuk_lena. Її оригінальне відео починається так само як і у дописах пропагандистів, і у ньому фігурують ті самі люди. Проте замість чорно-білих світлин нібито загиблих хлопців справжній ролик містить звичайні кольорові фото. В описі до публікації також немає жодних натяків, що хтось з його учасників загинув.  

Вгорі — фото з ролика пропагандистів, внизу — з оригінального ролика

Вгорі — фото з ролика пропагандистів, внизу — з оригінального ролика

Перевірка в інструменті Hive Moderation, створеному для виявлення згенерованих фото, показала, що з 99,9% вірогідністю ці чорно-білі світлини створили за допомогою ШІ. 

Скриншот перевірки фото сервісом Hive Moderation

Подібними фейками з перебільшенням втрат Сил оборони росіяни намагаються посіяти паніку в українському суспільстві та змусити його погодитись на ультиматуми рф.  

Раніше ми спростували підроблений репортаж Інституту вивчення війни про те, що Зеленський просить перемир’я через рекордні втрати ЗСУ. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний