Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, на якому православний священник буцімто відмовився відспівувати матір співробітника ТЦК. За словами священника, працівник ТЦК здійснює насильство над людьми, а його матері доведеться відповідати за гріхи сина.
Утім, це — відеофейк. Ймовірно, аудіодоріжку у відео створили з двох записів, не пов’язаних один з одним. Українські ЗМІ не повідомляли про цей інцидент.
Скриншот публікації
Зворотний пошук фото у гуглі показав, що ролик поширювали здебільшого у проросійському сегменті соцмереж.
Перевірка аудіозапису з відео на генерацію нейромережею показала, що аудіо, з високою ймовірністю, справжнє.
Скриншот перевірки на ШІ
Однак звук у ролику створює відчуття дисонансу між аудіо- та відеокомпонентами. Зокрема, голос працівника ТЦК має гіршу якість порівняно з голосом священника. Це створює враження, нібито це два непов’язані між собою записи, які з’єднали в одну аудіодоріжку. Крім того, аудіо звучить неоднорідно. У відео присутні шуми, що схожі на ті, що можуть бути в церкві (відкриття дверей, кроки парафіян і т.д). Однак розмова священника та працівника ТЦК звучить відокремлено та штучно, нібито аудіо наклали на відеозапис із церкви.
Крім того, автор відео не надає жодних деталей про особу священника, а також місто чи храм, в якому відбувся інцидент, що теж свідчить про фейковість інциденту. Надійні українські видання не повідомляли про подібну резонансну ситуацію. Водночас є реальні зафіксовані випадки, коли у храмах УПЦ МП відмовлялися надавати релігійні послуги, але в цих історіях не згадували ТЦК. Зокрема на Рівненщині та Буковині священники УПЦ МП відмовлялися відспівували загиблих українських військових.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний