ВІДЕОФЕЙК: Український біженець підпалив центр ДНК досліджень — сюжет Al Jazeera

ВІДЕОФЕЙК: Український біженець підпалив центр ДНК досліджень — сюжет Al Jazeera

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
103

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють репортаж телеканалу «Al Jazeera» про те, що український біженець Олексій Шинкаренко спалив лабораторію ДНК «23andMe» у США. Він нібито розлютився через лабораторні результати, які показали, що він не на 100% українець, а має лише 7,9% українських генів. Олексій вимагав повернення коштів через помилку, а коли лабораторія відмовила — підпалив будівлю. 

Утім, Al Jazeera не випускала такий сюжет. Відео змонтували з фрагментів різних відеороликів, а історію про біженця вигадали. 

Скриншот допису

На офіційному сайті телеканалу «Al Jazeera» та на його англомовному ютуб-каналі немає такого сюжету чи згадки про подібну новину. Телеканал загалом не випускає короткі ролики такого формату, справжні сюжети «Al Jazeera» довші та оформлені в іншій стилістиці. Про це не писали ні українські, ні американські ЗМІ. Натомість скомпільована історія поширюється лише у російському сегменті соціальних мереж.

Відео змонтували з різних частин. Завдяки зворотному гугл-пошуку ми знайшли першоджерела використаних фрагментів.  

Чоловік, якого видають за українського біженця Олексія Шинкаренка, насправді є Джеррі Керроллом, політиком із Північної Ірландії. Фрагмент із ним узятий зі статті The Irish Times від квітня 2022 року, а саме фото зробили в березні 2020 року.

Ліворуч: скриншот з підробленого відео. Джерело: телеграм-канал «Лана Бадван». Праворуч: скриншот оригінального кадру. Джерело: The Irish Times

Кадри з лабораторії взяті з відео з офіційного ютуб-каналу лабораторії «23andMe», опублікованого в листопаді 2017 року.

Ліворуч: скриншот з підробленого відео. Джерело: телеграм-канал «Лана Бадван». Праворуч: скриншот оригінального кадру. Джерело: ютуб-канал: «23andMe»

Частина кадрів була взята з відео 2017 року з ютуб-каналу «SmarterEveryDay», де також розповідається про роботу лабораторії.

Ліворуч: скриншот з підробленого відео. Джерело: телеграм-канал «Лана Бадван». Праворуч: скриншот оригінального кадру. Джерело: ютуб-канал «SmarterEveryDay»

Кадри з генеральною директоркою 23andMe Анною Войчіцкі, взяті з її інтервʼю для Bloomberg від 19 липня 2023 року. У ньому вона обговорює не підпал, а партнерство лабораторії з Amazon. 

Ліворуч: скриншот з підробленого відео. Джерело: телеграм-канал «Лана Бадван». Праворуч: скриншот оригінального кадру. Джерело: ютуб-канал BloombergTechnology

Кадри з підпалом лабораторії взяті з відео з підпалом вестибюля в’язниці округу Лейк в штаті Індіана, США, від 8 червня 2023 року.

Ліворуч: скриншот з підробленого відео. Джерело: телеграм-канал «Лана Бадван». Праворуч: скриншот з відео підпалу вʼязниці. Джерело: ютуб-канал: Inside Edition

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний