ВІДЕОФЕЙК: В Україні вводять цілодобову комендантську годину під час новорічних свят

ВІДЕОФЕЙК: В Україні вводять цілодобову комендантську годину під час новорічних свят

28 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
480

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, де нібито в ефірі «ТСН» заявляють про введення комендантської години у 4-ох областях (у деяких відео називають більшу кількість) України. Вона триватиме з 30 грудня 2023 року по 2 січня 2024 року. За її порушення передбачений штраф або арешт, а у відео використали начебто слова депутата ВРУ Миколи Тищенка, де він пояснює причини її введення. Щоб дізнатися детальний список областей, закликають перейти на анонімний телеграм-канал. 

Проте це — відеофейк. «ТСН» не публікували подібне відео, а Микола Тищенко не коментував дану інформацію. Для створення відео використали штучний інтелект. 

Скриншот допису

Під час перегляду відео помітно, що міміка ведучого не збігається зі словами, які він промовляє. Також на ютуб-каналі «ТСН» немає таких записів, а Микола Тищенко не робив подібних заяв. Про цілодобову комендантську годину не заявляли жодні представники центральної чи місцевої влади. 

Ми перевірили ролик на використання штучного інтелекту в інструменті AI Speech Classifier. Він встановлює, чи не застосували для створення відео ElevenLabs — програму, що дозволяє озвучити потрібний текст будь-яким голосом. Інструмент показав, що ймовірність використання програми становить 98%. 

Скриншот результатів перевірки в AI Speech Classifier

Також у кінці запису автори закликають перейти за посиланням у шапці профілю, що веде на анонімний новинний канал. У цьому випадку використали клікбейт — метод, в якому використовують «гучні», емоційні та неправдиві заголовки, які зазвичай не підтверджені жодними фактами. Мета клікбейтів — збільшити кількість аудиторії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний