Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, де розповідають, що нібито в Україні з’явилися мобільні блокпости, на яких чоловікам роздають повістки одразу двох типів: для проходження військово-лікарської комісії та служби в армії. Також зазначають, що нібито вже розробили карту з розташуванням цих блокпостів та опублікували її в закритому телеграм-каналі.
Проте це — відеофейк. Жодне надійне медіа не публікувало подібне відео. Для створення ролика використали штучний інтелект. Карта, яка помітна на відео, насправді опублікована раніше та позначає не мобільні блокпости, а робочі продуктові магазини.
Скриншот допису
Під час перегляду відео помітно, що міміка ведучого не збігається зі словами, які він промовляє, а його голос звучить неприродно. У ролику використали кадри різних новинних програм та телеканалів («ТСН» та «Еспресо»), проте на їх ресурсах саме такої інформації немає.
Також за зворотним пошуком нам вдалося знайти карту, на якій нібито нанесене розташування мобільних блокпостів. Насправді на ній позначені продуктові магазини, які працювали 1 березня 2022 року. Варто відзначити, що на фейковій мапі помітно, що мобільні блокпости розташовані нібито на тимчасово окупованих територіях. Наразі це неможливо, оскільки Україна не контролює їх.
Ми перевірили ролик на використання штучного інтелекту в інструменті AI Speech Classifier. Він встановлює, чи не застосували для створення відео ElevenLabs — програму, що дозволяє озвучити потрібний текст будь-яким голосом. Інструмент показав, що ймовірність використання програми становить 98%.
Скриншот результатів перевірки в AI Speech Classifier
Також у кінці запису автори закликають перейти за посиланням у шапці профілю, що веде на анонімний новинний канал. Нібито там розташована карта з мобільними блокпостами на території всієї України. У цьому випадку використали клікбейт — метод, в якому використовують «гучні», емоційні та неправдиві заголовки, які зазвичай не підтверджені жодними фактами. Мета клікбейтів — збільшити кількість аудиторії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний