ВІДЕОФЕЙК: Валерій Залужний створив петицію про мобілізацію депутатів Верховної Ради

ВІДЕОФЕЙК: Валерій Залужний створив петицію про мобілізацію депутатів Верховної Ради

17 Січня 2024
FacebookTwitterTelegram
3077

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, на якому нібито Валерій Залужний каже, що у зв’язку з останніми діями депутатів створив петицію про їхню мобілізацію. Тож якщо до 5 січня 2024 року петиція не назбирає достатню кількість голосів, Валерій Залужний піде з посади.

Це — відеофейк. Аудіозапис створили за допомогою штучного інтелекту. На офіційних сайтах петицій немає жодної, яку б створив Валерій Залужний.

Скриншот допису

На офіційному сайті Офісу Президента або Верховної Ради ми не знайшли жодних петицій, які б створив Валерій Залужний. До того ж якість аудіозапису вказує, що його створили, найімовірніше, із застосуванням штучного інтелекту. Зокрема слова ведучого на початку не збігаються з його мімікою.

Для аналізу ми використали інструмент AI Speech Classifier, який перевіряє, чи використовували для створення ролика програму ElevenLabs. Застосунок дозволяє копіювати людські голоси. Аналіз відео показав, що з ймовірністю у 98% аудіозапис створили з використанням штучного інтелекту.

Скриншот перевірки в ElevenLabs

Відео Валерія Залужного, яке використали користувачі, насправді опублікували ще 18 лютого 2022 року. Тоді Головнокомандувач говорив, що російські військові загострюють ситуацію на Сході України, та закликав мешканців тимчасово окупованих територій не довіряти російській пропаганді. 

Скриншот з оригінального відеозвернення Валерія Залужного 18 лютого 2022 року 

Усі сторінки, що поширюють відео, у кінці вказують посилання на нібито петицію, яка буде доступна, якщо користувачі приєднаються до телеграм-каналу. Того самого каналу, який в інстаграмі поширив це відео. Однак ніяких петицій там немає. У такий спосіб сторінки лише намагаються збільшити свою аудиторію.

5 січня 2024 року вже минуло, проте Валерій Залужний не пішов із посади Головнокомандувача ЗСУ. Цей зайвий раз підтверджує, що відео є фейковим. Також це чергова спроба окремих користувачів дискредитувати вище керівництво України та посіяти ворожі настрої в суспільстві. Раніше ми спростовували подібні фейкові аудіозаписи від начебто Ілона Маска.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний