ВІДЕОФЕЙК: Валерій Залужний записав звернення, де наказує військовим покинути зону бойових дій та захоплювати владу

ВІДЕОФЕЙК: Валерій Залужний записав звернення, де наказує військовим покинути зону бойових дій та захоплювати владу

13 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
528

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють відео, де нібито Валерій Залужний спростовує заяви, що його попередні звернення — це діпфейки. Зокрема, спочатку опублікували відео, де Головнокомандувач повідомляє про смерть свого помічника унаслідок вибуху та просить не дарувати йому подарунків. Далі у мережі з’явилося інше відео, де Залужний нібито розповідає, що Зеленський намагається його ліквідувати та здати країну росії. І в останньому записі він вже спростовує інформацію, що всі минулі записи — це фейк, і наказує військовим захоплювати владу. 

Насправді це відеофейки. Для діпфейків використали старі відео Залужного. Також фейковість записів видає неправдоподібність міміки Головнокомандувача ЗСУ. Після перевірки відео ми виявили, що його створили за допомогою штучного інтелекту. 

Скриншот допису

Коли «Залужний» згадує про попередні відео, йдеться про записи, де він просив не дарувати йому подарунки на день народження та те, що Зеленський намагається його нібито ліквідувати й «здати країну». Фейковість цих відео видають однакові недоліки — міміка «головнокомандувача» (рух губ не збігається з текстом промови) та зворотний пошук зображення, що дозволив знайти, які зі старих відеозвернень використали. 

Наприклад, у першому випадку росіяни використали запис із Залужним від 6 грудня 2022 року, де той вітає військових з Днем Збройних сил України. У другому — відео від 18 лютого 2022 року, де Головнокомандувач ЗСУ звернувся до жителів ОРДЛО з заявою, що військово-політичне керівництво держави не планує і не проводить наступальні операції на сході України.  

Ліворуч — відео з діпфейками. Праворуч — оригінальні записи

В останньому відео з наказом до військових захоплювати владу у містах теж використали старе відео. Оригінальне відео від 19 грудня 2022 року — це прохання Залужного до Президента Володимира Зеленського підписати закон про посилення відповідальності в армії. 

Зліва — скриншот фейкового відео. Справа — оригінальний запис

Також ми перевірили всі фейкові відео за допомогою інструменту «AI Speech Classifier». Він дозволяє виявити чи створили діпфейк на сайті «ElevenLabs». Це програма, яка дозволяє імітувати людський голос, використовуючи штучний інтелект. Перевірка показала, що з великою імовірністю діпфейки створили за допомогою даного інструменту. 

Скриншот перевірки

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний