ВІДЕОФЕЙК: Зеленський наказав покинути Авдіївку

ВІДЕОФЕЙК: Зеленський наказав покинути Авдіївку

21 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
152

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських телеграм-каналах поширюють відео, де нібито «ТСН» опублікували звернення Володимира Зеленського. У ньому він наказує українським військовим залишити Авдіївку. Пояснює він це тим, що бійці ЗСУ знаходяться в повному оточенні та загинуть, якщо не покинуть місто. Також Президент України дозволяє арештувати або застосувати зброю проти командирів, які чинитимуть опір.  

Це відеофейк. «ТСН» не публікували подібний запис. Для створення несправжнього відео використали звернення Володимира Зеленського від 30 жовтня 2023 року та інструмент штучного інтелекту. 

Скриншот допису

Відразу варто відзначити дивну міміку Володимира Зеленського на відео, яка частково не збігається зі словами, які він говорить. Особливо це помітно на початку відео. За зворотним пошуком нам вдалося з’ясувати, що для фейкового запису використали звернення Президента України від 31 жовтня 2023 року. У ньому він заявив, що сучасний світ надто швидко звикає до успіхів України та згадав, що на початку повномасштабного вторгнення низка країн очікували нашої поразки. Натомість тепер вони сприймають колосальні українські успіхи як даність. Також президент подякував військовим та всім, хто допомагає Україні та армії. 

Зверху — діпфейк. Знизу — оригінальний запис від 30 жовтня 2023 року 

Ми перевірили несправжнє відео за допомогою інструменту «AI Speech Classifier», який встановлює, чи не використали для запису «ElevenLabs». Це програма, яка на базі штучного інтелекту надає змогу замінити текст у відеофайлі, при цьому залишити оригінальний голос спікера. Програма аналізує лише 1 хвилину відео. Перевірка показала, що ймовірність використання даного інструменту становить 58%. 

Скриншот перевірки

Фейкове відео опублікували 13 листопада. На офіційних сторінках «ТСН» та Володимира Зеленського цього дня розміщене зовсім інше звернення.  

Зверху — офіційне звернення від 13 листопада на ютуб-каналі «ТСН». Знизу — діпфейк

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний