Відкритий Лист Коаліції авторських колективів до всіх учасників розробників податкової реформи | VoxUkraine

Відкритий Лист Коаліції авторських колективів до всіх учасників розробників податкової реформи

29 Серпня 2015
FacebookTwitterTelegram
1339

26 серпня VoxUkraine було опубліковано Відкритий Лист до Експертного Співтовариства та Міністерства Фінансів України від Групи Економістів VoxUkraine про наслідки, до яких може призвести погана аргументованість діалогу між українським суспільством, експертами та урядом в дискусії щодо податкової реформи. В листі VoxUkraine застерігали від маніпуляції пропозиціями, які не грунтуються на розрахунках та фактичних даних. У відповідь на лист, розробники концепцій податкової реформи написали свою позицію та навели дані, на яких грунтуются їхні концепції.

Ми, представники авторських колективів – розробників концепцій податкової реформи, підтримуємо позицію щодо необхідності високоякісного, високопрофесійного, відкритого суспільного діалогу з питань податкової реформи, викладену у відкритому листі VoxUkraine. Більше того, з низки причин ми вважаємо такий діалог є особливо важливим в умовах, що зараз склалися в Україні – на відміну від інших країн, де вже була реалізована податкова трансформація.

По-перше, ми розглядаємо податкову реформу в контексті Революції Гідності, яка розпочалася, але не закінчилася подіями на Майдані взимку 2013-2014 рр. В економічній площині, податкова реформа покликана стати економічним втіленням революції, знаменувати собою революційні зміни у відносинах держави та платників податків, насамперед бізнесу. Такі зміни можуть бути успішними тільки коли вони сприймаються суспільством, відповідають реаліям та очікуванням людей. Найголовнішою задачею реформи має бути затвердження таких законів, які будуть, нарешті, виконуватися за духом та буквою – а їх неможливо створити у відриві від практики. З іншого боку, революційні зміни несуть у собі багато ризиків та, напевне, незручностей для багатьох людей. Аби зменшити ці ризики та незручності, та, зрештою, зробити їх прийнятними для більшості, необхідне якнайширше фахове обговорення.

По-друге, чи не головною причиною Революції стало небажання уряду дослухатися до думки громадян, свавільне прийняття рішень. За кілька років до того аналогічний підхід саме до реформи податків спричинив протести, відомі як Податковий Майдан. Нова, післяреволюційна, Україна має рішуче порвати з такою поганою традицією. Серед іншого, це сприятиме створенню довіри, встановленню партнерських стосунків держави та громадян, без яких неможливий успіх реформ. На даний момент ці стосунки є ворожими та характеризуються глибокою взаємною підозрілістю. На жаль, на відміну від багатьох інших постреволюційних країн, уряд не спромігся за півтора роки подолати ці проблеми, принаймні у сфері оподаткування.

По-третє, глибока економічна криза та загроза ескалації зовнішньої агресії вимагає від усіх тих, хто щиро бажає успіху Україні, знаходити порозуміння. А це можливо тільки на основі діалогу.

Нарешті, але не в останню чергу, уряд вже робив спроби одноособово реформувати податкову систему. Зокрема, низку змін було прийнято 28 грудня 2014 р., без жодного узгодження з громадськими експертами, та під тиском на народних депутатів, достойним Януковича та Азарова. Результатом стало різке поглиблення економічного спаду. Це, серед іншого, красномовно свідчить про якість урядових рішень, прийнятих без широкого обговорення з бізнесом, експертами та громадськими активістами.

Ми цілковито поділяємо заклик VoxUkraine обґрунтовувати свої пропозиції розрахунками і прогнозними моделями. Зі свого боку, ми це робили постійно і будемо продовжувати це робити. Результати нашої роботи є відкритими, активно обговорюються в тому числі і у соціальних мережах, а з результатами та аргументами щодо наших позицій можна ознайомитися у численних публікаціях та виступах.
(розрахунки та презентація – http://rpr.org.ua/ua/news/2015-08/0/349)

Ми відкриті для конструктивної критики та діалогу, завжди вдячні за слушні зауваження та пропозиції. Закликаємо (не перший раз) усіх небайдужих до фахового аналізу наших матеріалів – з єдиним проханням: аргументувати свої позиції, не повторюючи при цьому вже спростовані аргументи та обґрунтовано відкинуті пропозиції.

Натомість, Міністерство фінансів традиційно уникало представлення розрахунків. Громадськість та навіть народні депутати марно вимагали оприлюднення кількісних аргументів з суспільно-чутливих питань, таких як, наприклад, запровадження нових податків, розширення бази оподаткування існуючих, запровадження депонування ПДВ, впровадження РРО для дрібних підприємців, зміни спрощеної системи оподаткування та інших подібних ініціатив. Міністерство, попри анонсовану ним політику відкритого діалогу з громадськістю, знову, у гірших традиціях, вдалося до кулуарної розробки своєї власної концепції, яку передбачається знову представити без часу на обговорення. Навіть створена у березні Цільова команда з податкової реформи при Національної ради реформ не уникла цієї участі та так і не стала майданчиком для розробки спільної концепції, або, принаймні, фахового публічного діалогу. Ми дуже сподіваємося, що напрацювання різних експертних груп, презентовані на Відкритих платформах не повинні бути формальністю і грою на публіку, а знайдуть достойне відображення у проекті, який має затвердити Національна рада реформ найближчим часом. Проте з кожним днем такої кулуарної роботи, з кожною заявою пані Олени Макєєвої, відповідальної за податкову реформу, з кожним витоком у ЗМІ інформації щодо напрямків можливої реформи, ці надії стають все більш примарними.

Не можемо погодитися з пропозицією, викладеною у листі Vox Ukraine щодо коментування законопроектів, які походять від уряду. Обговорення має йти спочатку на концептуальному рівні, адже поки не узгоджено економічну концепцію, її робота з юридичного оформлення є марнотратством коштів та дорогоцінного часу. Тому ми наполегливо закликаємо керівництво Міністерства фінансів повернутися до відкритого публічного діалогу щодо концепції податкової системи.

Ми, від імені громадянського суспільства, приєднуємося до закликів Vox Ukraine щодо конструктивної співпраці усіх учасників що причетні до процесу розробки податкових концепцій та закликаємо не намагатися прийняти доленосні для країни рішення у спосіб, в який була прийнята податкова реформа взимку минулого року. Суспільство, реальні доходи якого стрімко падають внаслідок діяльності та бездіяльності влади, не пробачить подальші зволікання з нагальними реформами економіки України.

Податкова реформа, що вивільнить підприємницький потенціал України, має відбутися, незалежно від того, чи прагне її окреме міністерство, і чи готове воно взяти на себе відповідальність. Громадянське суспільство в Україні спромоглося усунути від влади злочинний режим, захистити країну від зовнішньої агресії у найтяжчі часи весни 2014 р., воно довело свою спроможність домовлятися та розробляти складні та відповідальні концепції і інструменти державної політики (зокрема, наприклад, у сфері державних закупівель) – тож, ми готові, у разі неспроможності нинішніх урядовців, взяти на себе відповідальність і за податкову реформу. На відміну від них, ми маємо необхідні аргументи та розрахунки, але залишаємося відкритими для діалогу.

Автори
  • Авторський колектив концепції «Податкова система здорового глузду» , Громадянська ініціатива «Реанімаційний пакет реформ», Громадянська Платформа Нова Країна, Українська асоціація сертифікованих бухгалтерів і аудиторів, Група «Підприємці за реформи», Авторський колектив Національного університету ДПС України, Авторський колектив журналу «Незалежний Аудитор», Автор концепції Данило Моні

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний