Вони самі попросили: як VoxCheck перевіряв кандидатів на місцеві вибори від «Демократичної сокири» | VoxUkraine

Вони самі попросили: як VoxCheck перевіряв кандидатів на місцеві вибори від «Демократичної сокири»

29 Вересня 2020
FacebookTwitterTelegram
5393

З 2016 року ми у VoxCheck перевіряємо політиків. Чи не брешуть вони? Чи не маніпулюють? Чи не перебільшують власних здобутків? Вони це роблять регулярно. Тому ми вирішили спробувати інший підхід.

Цього літа до нас звернулася партія «Демократична сокира». Вони попросили перевірити на доброчесність людей, яких відібрали собі в кандидати на вибори. Ідея була свіжою і відповідала нашим місії та цінностям. Тому ми погодилися зробити це. Безкоштовно. Ми готові робити аналогічні перевірки для інших партій, про що нижче.

Нам, як і всім українцям, дуже хотілося б чесних кандидатів у владу, тому відбираючи якісних кандидатів ще перед балотуванням, ми полегшуємо собі роботу в майбутньому – адже сподіваємося, що ті, хто пройшов нашу перевірку, будуть менше брехати та більше дбатимуть про суспільний, а не про власний інтерес.

До нас же своєю чергою звернулися тому, що ми уже довели свою незалежність, неупередженість та фаховість. 5 років фактчекінгу, база брехні політиків «Антологія брехні», де можна знайти більше 4000 висловлювань чинних та колишніх можновладців, 6 рейтингів маніпуляторів та брехунів, офіційна співпраця з Фейсбуком по маркуванню фейків у цій соцмережі, сотні випускників нашої програми стажування та багато іншого. Ми стали очевидним і зрозумілим вибором для реалізації цієї ідеї.

Деталі співпраці описані в Меморандумі між «Демократичною сокирою» та VoxCheck.

Як ми перевіряли?

Перш за все треба було зрозуміти, кого вважати доброчесним? Звісно ж ми не можемо перевірити абсолютно все і за весь час, тому ми спробували задати рамки – як методологічні, так і часові. Ми перевіряли, чи не вела людина бізнес з олігархами, чи не була засуджена за, наприклад, корупцію чи шахрайство і, якщо людина була чиновником, чи немає у неї надмірних статків. Загалом для перевірки ми використали дані з понад 20 реєстрів та баз.

Більшість інформації ми змогли знайти на Youcontrol – інакше ми б витратили значно більше часу для співставлення даних реєстрів та їх верифікації. Ця система перевірки контрагентів збирає та аналізує дані з понад 100 джерел в Україні, ЄС, Великобританії та РФ.

Крім того, ми проаналізували соцмережі – чи не писали кандидати до та після 2013 року щось антиукраїнське чи те, що відверто суперечить здоровому глузду? 

Результати перевірки

Загалом ми перевірили 83 кандидати від «Демократичної сокири». Середня оцінка цього списку – 4,77 з 5 максимально можливих.

Відповідаємо на питання, які можуть у вас виникнути

Що, продалися? Вони ж вам заплатили

Ні, не заплатили. Деталі нашої домовленості викладені в Меморандумі, перевірку ми здійснили безкоштовно. Після надання вхідних даних «Демократична сокира» не мала доступу до жодного з етапів перевірки й отримала лише готові результати.

Чому ви рекламуєте партію? 

Ми розповідаємо про перевірку їхніх кандидатів, бо до нас звернулись саме вони. Якби звернулись інші партії – ми б писали і про них. 

Яке ви маєте право видаляти когось із партійних списків?

Ми й не видаляємо. Ми надаємо партії рекомендації, а рішення про виключення кандидатів зі списку ухвалює партія. 

Ви не могли перевірити все. Ви ось це пропустили.

Не могли. Тому описали все, що могли. Якщо ми щось пропустили і ви це знайшли – це чудово, отже наша робота змусила вас замислитися над кандидатами і проводити свою перевірку. Якщо це робитиме кожен – Україна стане набагато сильнішою. Якщо Ви надасте таку інформацію нам (з підтвердженнями) – ми готові додати її до перевірки, вказавши Вас як джерело інформації.

Якщо до вас звернеться інша партія – перевірите?

Так. Але не факт, що безкоштовно. Ми створили якісний продукт, який готові масштабувати і адаптувати під потреби не лише партій, але й окремих осіб, держорганів та бізнесу. Та й взагалі, фактчекерам також потрібно їсти. Але ця оплата буде чітко прописана в документах, як і те, що ми маємо право опублікувати знайдену інформацію. 

Всі ми фактчекери. Особливо перед виборами.

Кожен із вас може перевірити кандидатів у вашому регіоні. Ми шукали все у публічних джерелах, тож будь-хто може повторити перевірку для себе. Саме для цього ми й публікуємо принципи перевірки.

Отже, як ефективно перевірити кандидата?

По-перше, пошукайте, чи був кандидат раніше чиновником. Якщо так, то зверніть увагу на його електронну декларацію: чи немає там непомірних статків. Якщо людина пропрацювала на державній службі з низькою зарплатою все життя, а їздить на новенькому Porsche, вона може виявитися не найчеснішим кандидатом. Втім, варто зважати, що чиновники почали декларувати своє майно в електронному вигляді в 2016 році. Відповідно у найдавнішій електронній декларації буде майно з 2015 року.

По-друге, подивіться, яким бізнесом займається ваш кандидат – це можна зробити на сайті Міністерства юстиції чи на тому ж таки Youcontrol. Так ви зможете пошукати, чи пов’язаний він, наприклад, з олігархами. Та й просто знатимете, на які тендери в місті варто про всяк випадок звертати увагу.

По-третє, прогляньте реєстр судових рішень – там можна пошукати як свого кандидата, так і його бізнеси. Втім, якщо розгляд справи ще триває, не забувайте про презумпцію невинуватості. 

І зрештою зазирніть у соцмережі свого кандидата. Що він писав до початку передвиборної гонки? Як він реагував на важливі для вас події? Пошукайте пости за ключовими словами, щоб не розчаруватися потім.

Пам’ятайте: кандидати говорять багато, але красномовнішими можуть бути їхні попередні дії. 

Автори
  • Анастасія Іванцова, Світлана Сліпченко, Юлія Жага, Валерія Степанюк, Максим Скубенко

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний