Все нове — це добре забуте старе. Або чому росія досі кричить про «таємні біолабораторії США в Україні»

Все нове — це добре забуте старе. Або чому росія досі кричить про «таємні біолабораторії США в Україні»

Photo: ua.depositphotos.com / kwanchaidp
26 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
862

Із самого початку повномасштабного вторгнення «американські біолабораторії в Україні» регулярно згадуються російськими пропагандистами. Нібито вони є однією із причин, чому росія захищає себе, бо «злі США та НАТО» оточили її своїми лабораторіями, в яких виробляють біологічну зброю, як-от смертельні віруси, запрограмовані проти росіян, і багато чого іншого, на що вистачить уяви авторам подібних фейків.

«Таємні біолабораторії» — це старий перевірений наратив, до якого росія звертається завжди, коли їй треба виправдати свої дії. Корінням він походить ще з часів Радянського Союзу, коли той звинувачував Америку у створенні та використанні біологічної зброї.

Із чого все почалося?

Загалом російські спекуляції щодо американських біолабораторій тягнуться ще з часів СРСР. Як стверджує американський вчений Мілтон Лейтенберг, з 1949 по 1988 роки Радянський Союз проводив майже безперервну інформаційну кампанію проти США, звинувачуючи їх у використанні біологічної зброї. Наприклад, у 1980-х роках Радянський Союз намагався запевнити світ у тому, що «ВІЛ вивели американці та навмисне випустили його в Африці, щоб винищити африканське населення». Після викриття брехні Горбачову довелось вибачитися перед президентом США Рональдом Рейганом. Росіяни продовжили цю традицію. 

Своє існування як незалежної держави у світовому інформпросторі росія почала із відродження деяких радянських фейків, зокрема про те, що «США разом із ПАР розробили бомбу, що вб’є усіх “чорних”, а білих залишить у живих, а із Ізраїлем таку, що вб’є лише арабів». У росію ж «підступні» американці тоді «завезли колорадських жуків», і саме через це в них були такі погані врожаї картоплі. Загалом будь-які спалахи інфекційних хвороб у світі чи інші біди подавались та подаються як справа рук США

Україна опинилась у фокусі російських пропагандистів після того, як за підтримки США почала переобладнувати колишні радянські дослідницькі установи, які були задіяні в розробці біологічної зброї Разом із іншими країнами, що утворились після розпаду Радянського Союзу, Україна бере участь у Програмі зі зменшення біологічної загрози (підпрограма в рамках загальної Програми спільного зменшення загрози від 1991 року, відомої як Програма Нанна-Лугара). Протягом останніх двох десятиліть в рамках програми надана підтримка 46 українським лабораторіям, медичним закладам та діагностичним центрам. Програма співпраці зосереджена на покращенні охорони здоров’я та сільськогосподарських заходів. Натомість кремль фальшиво представляє цю мирну співпрацю як нібито військову біологічну діяльність США за кордоном.

Перші фейки про біолабораторії

Масово фейки про біолабораторії починають з’являтись у 2010-2013 роках. В Україні системно про «американські лабораторії, на яких виготовляють біологічну зброю для терористів» писала газета «2000». 

Газета «2000» — загальноукраїнський політичний тижневик, видавався у Києві з 1999 року. Із 14 березня по 11 квітня 2014 року видання тимчасово не виходило, але працював однойменний інтернет-портал «2000.ua». У 2017 році сайт заблокували за поширення дезінформації про Україну. Так, у якості міжнародних експертів газета зверталася лише до російських політиків та науковців, поширювала міф про росію як надійного та рівного Україні партнера.  

Станом на 2023 рік видання більше не працює: примірники газети не публікуються, інтернет-адреси не існує. Утім, згадки про роботу одного із проросійських медіа збереглися, деякі матеріали досі доступні на інших сайтах та форумах. «Детектор медіа» пише, що часто журналісти газети, не маючи реальних доказів, видавали за них думки «експертів». Приклад одного із таких коментарів: «Ми звернулися за консультацією до фахівця, який працював на початку 80-х науковим співробітником на секретному об’єкті в Загорську (рф). Прізвище, зі зрозумілих причин, не називаємо він мав найвищу форму допуску до державної таємниці (№ 1, або «особливе значення»). Співрозмовник висловив думку, що те, що відбувається в нашій країні навколо реалізації американського проекту зниження біозагрози, — експеримент зі створення новітніх видів так званої генно-біологічної зброї». 

У той період українців лякали розповсюдженням із таких лабораторій інфекцій чуми, сибірської виразки, холери та пташиного грипу. Повідомляли, що приміщення побудовані із порушеннями стандартів, зокрема у питаннях вентиляції, тож є ризики проникнення назовні смертельних вірусів. Причому у Вінниці лабораторія була розташована біля школи, а у Сімферополі біля парку в центрі міста. Також жоден матеріал не обходився без згадок про «терористів». Наприклад, цитата із матеріалу про вінницьку лабораторію: «Лабораторія особливо небезпечних інфекцій у центрі міста провокує біологічний тероризм».

У 2018 році розвідувальна спільнота InformNapalm викрила планування та зйомки серії репортажів про хімічні лабораторії в Грузії та Україні у 2013 році. На замовлення програми «Вісті тижня» цим займався зокрема російський журналіст Олександр Рогаткін. Саме в той час по російських каналах пройшли репортажі про знищення хімічної зброї із Сирії на російських заводах. Новини про будівництво біолабораторій по периметру кордонів із росією мали пояснити появу в Сирії отруйних речовин. Однак опублікувати матеріали так і не вийшло: новообрана грузинська влада оголосила про дружбу з росією, тому подібні звинувачення не вписувались у  тодішню телевізійну картинку. В Україні ж розпочалася Революція гідності, і Рогаткін переключився на тему «війни Донбаса проти України».

Нові реалії, нові деталі

Після вторгнення росії на територію Криму та частини Донецької і Луганської областей риторика трохи змінюється. Так, біля словосполучення «американські біолабораторії» починає з’являтися прикметник «військові». Формуються і фейки безпосередньо пов’язані з військовими. Зокрема у 2016 році терористичне угруповання «днр» повідомило про смерть більше 20-ти українських військових через невідомий польовим медикам вірус. Росіяни вирішили додати деталей:

  • ідентифікували вірус як «каліфорнійський грип», який має імунітет до всіх сучасних ліків; 
  • з вірусом проводились досліди у американській лабораторії під Харковом (розташована біля бази, яка належить військовим експертам США), звідки і відбувся витік;
  • не лише 20 українських військових померло, а ще й 200 людей госпіталізували.

Утім, «таємних лабораторій у Харкові» як і масових захворювань та вірусних інфекцій серед військовослужбовців не було. Інформації про таке масове захворювання в Міноборони України немає. 

Крім того, росія використовувала наратив про біолабораторії для того, щоб підірвати довіру населення до української влади. Наприклад, через місцевих прихильників «русского мира», як-от колишньої директорки ліцею та кандидатки у мери Херсону Тетяни Томіліної. На регіональному телебаченні вона назвала звичайну санепідемстанцію в центрі міста «таємною» лабораторією США. 

Російська пропаганда поширювала фейки про біолабораторії у Європі так само активно, як і в українському інформпросторі. Щоб підсилити свою пропаганду рф використовує західних «експертів» та іноземні медіа. Наприклад, у 2017 році майже одночасно з’явились дві статті із схожими назвами: «Навіщо США перетворює Україну на біологічну бомбу?» від сербського журналіста Зорана Мілошевича та «США роблять із України біологічну бомбу»  від росіянки Аріни Цуканової. Через декілька років тези з їхніх робіт стануть частиною пропагандистської кампанії Віктора Медведчука. Мілошевич писав, що США розширює мережу військових біологічних лабораторій у колишніх республіках СРСР, оточує росію та створює загрозу для неї. Україна ж після «кольорової революції» 2014 року перетворилася на велику базу для таких закладів. У ній розташовано 15 американських лабораторій, у той час як у Грузії їх лише декілька, а у Казахстані — взагалі одна. Тому в Україні постійно трапляються епідемії, про які уряд та ЗМІ здебільшого мовчать. Голосом кремля в Європі також є болгарська журналістка Діляна Гайтанджиєва. У 2018 році вона почала вести власний блог, на якому постійно публікує обвинувачувальні матеріали про США, зокрема і в питаннях розробок біозброї в Україні. 

Чергова хвиля фейків після повномасштабного вторгнення

Тому не дивно, що «вічнозелений» міф знову запустили у маси із початком повномасштабного вторгнення у 2022 році. Усе за старими принципами, однак із актуальними акцентами. Біолабораторії США в Україні відтепер є ще й військовими об’єктами НАТО. Щодо українців, то вони тепер заражаються вірусами не через вже звичні «витоки з недоречно спроектованих лабораторних приміщень», а через «укуси комарів»

Пошкоджені ударами російських військ заводи на тимчасово окупованих територіях росіяни почали використовувати для підготовки пропагандистських роликів. Популярність здобув завод фармацевтичної компанії «Мікрохім» у Рубіжному, який виконував роль «українсько-американської лабораторії» двічі: його показували у своїх репортажах телеканали «россия-1» (липень 2022) та «Звезда» (січень 2023). Інформацію із сюжетів спростували сама компанія та Луганська обласна військова адміністрація.

Після початку широкомасштабного вторгнення польські проросійські медіа заявляли, що в секретній лабораторії в Харкові нібито під контролем фахівців США досліджували, як кажани передають хвороби людині. ЗМІ Словаччини розширили цей фейк та повідомили, що під час «експериментів» у харківській біолабораторії загинуло 20 українських військових та ще 200 отримали поранення. Таку ж дезінформацію поширили й на італійську аудиторію. Для підсилення свого зовнішнього впливу рф використовує підроблені документи як «доказову базу». Російські пропагандистські медіа у Німеччині пишуть, мовляв, в офіційних документах, які знайшла росія підтверджується, що США з 2015 року фінансує українські лабораторії, у яких виробляли біологічну зброю.

Для чого росія поширює фейки про біолабораторії

Серед усіх сьогоденних заяв росії про діяльність так званих біолабораторій в Україні можна виділити декілька головних цілей їх поширення. По-перше, так рф намагається виправдати вторгнення в Україну. До прикладу, у липні 2022 року секретар ради безпеки росії Микола Патрушев заявив, що рф була «змушена» вдертися в Україну через діяльність на її території біолабораторії США. Цьому наративу підіграють і проросійських європейські ЗМІ. Одне з таких у своїх статтях пише, мовляв, США та НАТО проводять операцію з біологічної зброї в Україні, а росія «ліквідовує» цю загрозу.

Пізніше у кремлі звинуватили Німеччину у тому, що вона нібито проводила в Україні власну військово-біологічну програму. Насправді Німеччина почала Програму біозахисту ще у 2013 році. У рамках програми Німеччина допомагає 9 країнам-партнерам боротися із біологічними загрозами. Зокрема країни працюють над зменшенням ризику поширення біологічних патогенів та розробляють системи раннього виявлення спалахів захворювань. Експерт із хімічної та біологічної зброї Річард Гатрі запевняє, рф поширює фейки про біолабораторії, аби психологічно вплинути на людей та залякати їх. Зрештою люди можуть втратити довіру до влади, боятися вживати продукти чи питну воду в певному регіоні і, як наслідок, виїхати.

Не менш поширений наратив росії — «зовнішнє управління» західних держав Україною. Російські представники кажуть, що США через біолабораторії хочуть контролювати увесь світ. 

По-друге, росія усіляко намагається довести, що в Україні існують біолабораторії, аби наперед перекласти відповідальність за застосування та вироблення нею зброї масового ураження. Путін погрожував Україні, що застосує ядерну зброю, якщо території рф буде загрожувати «небезпека». Керівництво росії залякує власне населення заявами про виготовлення біозброї в Україні та можливими спалахами епідемій. Як приклад, у березні 2022 року голова «Роскосмосу» Дмитро Рогозін сказав, що в Україні тестують «етнічну зброю», яка може діяти на певний етнос — росіян. Звучить знайомо, чи не так?

По-третє, росія намагається відвернути увагу міжнародних партнерів від реальних воєнних злочинів в Україні та використовує для цього дипломатичні форуми. У той час, як росіяни вбивали цивільне населення, постпред росії в ООН Василь Небензя закликав скликати засідання Ради Безпеки ООН. На засіданні Небензя поширював неправдиві звинувачення щодо українських лабораторій, які фінансує США. Утім, Небензя не додав важливий факт, що така ж програма від США проводилася і у російських лабораторіях до 2014 року.

Реакція світової спільноти

Аби протидіяти російській дезінформації про біолабораторії, іноземні країни виступають із публічними заявами. США спростовували хибні заяви рф ще у 2020 році, коли фейки про біолабораторії активно поширювали задля того, щоби перекрити тему коронавірусу. Тоді посольство США в Україні зазначило, що небезпечні збудники не потрапляють у чужі руки та назвало заяви росії брехнею.

До того ж росія намагається звинуватити Україну в тому, що виробляє сама. У 2021 році Держдепартамент США повідомив, що росія продовжує підтримувати програму наступальної біологічної зброї та порушує свої зобов’язання за Конвенцією про біологічну зброю. Аналогічну заяву США оприлюднили й 14 березня 2023 року. 

Як приклад використання хімічної та біологічної зброї росією є отруєння російського опозиціонера Олексія Навального у 2020 році. Німецькі лікарі підтверджують, що Навального отруїли нервово-паралітичною речовиною «Новачок». Такою ж нервово-паралітичною речовиною 4 березня 2018 року отруїли колишнього полковника ГРУ росії Сергія Скрипаля і його дочку Юлію в британському місті Солсбері. Згодом поліція Великої Британії висунула підозру двом громадянам рф, які в’їхали до країни за паспортами на імена Олександра Петрова і Руслана Боширова. Також у 2016 році, найімовірніше, за схваленням диктатора рф радіоактивним полонієм отруїли російського дисидента Олександра Литвиненка. 

У відповідь на фальшиві повідомлення Небензі в березні 2022 року Верховний представник ООН із питань роззброєння Ідзумі Накаміцу зазначив, що немає жодних доказів про програму біологічної зброї в Україні. На засіданні Постпред США в ООН Лінда Томас-Грінфілд додала, що росія має список неправдивих звинувачень щодо інших країн у тих порушеннях, які здійснює сама. США та країни-партнери побоюються, що рф каже про американську програму біозброї в Україні для підготовки власних хімічних або біологічних атак в Україні. 

Постпред Великої Британії при ООН Барбара Вудворд підтверджує, що росія не надала жодних реальних доказів існування військових біолабораторій, крім викривлених офіційних документів та копіювання зображень з «Вікіпедії». Пізніше Вудворд наголосила, що росія своїми теоріями змов лише засмічує порядок денний.

Крім того, професор Роман Вельфель, який очолює Мюнхенський інститут Бундесверу, особисто відвідував лабораторії в Харкові. Раніше рф заявляла, що від «експериментів» з біозброєю у харківській лабораторії загинуло 20 українських військових та ще 200 отримали поранення. Насправді ж у цій лабораторії займаються консультаціями й дослідженням хвороб сільськогосподарських тварин — корів і свиней. За словами Романа Вельфеля, звинувачення рф у розробці біологічної зброї в Україні взяті «з повітря».

Росія намагається побудувати імперію фейків про біолабораторії, додаючи туди все більше «нових деталей». Попри усі спроби, їй не вдається перекласти відповідальність за свої злочини на Україну, адже її інформаційні вкиди не витримують жодної критики. У той час як рф намагається затьмарити міжнародний інформпростір своєю дезінформацією, дипломатична та економічна ізоляція агресора продовжується. Спроби посіяти недовіру та зробити прірву між Україною і Заходом тільки посилюють міжнародну підтримку проти росії.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний