Всі на вихід. Чи справді українці масово лишають батьківщину? Фактчек | VoxUkraine

Всі на вихід. Чи справді українці масово лишають батьківщину? Фактчек

19 Квітня 2018
FacebookTwitterTelegram
12634

За даними ООН, 2017 року в світі налічувалося 258 мільйонів мігрантів. Це близько 3% всього населення планети. За кількістю мігрантів Україна посідає восьме місце у світі – майже 6 млн наших співгромадян емігрувало з початку незалежності України. Політики часто спекулюють цими даними – мовляв, українці масово залишають Батьківщину заради кращого життя за кордоном.

У їхніх словах є частка істини. Так, у січні Нацбанк констатував: «В Україні в останні кілька років посилилася як внутрішня, так і зовнішня трудова міграція, що, серед інших чинників, було зумовлено військовою агресією, макроекономічною кризою та погіршенням добробуту домогосподарств, високим рівнем молодіжного безробіття.»

Водночас українські політики часто називають некоректні дані стосовно еміграції. VoxCheck зібрав найбільш поширені твердження та перевірив їх.

5 мільйонів людей покинули Україну за останні роки

Маніпуляція

«У нас 5 мільйонів трудових мігрантів»

Юрій Бойко, 22.09.2017, 112 (12:53-12:58)

Маніпуляція

«Від 5 до 8 мільйонів українців уже виїхали за кордон. Це за різними розрахунками, п’ять – це ті, хто офіційно працевлаштований, і вісім – ті, хто вахтовим методом туди-сюди їздить»

Олександр Вілкул, 30.06.2017

Маніпуляція

«Власть безработицей выгнала из Украины 8 млн человек»

Олександр Вілкул, 22.03.2018

Українські політики досить часто використовують такі твердження для ілюстрації поганої економічної ситуації в Україні. Це було б коректно, якби йшлося про еміграцію з України протягом останніх 15-25 років. Але політики – включаючи Вілкула або Бойка – майже завжди кажуть про останні декілька років. Мовляв, сьогодні мільйони українців покидають Батьківщину через відверто погану економічну політику влади.

Точних даних про те, скільки українців назавжди виїхало за кордон, на жаль, не існує. За статистикою ООН,  2017 року за межами України проживало 5,9 млн українців. Але ООН включає до емігрантів усіх людей, які народилися у певній країні, але не живуть у ній. У випадку України до цього показника включаються не тільки ті, хто виїхав з незалежної України, а й ті, хто тут народився ще за радянських часів і після розпаду СРСР 1991 року лишився жити в інших пострадянських країнах. В Росії, наприклад, за оцінками ООН, відтоді лишилося близько 3 млн українців. Їх ООН також включає до показника кількості мігрантів з України.

Схожий підхід у Міжнародної організації міграції. За її даними, з початку 20 століття з України виїхало 8 млн людей. Організація все ще вважає таких людей українськими мігрантами. Схоже, що саме на ці дані спираються Олександр Вілкул та Юрій Бойко.

Таким чином, з України справді поїхало від 5 до 8 млн українців – але точно не протягом останніх 4-5 років. І це не трудові мігранти, а люди, які переїхали за кордон назавжди.

Третина населення їздить за кордон працювати

Неправда

«30% населення України сьогодні на заробітках»

Олег Березюк, 04.09.2017, PolitNavigator (0:30-0:48)

Швидше за все, політик мав на увазі частку працездатного населення, якого в Україні 18 млн. Третина від цього показника – це 6 млн осіб. Які, за твердженням Березюка, нібито сьогодні перебувають на заробітках за кордоном.

За даними опитування Держстату,  2014-2017 рр за кордоном працювали 1,3 млн українців або 7% працездатного населення.

Якщо ж Березюк мав на увазі й внутрішніх мігрантів, то це ще приблизно 1,6 млн людей, за даними Міжнародної організації з міграції. Тобто разом може бути приблизно 2,9 млн трудових мігрантів в Україні або за кордоном.

3 мільйони українців їздять на заробітки в Росію

Маніпуляція

«Есть же официальная статистика: в прошлом году на заработки в Россию ездили около 2,7—3 млн граждан Украины. Это население небольшой европейской страны!»

Віктор Медведчук, 13.02.2018

Наведений Віктором Медведчуком показник справді існує – але він зовсім не показує, скільки українців працювало 2017 року в Росії.

2,7 млн – це кількість українців, які виїжджали до Росії у І півріччі 2017 року. За весь 2017 рік показник більший – 4,37 млн. Але це не лише трудові мігранти, а всі, хто подорожував до Росії – туристи, ті, хто відвідував родичів чи їздив у відрядження. Крім того, часто на територію ОРДЛО українці їздять саме через Росію.

За офіційним опитуванням Держстату, з початком війни кількість трудових мігрантів у російському напрямку насправді скоротилась: з 510 тис 2012 року до 343 тис 2017 року. Цікаво, що 60% опитаних працювали минулого року в Росії не більше 3 місяців. Ще 22% – 3-6 місяців. Понад 12 місяців працювали лише 2,3% опитаних.

2 мільйони українців перебувають на заробітках у Польщі

Неправда

«Зараз 2 млн українців навчаються і працюють на території Польщі.»

Олег Тягнибок, 07.02.2018, YouTube (37:58-38:05)

Деякі польські урядовці називають схожий показник. Але 2 млн – це, швидше за все, завищена статистика. 2017 року польські роботодавці отримали від влади 1,8 млн «oświadczenie» – дозволів наймати іноземців строком до 6 місяців. 90% з них або 1,6 млн таких короткострокових дозволів були надані для найму українських робітників.

Щоб оцінити реальну кількість мігрантів, працевлаштованих за такою схемою впродовж року, кількість заяв потрібно ділити навпіл. Відповідно тимчасових українських мігрантів упродовж року могло бути близько 800 тис. До них варто додати 150 тис дозволів на проживання (станом за 2018 рік), 40 тис довгострокових трудових мігрантів та 35 тис студентів. Отже загальна кількість українців у Польщі ймовірно сягає 1 млн осіб, що приблизно збігається з оцінками польських дослідників. Водночас за даними Євростату  ще близько 500 тисяч осіб вперше отримали дозвіл на роботу (проживання чи навчання) в Польщі. І хоча частина з них ті самі люди, які працювали за “oświadczenie”, разом із ними максимальна кількість трудових мігрантів у Польщі може сягати 1,5 млн осіб. За даними останнього опитування Держстату, 38% українських трудових мігрантів або близько 500 тис. осіб працювали в Польщі певний час протягом останніх двох років.

Українська влада винна у масовій еміграції

Маніпуляція

«Це були ніякі не реформи (маються на увазі реформи українського уряду – прим. ред). Це була бездоганно спланована технологія мінімізації населення України. І це не просто для красного словця. <…> І коли наші діти зараз масово їдуть за межі нашої держави, і коли тільки Польща дала 1 млн дозволів в 2017 році на роботу українцям, то ми розуміємо, що ще більша війна ведеться проти українців в тилу, за нашими спинами»

Юлія Тимошенко, 15.11.2017, 22:47-23:05

Ця цитата не була б такою цікавою, якщо б не містила одну невеличку маніпуляцію. Як ми з’ясували вище, Юлія Тимошенко називає правильні дані надання дозволів на короткострокове працевлаштування українців, але звинувачує в цьому українську владу. Насправді такого роду трудова міграція – дорога у два боки. З одного боку, як вказує Нацбанк, українці їдуть за кордон через економічні труднощі, з іншого – Польща активно залучає іноземних – у тому числі українських – працівників через відплив власної робочої сили до інших країн Європи. І, оскільки економічно Україна відстає від Польщі, українці справді зацікавлені у можливості заробити. Але якби Польща не мала відповідної програми – це було б набагато складніше зробити. Частину виданих дозволів на роботу отримали працівники, які й так працювали у Польщі, але без офіційного статусу (за даними опитування Держстату, 2015-2017рр. таких було 14,5%, 2010-2012рр. – 19%).

Трудова міграція має як негативний, так і позитивний вплив на економіку України. Основні мінуси – це зменшення податкових надходжень від податків та зборів на виробництво та працю і кількості робочої сили, а також інфляція зарплат на окремі види робіт. Позитивні – надходження валюти, зменшення безробіття, збільшення податкових надходжень від податків на продукти, нові навички та зниження бідності.

Половина української молоді хоче виїхати з України

Правда

«Коли ми дивимося соціологію, коли 55% молоді хоче виїхати з України»

Олег Ляшко, 06.02.2018

Згідно з даними групи «Рейтинг», серед опитаних осіб у віці 18-35 років 53% відповіли, що хотіли б поїхати за кордон на постійне місце проживання (ст. 7): 31% однозначно хотіли б виїхати, 22% скоріше хотіли б.

Водночас 37% молоді хотіли б повернутися згодом в Україну, 23% – скоріше за все повернулись би (ст. 27).

Головне фото: depositphotos.com / fmua09

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний