Я бачив загибель свободи

Я бачив загибель свободи

Photo: ua.depositphotos.com / Yurii_Zymovin
8 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
671

Із 2014 до 2019 року більшість моїх досліджень була спробою зрозуміти мотивацію участі окремих осіб у протестах під час демократичного руху в Гонконзі (Cantoni et al., 2019, Bursztyn et al., 2021, Cantoni et al., 2022). Ми зі співавторами провели там багато захоплюючих днів, обговорюючи цю боротьбу один з одним та з лідерами руху – від старшокласників-ідеалістів до професорів університетів.

Свобода слова і свобода зібрань, як і дотримання верховенства права, закріплені в Конституції та значущі у суспільстві, тож ми мали можливість виконувати цю наукову роботу в політичних установах Гонконгу. Протести довели, що за ці демократичні цінності готові боротися всі верстви гонконзького суспільства. Пам’ятаю, я був присутнім на марші 1 липня в Гонконзі, який проводиться щороку на знак протесту проти правління Комуністичної партії Китаю (КПК). Під час демонстрації гонконзькі поліцейські захищали групу осіб з плакатами за незалежність Гонконгу. Деякі демонстранти несли боксерські груші із зображенням голови уряду Гонконгу. Цей політичний виступ був повністю законним і захищеним, тож наша робота з вивчення демократичного спротиву отримала офіційну підтримку співробітників університету Гонконгу.

Проте баланс політичних сил у Гонконзі змінився миттєво і докорінно. 30 червня 2020 року (якраз перед щорічним маршем) КПК прийняла закон про національну безпеку Гонконгу. Цей акт легітимізував примусове придушення протестів. Лідерів опору, з якими ми зустрічалися, – студентів, політиків, викладачів – заарештували. КПК фактично відмовилася від своєї прихильності принципу «одна країна, дві системи», що гарантував Гонконгу громадянські свободи, яких не було в материковому Китаї. Таким чином, і в Гонконзі запроваджувалася система тотального політичного контролю.

Поки концепція «однієї країни, двох систем» ще була чинною, ми зі співавторами писали про важливість активних протестів для її збереження (Cantoni et al., 2017). Коли немає демократичної системи стримувань і противаг, стверджували ми, вирішальну роль у запобіганні авторитарному свавіллю відіграє народна мобілізація. Ця мобілізація завжди була ефективним запобіжником проти диктаторських законів про національну безпеку, авторитарних змін у навчальних програмах і репресивних законопроєктів про екстрадицію. Щойно загрозу мобілізації було нейтралізовано законом про національну безпеку, громадянські свободи були зруйновані: громадяни Гонконгу втратили свободу слова, ЗМІ та зібрань (Freedom House, 2022).

Ми з колегами-дослідниками відчули ці зміни на власному досвіді: працівники гонконзьких державних установ почали ставитися до нас вороже і від співпраці здебільшого відмовилися. Підконтрольні КПК гонконзькі ЗМІ й навіть голова адміністрації Гонконгу Керрі Лем припустили, що наше дослідження мало на меті підбурювання до насильства і втручання в політику Гонконгу. Для нас це звучало однаково неприємно й абсурдно.

Які уроки з гонконзького досвіду виніс особисто я в контексті реакції демократичного світу на російське вторгнення в Україну? Спостерігати зблизька, як живе, вільне гонконзьке суспільство перетворюється на репресивне і рабське, було шоком. Якби я не зіткнувся з цим безпосередньо, я б ніколи не повірив, що така швидка втрата громадянських свобод взагалі можлива. Отже, Гонконг став попередженням для всіх: свободи, якими ми насолоджуємося і які сприймаємо як належне, можуть зникнути раптово, й завжди знайдуться потужні політичні сили, які посприяють цьому. Демократії світу мовчазно погодилися з відмовою Китаю від міжнародних зобов’язань щодо збереження «однієї країни, двох систем», і той Гонконг, який ми знали, припинив існувати. Якщо демократичні країни не боротимуться проти агресії Владіміра Путіна, то Україну, якою ми її знаємо, ми теж втратимо.

Але на цьому проблеми не закінчаться. Авторитарні агресори завжди живляться мовчазною згодою «миролюбних» демократів. Чи сумнівається хтось у тому, що Сі Цзіньпін ще більше впевнився у своїй здатності поширити авторитарне правління КПК на Тайвань завдяки легкості, з якою було насаджено комуністичний режим у Гонконзі? Цей урок легко застосувати до України та Східної Європи загалом. Тим паче, коли врахувати, як Путін поступово рухався від окупації Криму до загарбання Донецької та Луганської областей. Країни Східної Європи сьогодні користуються громадянськими свободами та верховенством права. Зовсім нещодавно ними насолоджувався і Гонконг, поки їх жорстоко не забрали. Тінь авторитарної загрози може раптово матеріалізуватися у справжні авторитарні репресії, і тоді свобода вмирає. Допомагаючи зберегти демократію в Україні, ми сприяємо збереженню демократії всюди.

Список літератури 

Bursztyn, L., D. Cantoni, D. Y. Yang, N. Yuchtman and Y. J. Zhang (2021), “Persistent political engagement: Social interactions and the dynamics of protest movements”, American Economic Review: Insights 3(2): 233–50.

Cantoni, D., L-J. Heizlsperger, D. Y. Yang, N. Yuchtman and Y. J. Zhang (2022), “The fundamental determinants of protest participation: Evidence from Hong Kong’s antiauthoritarian movement”, Journal of Public Economics 211: 104667.

Cantoni, D., D. Y. Yang and N. Yuchtman (2017), “Power to the People?” LSE Management Blog.

Cantoni, D., D. Y. Yang, N. Yuchtman and Y. J. Zhang (2019), “Protests as strategic games: experimental evidence from Hong Kong’s antiauthoritarian movement”, The Quarterly Journal of Economics 134(2): 1021–1077.

Freedom House (2022), “Hong Kong“, Freedom in the World (last accessed 13 February 2023).

Ця публікація входить до збірки есе, створеної за ініціативи НБУ. У ній відомі економісти, політологи та історики – визнані світом експерти – на волонтерських засадах діляться своїми думками та аргументами про те, чому, допомагаючи Україні, ви допомагаєте всьому світу. Повну збірку есе можна прочитати за посиланням 

#допомогаУкраїні_допомогасвіту

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний