Як почувається українська молодь?

Як почувається українська молодь?

Photo: ua.depositphotos.com / myronstandret
10 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
1109

Який ментальний стан молоді країни? Чи відчувають молоді люди тривогу? Чи звертаються по допомогу і як саме борються зі стресом?

Проєкт опитувань ЮНІСЕФ U-Report разом з організацією Teenergizer, яка допомагає молодим людям захищати своє здоровʼя та реалізовувати права людини, провели опитування про  психічний стан і самопочуття української молоді. Ділимося результатами в цьому матеріалі.

В середньому молодь оцінила свій рівень тривожності за останні тижні в 3 бали з 5, де 1 – відсутність тривоги, а 5 балів – постійна присутність тривожного стану.

Як часто молодь останнім часом відчувала надмірну психологічну тривогу, з якою не мала сил впоратись?

51% респондентів відповіли, що час від часу або рідко відчували непереборну тривожність, 21% зазначили, що дуже часто за останні тижні відчувають сильну тривогу. А 18% почуваються добре і не відчувають психологічного тиску.

Молодь оцінила свій рівень байдужості до речей, які їх раніше цікавили, в 3 бали. 62% респондентів зазначили, що протягом останніх тижнів стикалися з психологічним тиском чи емоційним пригніченням.

З ким молодим людям комфортно було б поговорити про стрес та втому?

50% відповіли, що це близькі друзі, стільки ж респондентів хотіли б поговорити про свій стан із психологом чи консультантом, 30% із рідними.

Як часто молоді люди звертаються по психологічну допомогу, знаходячись у пригніченому стані?

55% відповіли, що ніколи не звертаються по допомогу. 32% звертаються по неї, але рідко. 11% респондентів шукають допомоги часто або постійно.

Молодь відносно обізнана про проблеми психічного здоровʼя та ресурси для їхнього вирішення (середній бал – 3,3 з 5).

Що радять експерти?

Психологиня організації Teenergizer Ліна Погорелова надає такі поради молоді щодо піклування про власне ментальне здоровʼя:

  • Дбайте про фізичне здоров’я. Займатеся спортом, що подобається, активно рухайтеся, слідкуйте за харчуванням та режимом.
  • Слідкуйте за станом нервової системи. За призначенням  лікаря можливо приймати вітаміни та мінерали, які допомагають під час стресових станів.
  • Будуйте плани на майбутнє, бо саме вони можуть стати для молоді ресурсом в ці складні часи, вчіться бачити можливості навіть там, де, здається, їх немає.
  • Підтримуйте інтерес  до життя через спілкування з друзями, заняття улюбленими справами.
  • Не соромтеся звертатися по допомогу, якщо вона потрібна.
  • Не ставте діагноз «депресія» самостійно. Це може зробити тільки лікар – зверніться до нього.
  • Знайте свої сильні та слабкі сторони, щоб мати можливість підтримувати себе та оточуючих або знати, коли потрібна допомога.
  • Вірте в себе, свою унікальність та не порівнюйте себе з іншими, тільки з собою!

Які ресурси молодь використовує для підтримки ментального здоровʼя?

50% респондентів шукає відповіді на питання про самопочуття та психічне здоровʼя в інтернеті – на відповідних сайтах, у соцмережах. 15% використовують програми безкоштовної психологічної підтримки,  9% дослухаються до порад блогерів із теми,  38% зізнались, що не використовують жодних ресурсів. Радимо критично ставитися до порад блогерів, адже далеко не всі вони мають відповідну освіту та компетенції, щоб давати поради з психічного здоров’я.

Корисні ресурси та посилання для молоді від фахівців організації Teenergizer:

Лінії психологічної допомоги:

  • Сайт Teenergizer з веб-чатом для отримання анонімної та конфіденційної психологічної допомоги, а також із корисними статтями про ментальне здоров’я
  • «Гаряча лінія» Ла Страда-Україна: 0 800 500 335 або 116 123 (з мобільного)
  • Дитяча «гаряча лінія» Ла Страда-Україна: 0 800 500 225 або 116 111 (з мобільного)
  • «Гаряча лінія» – 7333 та чат на сайті Lifeline Ukraine, які спеціалізуються на наданні підтримки людям, котрі відчувають суїцидальні думки або емоційну кризу,  доступні 24/7
  • ЛГБТ+ персони можуть звернутись в «Інсайт» по безкоштовні психологічні чи юридичні консультації

Безкоштовні курси:

Телеграм-канали:

  • Телеграм-канал від Інституту когнітивного моделювання із корисними порадами з психологічної самопідтримки «Психологічна підтримка»

Дисклеймер: Цей матеріал не проходив стандартну процедуру редагування. Ми його публікуємо, оскільки вважаємо тему ментального здоров’я суспільно важливою.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний