Як та наскільки змінився емоційний стан молоді після 24 лютого 2022?

Як та наскільки змінився емоційний стан молоді після 24 лютого 2022?

Photo: ua.depositphotos.com / pressmaster
10 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
2470

Наскільки та яким чином події останнього року в Україні вплинули на психологічний стан української молоді? Аналізуємо результати опитування U-Report про психічне здоров’я молодих українців.

На тлі війни, пов’язаних із нею життєвих викликів, матеріальних, робочих питань та у постійному хвилюванні за себе і близьких, молодь часто забуває піклуватися про власне ментальне здоров’я. 

U-Report вирішив дослідити глибше питання ментального здоров’я української молоді, дізнатися, як змінився психологічний стан молодих людей після 24 лютого 2022 року. А також поцікавитись, як саме вони долають проблеми, пов’язані з психічним здоров’ям. Опитування проводилося через чат-бот @UReportUkraineBot, тому воно не є репрезентативним.

Після 24 лютого 2022 емоційний стан більшості молоді (69%) погіршився. Лише 7% респондентів зазначили, що їхній емоційний стан поліпшився, у 7% він не зазнав змін. Не змогли визначитися з відповіддю 17%.

За останній рік 55% молодих українців відчували тривожність, а 25% пригніченість. Спокійними були 9%.

56% респондентів шукали інформацію та намагалися дізнатися, як саме можна покращити ментальне здоров’я, а 44% не отримували чи не цікавилися такою інформацією.

73% молоді відповіли, що потребують більше емоційної чи психологічної підтримки. Тим не менше, тільки 30% респондентів зверталися по психологічну допомогу, а 70% ні. 

Водночас 74% молоді з початку війни стали надавати більше емоційної підтримки друзям та близьким. 

74% респондентів із тих, хто все ж звертався по допомогу, відвідували сімейного лікаря, психолога чи психотерапевта. Зверталися за порадою до друзів чи однолітків 36%, а до рідних 28%. 40% молоді шукає порад у блогерів, у соціальних мережах, статтях, тематичних додатках на телефоні чи у чат-ботах. 

Чому молодь не зверталася по допомогу?

Серед тих, хто не звертався по допомогу, 44% опитаних вважають, що їхні психологічні проблеми недостатньо серйозні, щоб потребувати сторонньої допомоги. 26% бояться, що така допомога потребуватиме значних коштів, а 20% бояться отримати некваліфіковану психологічну допомогу. 15% респондентів не знають, де саме можна отримати психологічну підтримку, а 8% респондентів не вірять в ефективність такої допомоги чи підтримки.

Надія Рогозіна, клінічна психологиня та засновниця Svitlo.App, коментує цю ситуацію:

«Є така культурна особливість в Україні: не визнавати, що потребуєш допомоги. Почнемо з того, що розмова з фаховим психологом не зашкодить нікому. Наприклад, психолог може допомогти визначити, чи потрібна серйозніша допомога, чи достатньо однієї розмови. Й загалом значно ефективніше працювати превентивно, не чекати, коли вже припече так, що потрібна «психологічна реанімація». Якщо вчитися усвідомлювати для себе момент, коли потрібна допомога, то це в першу чергу тоді, коли стає складно виконувати повсякденні функції: працювати, спати, будувати стосунки, діяти, чи проявляти до себе побутову турботу (митися, їсти регулярно і т.д.)».

Що може покращити емоційний стан молоді?

46% назвали причиною покращення настрою спілкування з людиною, яка підтримає. 39% вважають причиною спокою та стабільного емоційного стану покращення безпекової ситуації, а 39% покращення фінансового становища. По 28% респондентів назвали причинами покращення емоційного стану особисте життя чи роботу, 20% психологічні консультації, а 19% спорт.

На що варто звертати увагу, щоб зрозуміти, що ви або ваші близькі «не ОК»?

Надія Рогозіна радить у першу чергу звертати увагу на себе. Класичне «спочатку маску собі» працює й тут. Якщо ви відчуваєте, що ви не ОК, то не слід включатися в підтримку інших, адже таким чином можна навіть нашкодити. 

Наступне, на що слід звертати увагу це зміни. Вони можуть бути у поведінці (ви або інша людина стаєте менш відповідальними, можете не виконувати обіцянки або відмежовуватись від інших, чи навпаки проявляєте надмірну працьовитість, відмовляєтеся від сну на користь завдань, не можете зупинитися), емоційному стані (тривала пригніченість, роздратованість, агресія, тривожність, або навпаки надмірне емоційне збудження), когнітивних функціях (забудькуватість, неможливість сфокусуватися, труднощі з ухваленням рішень). При цьому, якщо людина все життя була запальною то скоріше з нею все добре. Звертати увагу слід саме на зміни.

Самі собою перелічені реакції цілком нормальні й очікувані внаслідок стресу. Але якщо вони тривають кілька тижнів або створюють надмірний дискомфорт у житті, то можна говорити про психологічні труднощі більш складного характеру.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний