Як українці почувають себе в умовах війни

Як українці почувають себе в умовах війни

Photo: ua.depositphotos.com / seregalsv
1 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
2492

У березні, майже за місяць після початку війни, соціологічна компанія Factum Group провела онлайн опитування українців. Воно показало, що попри погіршення можливості працювати на повну силу, мати повноцінне дозвілля і звичний побут, cоціальне самопочуття українців покращилося. Далі розповідаємо детальніше.

Однією з причин покращення самопочуття може бути те, що війна привела до суттєвого переосмислення цінностей українців і спонукала їх більше цінувати те, що вони мають. А також зменшила рівень очікувань та претензій щодо задоволення своїх потреб.

Детальніше про методологію опитування YOUкраїна.

Рисунок 1. Показники, що формують загальний індекс самопочуття українців

Примітка: Вказані зміни показника станом на березень 2022 року порівняно з 2021 роком. Значущі зміни позначені ↓ 

Професійна діяльність

З тих показників індексу соціального самопочуття, які у березні 2022 року знизилися порівняно з 2021 (Рис.1), виділяються потреби, пов’язані з професійною самореалізацією, з харчуванням, дозвіллям та адаптацією до нової реальності. Зокрема, погіршилися можливості працювати з повною віддачею, мати додатковий заробіток, купувати найнеобхідніші продукти. Це не дивно, адже серед опитаних у березні 2022 року 70% респондентів зазначили, що в порівнянні з довоєнним часом їхня залученість у роботу зменшилася і лише у 8% збільшилася. Дещо більше це стосується людей з міст-мільйонників, тих, що змінили місце проживання через війну, та жінок.

Згуртованість та благодійність

У порівнянні з минулим роком (коли на українців впливала пандемія коронавірусу), у березні 2022 року суттєво більше ніж удвічі виросло відчуття згуртованості. Можна припустити, що саме відчуття згуртованості забезпечило збереження емоційної стійкості та оптимізму українців на довоєнному рівні. І цілком можливо, що саме згуртованість у найскладніший для країни час є магічним кодом української нації, що надає їй сили та незламності. Так було і в 2014 році, і в 2004-2005 роках. Бо (пам’ятаєте?) «разом нас багато, і нас не подолати».

Рисунок 2. Показники емоційного стану українців

Примітка: Емоційна стійкість відсутність панічних настроїв; оптимізм віра у позитивні зміни в найближчі півроку, згуртованість відчуття єдності з народом. Значення метрик знаходиться в діапазоні 0…10, де 10 максимальне значення.

Ця згуртованість проявляється у спільній боротьбі проти російської агресії: 46% опитаних допомагають ресурсами захисникам нашої держави, 43% — беруть участь у інформаційній боротьбі, 41% — допомагають населенню, 6% — захищають державу зі зброєю в руках. 

Поінформованість

Рисунок 3. Показники оцінки українцями власної поінформованості

Примітка: Значення метрик знаходиться в діапазоні 0…10, де 10 максимальне значення.

У березні 2022 року, у порівнянні з березнем 2021 року, зросла оцінка українцями власної поінформованості у сфері економіки, політики та охорони здоров’я. 

Це може бути зумовлено двома чинниками.

По-перше, 82% опитаних зазначили, що у порівнянні з довоєнним часом вони збільшили перегляд/читання новин. Це відбулося за рахунок зменшення споживання розважального контенту, про що повідомили 78% опитаних. 

По-друге, 82% респондентів відповіли, що під час війни підтримують рідних, друзів, колег спілкуванням, 51% зазначили, що надають інформаційну підтримку. 63% респондентів відповіли, що спілкуються з близькими і колегами кілька разів на день.

У 2020 році дослідження, проведене на замовлення ГО «Детектор Медіа» Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно із соціологічною службою Центру Разумкова, показало, що для 23% українців джерелом інформації є родичі та друзі. Вірогідно, що під час війни цей канал отримання інформації став ще більш значущим. 

Рішучість і майбутнє

З початком війни попри небезпеку для життя помітно виросла готовність українців діяти, змінювати своє життя, готовність допомагати іншим, бути волонтером та бажання залишатися в Україні.

Рисунок 4. Готовність до дії та анти-міграційні настрої

Примітка: Значення метрик знаходиться в діапазоні 0…10, де 10 максимальне значення.

Згідно з результатами опитування, 82% респондентів з початком військових дій залишалися вдома чи в межах області, 16% — переїхали в межах України чи за кордон, 2% — не відповіли на запитання. Після закінчення війни 19% українців в першу чергу планують зустріч з рідними та друзями, 11% — мріють повернутися додому (загалом 37% тих, хто змінив місце проживання, планують після війни в першу чергу повернутися додому), 10% знайдуть роботу та будуть працювати. Так що настрої українців цілком оптимістичні, а плани — досить різноманітні.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний