Як визначити геолокацію відео та фото | VoxUkraine

Як визначити геолокацію відео та фото

12 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
12683

Восени BBC опублікувало поглиблене розслідування про віральне відео з Субсахарської Африки. На відео, яке поширювали у соцмережах, зображено групу солдатів, які розстрілюють двох жінок та двох маленьких дітей. У дописах стверджували, що це відбулося в Камеруні, але в липні уряд це спростував

Ця стаття була опублікована на сайті Інституту Пойнтера (Poynter Institute) до Міжнародного дня фактчекінгу.

Переклад та адаптація: Валерія Степанюк, Анастасія Рижа (стажер VoxCheck)

«Ми вирішили, що найголовніше, спочатку спробувати з’ясувати, хто відповідальний за вбивство цих жінок і дітей», – коментував Деніел Адамсон (Daniel Adamson), продюсер серіалу підрозділу “Africa Eye” BBC. «Ми підозрювали, що у відео є достатньо кадрів, які допоможуть визначити місце зйомки, тому ми почали вивчати його детальніше».

Після багатотижневого розслідування Africa Eye” вдалось визначити, де та коли було знято відео та хто ці солдати, і все це за допомогою цифрових інструментів, доступ до яких має кожен користувач інтернету.

Хоча відстеження геолокації здається складним завданням, з яким можуть справитись лише досвідчені розслідувачі, журналістам, фактчекерам та читачам новин також варто ознайомитись з цим процесом, щоб уникнути поширення неправдивої інформації в Інтернеті. Лише за допомогою правильного набору цифрових інструментів кожен може навчитися перевіряти зображення та відео. Ось список порад.

Попросіть про допомогу

Часто журналісти ігнорують можливість отримати допомогу від аудиторії. Якщо ви побачили зображення чи відео, яке необхідно перевірити, попросіть у читачів допомогти з’ясувати, що це за місце. Але робіть це лише в тому випадку, якщо цей візуальний контент вже поширився в соціальних мережах, щоб уникнути широкого поширення потенційно неправдивої інформації. 

Уповільнюйте відео

Інколи важко зрозуміти, на що саме ви дивитесь у відео. Тож якщо ви хочете розібрати відео на окремі кадри, використовуйте безкоштовні інструменти для уповільнення переходів у відео та кращого зображення будь-яких орієнтирів: iMovіe, InVid та VLC.

З’ясуйте місце

Навіть дуже зернисте чи надто темне фото або відео мають в собі деякі відмінні характеристики. Якщо ви знаєте країну, штат чи місто, в яких, ймовірно, був створений візуальний матеріал, то для перевірки необхідно переглянути карту в програмі Google Planet Earth та визначити, чи відповідає один із ландшафтів певній місцевості. Доповнити цю інформацію можливо супутниковими знімками платної програми Sentinel Hub.

Не витрачайте час дарма

Перегляд метаданих фотографії через ExifTool допоможе визначити, хто, де і коли створив зображення. Утім, цей інструмент не завжди працює з контентом у соцмережах, які постійно видаляють метадані. За допомогою SunCalc можна проаналізувати тіні на зображенні чи відео та визначити, в якому році та в який час доби вони були створені.

Звертайте увагу на деталі

Одяг, предмети, логотипи та знаки можуть бути надзвичайно важливими під час перевірки фону відео або зображення. Якщо у вас виникає сумнів, зверніться до навчального посібника Майкла Баззелла (Michael Bazzell) OSINT (розвідка на основі відкритих джерел). У ньому є безліч інструментів, які допоможуть продовжити цифрову розвідку даних, у тому числі й  інструмент Facebook Graph.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний