Іде вже дванадцятий тиждень російського вторгнення в Україну, конфлікт триває і кінця-краю йому не видно. Загинули багато українських та російських солдатів, вбито тисячі громадян України, а мільйони стали вимушеними переселенцями. Однак, незважаючи на ці катастрофічні події, багато компаній продовжують працювати в Росії, піклуючись більше про свій прибуток, ніж про репутацію. Урядам необхідно діяти, щоб поквапити тих, хто досі вагається щодо виходу з росії.
Міжнародна спільнота швидко відреагувала на незаконне російське вторгнення. Захід запровадив кілька пакетів економічних санкцій проти росії, арештував активи російського центрального банку, відключив деякі російські банки від SWIFT та обмежив торгівлю з цією країною. російську федерацію було також відсторонено від участі в багатьох міжнародних організаціях. Активи кількох десятків російських олігархів та політиків були заморожені або арештовані. Західні країни вислали значну кількість російських дипломатів. Деякі країни закрили небо для російських літаків та заборонили кораблям заходити до своїх портів. Нарешті, через війну сотні компаній припинили або призупинили надання послуг в росії. Все це змусило росію оголосити дефолт за зовнішнім боргом.
Незважаючи на санкції з боку міжнародного співтовариства, росія продовжує своє незаконне вторгнення. Його уможливлюють не лише продовження торгівлі нафтою та газом, а численні компанії, що залишилися в росії. Понад 300 відомих міжнародних компаній продовжують працювати на території російської федерації, що розмиває ефективність санкцій, запроваджених міжнародною спільнотою.
Хто ці компанії? Які послуги та товари вони виробляють?
Єльський університет відстежує реакцію великих корпорацій з початку другого російського вторгнення в Україну 24 лютого, спостерігаючи за їхніми публічними заявами та веб-сайтами. Станом на 3 травня список нараховує понад 1100 великих міжнародних компаній. Висновки регулярно оновлюються та публікуються на веб-сайті Єльського університету. Компанії, які повністю покинули ринок російської федерації, віднесені до категорії «А», а ті, які продовжують працювати без будь-яких змін, віднесені до категорії «F» (Рисунок 1).
Джерело: Yale monitor.
Примітка: категорія А означає «чистий розрив – хірургічне видалення, резекція»; «B» означає «можливість повернення»; «C» - «зменшення об’єму поточних операцій»; «D» - «призупинення нових інвестицій/розвитку»; «F» - компанії, що просто продовжують працювати далі в росії.
За класифікацією Єльського університету, компанії категорії «F» продовжують ігнорувати вимоги покинути країну та не скорочують свою діяльність. До цієї категорії входять 183 великі міжнародні компанії. 115 із них походять з Європи або Сполучених Штатів. 60 таких компаній (40 із яких із Європи та США) спеціалізуються на промисловій продукції, тобто пов’язані з виробничим чи будівельним сектором. Найменш охоче йдуть з ринку компанії, які спеціалізуються на охороні здоров’я, енергетиці та нерухомості. За ними йдуть виробники матеріалів та базових споживчих товарів. Разом ці фірми становлять 36% компаній категорії «F». Відомі компанії, віднесені Єльським університетом до категорії «F», - це Auchan, Metro, Acer, Aalberts Industries, Asus, Lenovo та Raiffeisen Bank.
Компанії категорії «D» демонструють дещо кращі результати. Вони призупинили «нові інвестиції та розробки» в росії, але досі «продовжують вести значний бізнес». До цієї категорії входять 143 підприємства, 137 із яких з Європи та США. Вони насамперед працюють у галузях охорони здоров’я, основних споживчих товарів, енергетики та комунальних послуг. Ці фірми становлять 51% від загального списку компаній категорії «D». Серед відомих компаній цієї категорії General Mills, GSK, Abbott, Hilton, Hyatt, Intercontinental, Johnson & Johnson, Marriott, Nestlé, Pfizer та Subway.
Згідно з висновками Єльського університету, до категорій «F» і «D» входять понад 300 відомих компаній, що становить 29% від загального списку, складеного цим університетом. Це означає, що в росії досі обертаються мільярди доларів. Рішення цих компаній працювати в росії означає, що вони підривають ефективність західних санкцій, оскільки допомагають стимулювати російську економіку. Маючи бізнес в російській федерації, ці компанії опосередковано фінансують російську агресію. Ба більше, вони непрямо заявляють, що вторгнутися в інші країни та чинити звірства – це нормально.
Якщо ці західні компанії не припинять вести свій бізнес у росії, то, мабуть, мають втрутитися відповідні уряди. Під час нещодавньої прес-конференції міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що його країна вивчає шляхи послаблення росії через вторгнення в Україну. Державний секретар у закордонних справах і справах співдружності націй та розвитку Великої Британії Ліз Трасс висловилася подібним чином. Посилення санкцій свідчить про те, що Захід наразі визнає екзистенційну загрозу, яку росія несе світові. Щоб усунути цю загрозу та зупинити війну, кожен має зробити свій внесок. Наприклад, переважна кількість запроваджених урядом санкцій призведе до скорочення доходів іноземних компаній на російському ринку.
З огляду на смерть і руйнування, спричинені непотрібною та неспровокованою війною росії в Україні, припинення діяльності в росії є моральним та етичним обов’язком цих міжнародних компаній. Продовження їхньої роботи в росії означало б, що вони не зважають на смерті в Україні та задоволені тим, що фінансують російську незаконну війну. Якщо ж ці компанії не підуть добровільно, західні уряди можуть заборонити їм працювати в росії прямо чи опосередковано (наприклад, уряди можуть накласти додаткові збори на прибутки цих компаній). Таке рішення уряду знизить збитки цих корпорацій від виходу з росії, оскільки воно примусово припинить будь-які договірні зобов’язання з росією, а отже позбавить їх російського ринку.
Загалом, друге російське вторгнення в Україну виявилося катастрофічним. російську федерацію потрібно покарати повною мірою та зупинити. Міжнародна спільнота має запровадити жорсткі санкції проти росії. Як частина цієї спільноти, міжнародні корпорації мають припинити вести бізнес у росії таким чином залишаючи російській економіці менше грошей на фінансування бойових дій. Це наблизить кінець війни та допоможе врятувати тисячі життів.
Джерело: Yale monitor.
Примітка: кольори на карті показують середній бал країни, розрахований як кількість компаній у кожній категорії, помножена на бали (A=5, B=4 тощо) та поділена на загальну кількість компаній із цієї країни, що присутні в росії. Підписи даних містять: назву країни; кількість компаній з цієї країни в росії; середній бал по країні. Чим вищий бал, тим більша частка компаній з цієї країни покинула росію.
Застереження
The author doesn`t work for, consult to, own shares in or receive funding from any company or organization that would benefit from this article, and have no relevant affiliations