Яким є медійний простір потенційних кандидатів у президенти. Аналіз 200 000 новин

Про Петра Порошенка найчастіше пише сайт 5 каналу, про Юлію Тимошенко - сайт 24 каналу. Яких політиків часто згадують решта відомих онлайн-медіа? Дослідження VoxUkraine та Noks Fishes
Автор: Марина Отт

31 грудня стартував виборчий процес президентських виборів-2019, проте готуватися до нього деякі кандидати почали заздалегідь. На вулицях з’явилися білборди, дехто зробив гучні заяви про наміри балотуватися в президенти, дехто вже опублікував свої політичні програми. Згідно з нещодавно проведеним медіа-моніторингом від кількох громадських організацій, кандидати заручилися підтримкою певних телеканалів. А от подібних досліджень про онлайн-медіа ми не знайшли.

Природно, політики зацікавлені в широкому медійному охопленні й активно вкладають в це час і гроші. Особливо перед виборами.

За даними USAID/Internews, частка користувачів, які надають перевагу онлайн–медіа як основному джерелу новин, вже наближається до частки тих, хто переважну більшість новин отримує з телебачення. Тому не дивно, що онлайн–ЗМІ стають одним із ключових каналів комунікації та донесення меседжів до потенційного виборця у політиків.

За даними компанії Noks Fishes, згадки політиків із найвищими соціологічними рейтингами в українських онлайн-ЗМІ за осінь 2018 року в середньому* становлять 10 982 повідомлення: у вересні в середньому 9 557 повідомлень, жовтні – 9 604, у листопаді – 13 786.

Як ми рахували

Дослідження присвячено кількісному аналізу згадок політиків в онлайн-медіа. Ми не досліджували контекст згадок, їхнє емоційне забарвлення та конотацію

Ми взяли усі згадки в онлайн–ЗМІ за осінь 2018 року кандидатів у президенти, які мали найвищі рейтинги у вересні 2018. До списку увійшли:

  1. Петро Порошенко, президент України,
  2. Юлія Тимошенко, лідерка партії «Батьківщина» та «Блоку Юлії Тимошенко»,
  3. Анатолій Гриценко, лідер партії «Громадянська позиція»,
  4. Олег Ляшко, лідер «Радикальної партії Олега Ляшко»,
  5. Юрій Бойко, співголова «Опозиційної платформи – «За життя»»,
  6. Вадим Рабінович, співголова «Опозиційної платформи «За життя»»,
  7. Андрій Садовий, лідер партії «Об’єднання«Самопоміч»».

На момент початку аналізу (листопад 2018) Вадим Рабінович та Володимир Зеленський ще не озвучили свої плани щодо президентства. Згодом Рабінович відмовився від перегонів на президентську посаду, а Зеленський навпаки розпочав активну передвиборчу кампанію.

Базу даних ми отримали за допомогою системи «Шукач» компанії Noks Fishes, у якій на сьогоднішній день знаходиться понад 6 тисяч онлайн–ресурсів. З них за допомогою фільтрів ми відібрали тільки новинні портали, основний контент яких присвячений Україні (таким чином, вибірка включає в себе, але не обмежується, українськими онлайн-ЗМІ). Загалом в поле нашого зору потрапили 375 127 повідомлень у 1 528 онлайн–ЗМІ.

Спочатку ми очистили дані від нерелевантних публікацій. До таких публікацій ми віднесли:

Після чистки нерелевантних публікацій у нашому масиві залишились 217 660 повідомлень, опублікованих на 1 398 інформаційних ресурсах.

Ми вважаємо, що не всі онлайн-медіа мають однаковий вплив. Впізнавані ЗМІ з великим охопленням є важливішими для формування громадської думки. Згадки політика на таких медіа можуть мати вплив на його публічний образ, та відповідно позицію в соціологічних рейтингах.

Для визначення ЗМІ, які найбільше впливають на порядок денний, ми провели експертне опитування серед 10 медіа–експертів:

Ми запропонували експертам обрати з 50 найбільш відвідуваних ЗМІ 20 найвпливовіших. Список усіх найвідвідуваніших сайтів на момент збору даних (вересень 2018) надала компанія Factum Group. Із них експерти обирали 20 найбільш впливових за такими критеріями:

Те, скільки разів експерти позначили ЗМІ як впливове, відповідає кількості балів цього ЗМІ. Наприклад, Радіо Свобода, Українську правду та Новое время 9 із 10 експертів позначили як впливове, тому ці медіа отримали по 9 балів.

Всього до фінального переліку “впливових ЗМІ” увійшли 22 медіа. До цього списку експерти також включили видання Дзеркало тижня, хоча воно не потрапило до 50 сайтів із найбільшим охопленням.

На рис.1 ці медіа згруповані за кількістю балів, отриманих від експертів. Далі у цій статті ми називаємо цю групу медіа «впливові ЗМІ».

Рис. 1 Впливові ЗМІ, згруповані за кількістю балів
Впливові ЗМІ, згруповані за кількістю балів

Таким чином весь масив згадок ми поділили на дві частини - згадки на сайтах впливових ЗМІ та на сайтах решти ЗМІ.

На графіку можна побачити цифри окремо за кожною з цих категорій. Натиснувши на відповідну область («впливові ЗМІ»/«Інші ЗМІ») можна побачити більш детальний розподіл згадок політика за категоріями. Також ми додали розподіл за типами статей (інтерв’ю, коментар, повідомлення прес–служби, статті з опитуваннями та статті без категорій). Детальний опис кожного розділу – нижче.

Хто з політиків переважає в українському медіа–просторі

Спочатку ми вирішили визначити, хто з політиків найбільше згадується в українському медіа-просторі взагалі та у впливових ЗМІ зокрема.

Очікувано лідером за кількістю згадок виявився Петро Порошенко: згадки про нього складають 70% від усього масиву даних або 152 тисячі згадок на 1 327 ресурсах. При цьому на 260 ресурсах (20%) кількість згадок чинного президента за три місяці знаходиться в інтервалі від 100 до 1000. Сайтів, де його згадок більше за одну тисячу – 26, а на п’яти сайтах найбільшої кількості згадок (про них детальніше нижче) чинний президент згадується в середньому по 3 642 рази.
На впливових онлайн-ЗМІ масив згадок Порошенка також переважає - він згадується у 22 457 повідомленнях (понад 70%).

Розподіл згадок на впливових ЗМІ та в загальному масиві ** ЗМІ дуже схожий і для інших політиків. На другому місці за кількістю згадок в масивах обох категорій (разом усі ЗМІ та окремо на впливових ЗМІ) знаходиться Юлія Тимошенко (по 10% згадок в обох масивах). На третьому місці - Олег Ляшко та Юрій Бойко (по 5% згадок загального масиву та по 4% на впливових), на четвертому місці Вадим Рабінович та Анатолій Гриценко - у кожного по 4% згадок загального масиву та по 4% згадок на впливових ЗМІ. На п’ятому місці Андрій Садовий, згадки про нього становлять по 3% в загальному масиві та на впливових ЗМІ.

Згадки Петра Порошенка значно переважають в обох масивах. Це й не дивно, адже Порошенко — де-факто перша особа держави. Статус президента очевидно впливає на те, що медіа частіше будуть згадувати його, ніж інших політиків. Тому далі наводимо аналіз без урахування даних про Петра Порошенка.

Нижче ми наводимо порівняння згадок політиків без президента. Цей масив загалом складає 61 509 згадок.

Юлія Тимошенко восени була лідером політичних рейтингів, тож ЗМІ писали про неї досить часто. Згадки про неї становлять 33% від нового масиву *** (понад 21 тисяча згадок на 873 сайтах). На впливових ЗМІ масив згадок Тимошенко трішки більший – 36% (2 965 згадок). Частка згадок про неї вдвічі більша, ніж у найближчих конкурентів, в обох масивах.

Згадки Олега Ляшка, Юрія Бойка та Вадима Рабіновича з’являлись в онлайн–ЗМІ майже однакову кількість разів – по 15% загального масиву (а на сайтах впливових ЗМІ - 13%). Ненабагато відстав від них Анатолій Гриценко – згадки його імені становлять 13% загального масиву (у впливових ЗМІ - 14%). Найменше ЗМІ восени згадували Андрія Садового – 8% загального масиву та 10% масиву згадок у впливових ЗМІ.

Цікаво, що між кількістю згадок потенційних кандидатів у ЗМІ та їхньою позицією в соцопитуваннях, проведених восени 2018, існує кореляція. Чим вище рейтинг у потенційного кандидата – тим охочіше про нього згадують ЗМІ.

Сайти де політики згадуються найбільше

Ми вирішили визначити, на яких саме сайтах кожен з обраних політиків згадується найчастіше. Для цього ми відібрали п’ятірку сайтів із найбільшою кількістю згадок для кожного політика.

Спершу ми виключили новинні агрегатори з отриманих списків згадок, адже вони не створюють власного контенту, але регулярно тиражують чужі новини, тож згадок на них може бути багато. Оскільки метою нашого дослідження було не визначення домінуючих медіа, а вивчення презентації політиків у медіапросторі, ми сфокусувалися на тих ресурсах, які публікують унікальний контент.

Зазначимо, що якщо не виключати агрегатори зі списку, то найбільше згадок на них – у Олега Ляшка. До його списку п’яти сайтів із найбільшою кількістю згадок увійшли три новинні агрегатори.

Зведені дані за кожним політиком навередні в таблиці 1. У таблиці окремо для кожного політика наведені сайти, де він/вона згадується найбільше. Топ-5 сайтів за кількістю згадок для кожного політика виділено кольором.

Пояснення до таблиці: у кожному стовпчику - частка згадок політика на перерахованих порталах у загальному масиві згадок про нього. Для кожного політика кольором виділені ті медіа, які найбільше згадують політика. У рядку можна побачити, для скількох політиків веб-сайт входить до топ-5 за кількістю згадок. Рядок “Всього частка згадок у масиві політика” є підсумком вищенаведених рядків. Колонка “Сума часток згадок топ-політиків на певному медіа” є сумою колонок, які знаходяться лівіше від неї. У таблиці медіа відсортовані за охопленням. Охоплення згідно з даними ресурсу SimilarWeb сумарно за осінь.
Таб.1 Зведена таблиця сайтів найбільшої кількості згадок для кожного політика
Петро Порошенко Юлія Тимошенко Олег Ляшко Вадим Рабінович Юрій Бойко Анатолій Гриценко Андрій Садовий Сума часток згадок топ-політиків на певному медіа
Обозреватель
охоплення – 138 млн.чол.
0.7% 1.4% 1.1% 1.7% 0.5% 2.0% 0.3% 7.5%
Политека
охоплення – 64,4 млн.чол.
0.3% 0.7% 0.7% 1.1% 0.7% 1.3% 0.3% 5.1%
РБК–Украина
охоплення – 56,1 млн.чол.
3.7% 2.0% 0.8% 2.4% 0.9% 0.8% 0.6% 11.2%
112.ua
охоплення – 26,25 млн.чол.
1.1% 0.4% 0.8% 2.3% 2.1% 0.9% 0.7% 8.4%
Информатор
охоплення – 18,4 млн.чол.
0.2% 0.3% 2.6% 0.2% 0.2% 0.3% 0.3% 4.2%
Replyua
охоплення – 11,3 млн.чол.
0.6% 1.8% 0.5% 0.5% 0.4% 1.2% 0.4% 5.3%
Подробности
охоплення – 10,35 млн.чол.
0.3% 0.3% 0.7% 0.3% 1.6% 0.4% 0.2% 3.8%
ДеПо.ua
охоплення – 8,35 млн.чол.
1.0% 1.3% 1.5% 0.7% 0.9% 1.1% 0.9% 7.4%
Zaxid
охоплення – 8,25 млн.чол.
0.3% 0.1% 0.4% 0.2% 0.1% 0.0% 5.7% 6.8%
Газета.ua
охоплення – 7,95 млн.чол.
0.9% 1.6% 1.5% 1.2% 1.3% 1.5% 0.9% 8.8%
Слово і Діло
охоплення – 6,45 млн.чол.
1.3% 0.7% 1.3% 0.6% 0.6% 0.6% 0.8% 5.7%
Интерфакс-Украина
охоплення – 5,95 млн.чол.
1.3% 2.1% 1.9% 2.7% 1.8% 3.2% 1.5% 14.4%
УкропНьюс
охоплення – 1,83 млн.чол.
2.5% 1.6% 1.4% 1.7% 1.3% 2.0% 1.9% 12.4%
Львівська міська рада
охоплення – 0,79 млн.чол.
0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 4.4% 4.4%
Львівський портал
охоплення – 0,73 млн.чол.
0.1% 0.0% 0.1% 0.1% 0.0% 0.1% 2.6% 3.0%
Первая Крымская
охоплення – 0,34 млн.чол.
2.1% 1.1% 2.0% 0.9% 1.1% 1.1% 0.4% 8.7%
Сайт партії Батьківщина
охоплення – 0,28 млн.чол.
0.1% 1.9% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 2.0%
Варіанти (Львов сайт издания)
охоплення – 0,26 млн.чол.
0.1% 0.1% 0.2% 0.0% 0.0% 0.1% 3.2% 3.7%
Оппозиционный блок
охоплення – немає даних
0.3% 0.0% 0.0% 0.0% 13.1% 0.0% 0.0% 13.4%
Times.LVIV.UA
охоплення – немає даних
0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 0.0% 5.1% 5.1%
Всього частка згадок у масиві політика 16.7% 17.4% 17.4% 16.5% 26.6% 16.4% 30.4%
Інші ЗМІ у масиві політика 83.3% 82.6% 82.6% 83.5% 73.4% 83.6% 69.6%

Цікаво, що чотири сайти зі списку впливових ЗМІ водночас є сайтами, які найбільше згадують розглянутих політиків: це РБК-Україна (охоплення за осінь становить 56 млн осіб), 112.ua (охоплення 26,25 млн осіб), Zaxid (охоплення 8,25 млн осіб) та Інтерфакс–Україна (охоплення 5,95 млн осіб). Хоча б один із цих сайтів є у переліку сайтів найбільшої кількості згадок у кожного політика. При цьому за кількістю згадок вони на перших позиціях. Детальніше згадки політиків у впливових ЗМІ розглянуто нижче.

Як видно з рис. 2, три сайти публікують найбільше новин зі згадками політиків. Це новинні агенції Інтерфакс-Україна та РБК-Украина, а також УкропНьюз.

Концентрація згадок розглянутих політиків на сайтах новинних агенцій є зрозумілою. Натомість цікавою є увага ЗМІ, які не спеціалізуються на новинах, до окремих політиків.

Переважно списки сайтів найбільшої кількості згадок політиків не перетинаються. Навпаки – у списку кожного політика є один чи декілька «унікальних» сайтів. Це ресурси, які увійшли до переліку сайтів із найбільшою кількістю згадок тільки у цього політика.

Наприклад, у Петра Порошенка це ресурс «Слово і діло». Це проект громадської організації «Система народного контролю «Слово і діло», мета якого – відстежування обіцянок високопосадовців та моніторинг виконання цих обіцянок. Тому не дивно, що президент знаходиться у фокусі їхньої уваги.

Юлія Тимошенко разом із Юрієм Бойком – політики, у яких дуже активно працюють прес-служби: до сайтів найбільшої кількості згадок у цих політиків потрапили сайти їхніх політичних партій.

До топ-списку Тимошенко входить також сайт-анонім Replyua (його охоплення за осінь становить 11,3 млн осіб). Власників та стейкхолдерів цього сайту немає в базах, так само, як і інформації про головного редактора та журналістів. Така ж ситуація з «унікальним» сайтом Олега Ляшка Informator (охоплення 18,4 млн осіб), та сайтом Политека зі списку сайтів найбільшої кількості згадок у Анатолія Гриценка. Власників, бенефіціарів чи редакторів цих сайтів нам знайти не вдалось.

Натомість бенефіціарів сайту видання Подробности (охоплення 10,3 млн осіб), який увійшов до списку ресурсів найбільшої кількості згадок Юрія Бойка, знайти неважко, - це бізнесмени Валерій Хорошковський та Дмитро Фірташ.

Єдиний, у кого всі сайти найбільшої кількості згадок «унікальні», – це Андрій Садовий. Про нього найбільше згадують маленьки локальні ЗМІ, середнє охоплення яких становить півмільйона осіб за місяць, та сайт Zaxid, засновником якого є Андрій Садовий, а власницею – його дружина.

Хоча у всіх розглянутих політиків у переліку сайтів найбільшої кількості згадок є хоча б один впливовий (новинний) ресурс, більшість списку формують відносно маленькі сайти. В середньому їхнє охоплення становить 18 млн осіб на місяць. Але є у списку сайтів, які найбільше згадують політиків, і медіа з охопленням понад 25 млн: це Обозреватель (138 млн), Политека (64 млн) та РБК-Україна (56 млн). Усі три увійшли до переліку сайтів найбільшої кількості згадок тільки в Анатолія Гриценка. Отже, ми не можемо спростувати гіпотезу про те, що найбільше згадують політиків маленькі не дуже відомі сайти.

Згадки політиків на сайтах впливових ЗМІ

Далі ми розглядаємо згадки політиків на сайтах ЗМІ, які експерти визначили як впливові.

Частка новин зі згадками політиків у впливових ЗМІ відносно невелика – 14% від усього масиву даних. Розподіл новин зі згадками політиків на впливових ЗМІ схожий на загальний розподіл згадок.

Як і в загальному масиві даних, на впливових ЗМІ значно переважають згадки Петра Порошенка – 73% від усіх згадок політиків на впливових ЗМІ. На сайтах окремих ЗМІ згадується майже виключно він. Наприклад, на сайтах Європейської правди та Сегодня.ua.

На другому місці за кількістю згадок опинилася Юлія Тимошенко (9% згадок у масиві впливових ЗМІ). Частка новин з її згадкою вдвічі більша, ніж у інших політиків. Згадки Анатолія Гриценка, Олега Ляшка та Юрія Бойка становлять по 4% масиву, Вадима Рабіновича та Андрія Садового – по 3% масиву згадок у впливових ЗМІ.

Майже на всіх сайтах зі списку впливових більшість згадок присвячена Петру Порошенку. Тільки на 24 каналі однакова кількість згадок у нього та Юлії Тимошенко. А на сайті Zаxid беззаперечним лідером за кількістю згадок (після президента) є Андрій Садовий.

Як і в першій частині аналізу, для того, щоб уважніше розглянути розподіл згадок на кожному впливовому ЗМІ, наведемо порівняння згадок без Порошенка.

Якщо прибрати з порівняння Порошенко, видно більше цікавих нюансів. Так, Тимошенко часто згадується у впливових ЗМІ. Однак на сайтах окремих ЗМІ у неї є конкуренти. Наприклад, на сайті “Дзеркала тижня” з однаковою частотою згадують її та Анатолія Гриценка, а на сайті Кореспондент - її та Олега Ляшка. На двох сайтах Юлія Тимошенко поступається першістю за кількістю згадок (якщо не рахувати Порошенка): на сайті Сегодня переважають згадки Олега Ляшка, а на Zaxid - згадки Андрія Садового.

Категорії статей зі згадками політиків

Тепер подивимось уважніше на масив впливових медіа та визначимо, у статтях якого типу міститься найбільше згадок про кожного політика. Це дозволить поглянути на позиціонування політиків з іншого ракурсу.

Методологія розподілу за категоріями

В усьому масиві новин зі згадками політиків ми виділили 5 типів статей:

Ми класифікували контент за допомогою програмної обробки. У кожній статті масиву алгоритм шукав шаблони, які вказували на належність статті до певної категорії. Кожній статті алгоритм призначав коефіцієнти відповідно до того, наскільки вона відповідає певному шаблону. Коефіцієнт, або «вартість» кожного критерію ми визначали шляхом поступового коригування. Ми оцінювали правильність присвоєння категорій для статей невеликої випадкової вибірки (100 статей), після чого коригували величину коефіцієнтів та проводили цю процедуру знову. Такий цикл ми проходили доти, доки стаття не отримувала правильний маркер.

Найбільш очевидним критерієм для кожної категорії є частка слова–найменування категорії у загальному обсязі тексту. У кожної категорії, крім «повідомлення прес–служби», були також додаткові критерії, присутність яких у тексті була підставою для відповідної класифікації статті.

Наприклад, до категорії «інтерв’ю» увійшли статті, в яких окрім слова «інтерв’ю» та пов’язаних словосполучень була структура, коли кожен другий абзац закінчується на запитання, а починається з тире.

Додатковим критерієм для категорії «коментар» була наявність прямої мови та цитат, за якими йде дієслово «заявив/прокоментував/сказав» та ім’я політика.

Статті типу «соціологічні опитування», класифікувалися за допомогою «ключових слів», присутності у них фраз типу «Якби вибори відбулися наступної неділі...» та наявністю чисел з відсотками.

Стаття отримувала маркер «без категорії» у разі, коли сума коефіцієнтів за всіма критеріями дорівнювала нулю.

Алгоритм позначав статтю певною категорією тільки якщо у ній були наявні всі критерії одночасно та сума коефіцієнтів на користь цієї категорії була більше суми коефіцієнтів усіх інших категорій.

Розподіл статей за категоріями у впливових ЗМІ та в загальному масиві був майже однаковим.

Найбільшу частку на сайтах обох типів становлять статті типу «коментар» – понад 69%, а найменшу – «інтерв’ю» (до 2%). Другою за чисельністю категорією статей є статті з опитуваннями – в середньому 13% у ЗМІ обох типів. Цікаво, що на прес-служби політиків більше покладаються сайти впливових ЗМІ (10% всіх згадок на сайтах цього типу). У загальному масиві повідомлення прес-служб складають 6% згадок політиків.

Значно відрізняються два типи ЗМІ лише за кількістю статей зі згадками політиків, які не потрапили до жодної категорії. Зазвичай це були короткі, на декілька речень, повідомлення про діяльність політика типу «Політик відвідав/побував/виступив тощо». Згадок політиків у статтях такого типу значно більше в загальному масиві (19%), ніж на сайтах впливових ЗМІ (6%).

В інтерв’ю політики найчастіше згадуються на сайтах ZIK (16%), Zaxid (12%) та Радіо Свобода (12,6%). Найбільше статей з опитуваннями виходить на Інтерфаксі (16%) та РБК-Україна (15%). Найбільше статей без категорії та статей типу «коментар» також виходить на РБК-Україна (19,6% та 22%). На прес–служби політиків найбільше посилаються на сайті 112.ua (33% всіх статей зі згадками політиків належать до цього типу).

Позиціонування у впливових ЗМІ

На деяких впливових сайтах публікується значно більше згадок окремих політиків порівняно з іншими політиками. Для таких медіа ми вирішили подивитись, у статтях якого типу політик згадується найчастіше.

Наприклад, на Європейській правді 96% згадок політиків присвячені чинному президенту Петру Порошенку. Це не дивно, адже це медіа спеціалізується на висвітленні зовнішньої політики, яка є сферою відповідальності президента. Тож ми вирішили подивитись, яке впливове ЗМІ ширшої спеціалізації найбільше згадує Петра Порошенка. Ним виявився сайт 5 каналу, який належить Порошенку: тут згадки про нього складають 87% усіх згадок політиків. Водночас на цьому сайті вдвічі менше, ніж на ЄП, посилаються на прес-службу Порошенка (3,8% згадок). На ньому майже немає (менше 1%) згадок Порошенка у статтях із результатами опитувань. Статті типу “інтерв’ю” зі згадками Порошенка на сайті 5 каналу становлять 2% всіх його згадок ( з них 40% - це власні інтерв’ю, а решта - інтерв’ю інших людей, у яких згадується Порошенко).

На сайті 24 каналу конкуренцію чинному президенту за кількістю згадок склала Юлія Тимошенко. Розподіл за категоріям статей у неї та Порошенка майже однаковий (понад 60% - коментарі, на другому місці - статті без категорії, на третьому - опитування).

У кожного політика на впливових ресурсах, де його згадують найбільше, переважають статті типу “коментар”. За іншими категоріями статей між політиками є відмінності. Так, порівняно з іншими політиками у Анатолія Гриценка більше згадок в опитуваннях, а в Андрія Садового - в інтерв’ю (при цьому 80% із них - це його власні інтерв’ю).

Більшість інтерв’ю, у яких згадуються політики - це інтерв’ю політологів та експертів. Найбільша частка власних інтерв’ю в масиві згадок - у Петра Порошенка та Андрія Садового. Жодного інтерв’ю восени не давали Юрій Бойко, Олег Ляшко та Анатолій Гриценко (всі згадки типу “інтерв’ю” у їхніх масивах - це згадки про них в інтерв’ю інших людей).

Висновки:

  1. Загальний масив згадок політиків за осінь 2018 становить 217 660 повідомлень на 1 398 онлайн-медіа. З них найбільше згадок чинного президента Петра Порошенка – 152 тисячі (70% загального масиву згадок). Оскільки він де–факто перша особа в державі, він створює багато інфоприводів. За ним іде Юлія Тимошенко, яку згадали 21 тисячу разів (9,7%). На третьому місці за кількістю згадок одразу три політики: Олег Ляшко, Юрій Бойко та Вадим Рабінович – згадки про кожного становлять по 4,5% загального масиву згадок. На четвертому місці за кількістю згадок Анатолій Гриценко (3,9%), а найменше згадок у ЗМІ було у Андрія Садового (2,4% загального масиву).
  2. Згадки у медіа пропорційні позиції політиків у соціологічних рейтингах – чим вище позиція, тим більше згадок. Це не є прямим доказом причинно-наслідкового зв’язку. Можливо, кандидати впливають на власний рейтинг через присутність у ЗМІ. Але також можливо, що ЗМІ звертають увагу на рейтингових політиків. Тим не менш, позитивна кореляція між присутністю в медіа та громадській думці існує.
  3. Найбільшу кількість згадок кожного з політиків формують невеликі ресурси з середнім охопленням у 18 млн користувачів (за осінь 2018 року). У кожного політика в переліку онлайн-ЗМІ, що згадують його найбільше, є сайти, які найбільше згадують саме його та не увійшли до списку “топ-5 за згадками” інших політиків. За допомогою експертного опитування ми відібрали впливові онлайн-ЗМІ України та розглянули згадки політиків у них. Чотири сайти впливових ЗМІ також виявилися сайтами, які найбільше згадують політиків. Це Інтерфакс-Україна, РБК-Україна, Zaxid, 112.ua.
  4. На впливових ЗМІ найбільше згадок (73%) - у Петра Порошенка. На сайтах Європейської та Економічної правди, а також видання «Сегодня» згадки про нього становлять понад 95% усіх згадок політиків. На 5 каналі згадки про нього становлять 87% згадок політиків.
  5. Юлія Тимошенко найбільше згадується на сайтах 5 каналу та 24 каналу, Олег Ляшко – на сайті Сегодня, Юрій Бойко та Вадим Рабінович – на 112.ua, Анатолій Гриценко – на сайтах Ліга.net та Дзеркало тижня, а Андрій Садовий – на Zaxid.net.

*в середньому згадки одного політика

**загальний масив = впливові ЗМІ + решта ЗМІ

***тобто масиву згадок без згадок Порошенка


Ми віримо, що слова мають силу, а ідеї – визначний вплив. VoxUkraine об’єднує найкращих економістів та допомагає їм доносити ідеї до десятків тисяч співвітчизників. Контент VoxUkraine безкоштовний (і завжди буде безкоштовним), ми не продаємо рекламу та не займаємось лобізмом. Щоб проводити більше досліджень, створювати нові впливові проекти та публікувати багато якісних статей, нам потрібні розумні люди і гроші. Люди є! Підтримай VoxUkraine. Разом ми зробимо більше!