Жадібність – це добре?

Жадібність – це добре?

Photo: ua.depositphotos.com / 4masik
20 Березня 2022
FacebookTwitterTelegram
973

Раніше ми писали, що купувати російську нафту аморально. Для компаній (особливо тих, що позиціонують себе соціально відповідальними) так само аморально продовжувати працювати на Росії й сплачувати податки, які в кінцевому рахунку уможливлюють убивства українців Путіним. 

Гордон Гекко, герой фільму «Волл Стріт», сформулював принцип світу великих корпорацій так: «greed is good» («жадібність — це добре»). Але до душі цей девіз припав далеко не всім. Багато інвесторів воліють направляти свої кошти в компанії, для яких моральний бік справи не пустий звук. Так з’явилися принципи ESG-інвестування (від англ. environment, society, governance — довкілля, суспільство, урядування).

Сама ідея проста й шляхетна: інвестиції йдуть у бізнес, який мінімізує забруднення, просуває рівність, поважає права людини, дотримується справедливих умов праці, мінімізує корупцію тощо. Для інвестора визначати, чи дотримується певна корпорація принципів ESG, може бути справою витратною, і тому рейтингування фірм за критеріями ESG переважно доручено таким аналітичним компаніям як Sustainalytics та MSCI. У подальшому рейтинги від цих компаній можна використовувати для складання індексів, які становитимуть собою привабливі інвестиційні інструменти для пенсійних фондів, страхових компаній чи окремих інвесторів. Так, BlackRock управляє індексним фондом обсягом 7 млрд доларів США (iShares ESG Aware MSCI EAFE ETF), який безпосередньо включає корпорації з найвищим рейтингом ESG за оцінкою MSCI. Загалом ESG викликає доволі серйозну зацікавленість: Bloomberg прогнозує, що інвестиції в ESG-компанії сягнуть 50 трильйонів доларів США до 2025 р.

Інвестиції в ESG-компанії можуть притлумити докори сумління та підвищити самооцінку від того, що людина вчиняє правильно, проте світ складний та сповнений нюансів. Якщо життя не чорне чи біле, а радше сіре, то де проходить та лінія, за якою починається неприпустима поведінка? Більше того, обставини змінюються постійно, а відтак можна очікувати, що підходи, прийнятні в минулому, сьогодні здаватимуться огидними. Отже, прийти до спільного знаменника у цій навколоморальній дискусії складно. 

Проте інколи межі морального окреслюються дуже чітко, світ стає чорно-білим, а інвестиційні рішення перетворюються на питання життя та смерті. 

24 лютого 2022 р. Росія без жодного приводу вторглася в Україну. Жахливі злочини агресора сягають від зрівняння з землею цілих міст до бомбардування пологових будинків та обстрілів АЕС. Російська авіація вбиває тисячі мирних мешканців України. Ця катастрофа транслюється в реальному часі по телебаченню та в інших ЗМІ, і для всіх стурбованих долею людства вона є нестерпною.

Публічне обурення цивілізованого світу стає сприятливим політичним тлом для безпрецедентних санкцій проти Росії з метою обмеження путінських ресурсів для сіяння смерті та руйнувань в Україні. У таких умовах багато транснаціональних корпорацій швидко зметикували, що бізнес на Росії чи з Росією токсичний настільки, що найліпша стратегія — самостійно обірвати з Росією всі зв’язки якомога скоріше. Наприклад, МакДональдс закрив 850 закладів у Росії через «невиправдані людські страждання в Україні». Такі рішення недешеві, а отже не дивно, що окремі компанії вирішили залишитися на Росії, оскільки репутаційні втрати для них були значно менші від утрат унаслідок виходу. До такої позиції можна поставитися з розумінням, якщо визнати, що «жадібність — це добре».

Проте компанії, які мають репутацію соціально відповідальних, повинні дотримуватися вищих стандартів. Аналітичні фірми, що складають рейтинги ESG, мають виявляти та засуджувати зв’язки з воєнною машиною Росії та карати негідні бізнесові рішення пониженням рейтингу. Адже в цьому випадку тиша є оглушливою. 

Зверніть увагу на Nestle. Ця компанія вирішила залишитися на Росії, прикриваючись «відповідальністю перед понад 7000 наших працівників, більшість із яких — місцеві мешканці». У Nestle один із найвищих (AA) рейтингів від MSCI (MSCI зазначає, що «Nestle — лідер серед 83 компаній-виробників харчових продуктів»). Цей рейтинг в інвестиційному світі значить багато. Наприклад, акції Nestle займають найвищу частку в Індексі iShares ESG Aware MSCI від інвестиційної компанії BlackRock.

Однак дисонанс між сплатою податків на Росії і таким чином фінансуванням російської військової машини та високою моральною планкою світу ESG є значним. Яким чином рейтинг АА у Nestle ув’язується з повагою до прав людини (один із критеріїв ESG), коли вона сплачує податки російському уряду, що веде агресивну війну в Україні?

Хотілося б вірити, що MSCI та інші аналітичні агенції з часом дадуть свою оцінку, у який спосіб присутність на Росії відповідає високим ідеалам соціально відповідальних інвесторів. Зрештою, MSCI знадобилося всього два тижні (та смерті тисяч українців), щоб понизити рейтинг російського уряду на одну сходинку — із В до ССС. Проте потрібно розуміти, що кожен день затримки надає Nestle та подібним компаніям доступ до інвесторів, які турбуються про ESG та хочуть зробити світ ліпшим, а в результаті непрямо та несвідомо фінансують російську агресію. 

Призначення MSCI, Sustainalytics та інших — контролювати, щоб корпоративний світ не зажрався від своєї жадібності. Але хто проконтролює контролерів? 

Додаток. Найбільші компанії, які станом на 20 березня 2022 р. залишаються на Росії, на 25-ий день російських військових злочинів (перелік неповний)

Компанія Країна Індекс MSCI
Accor  France A
AT&T USA BB
BASF Germany A
Bayer Germany BB
Bridgestone Japan A
Brown-Forman USA AA
Coca-cola USA AA
Cummins USA AA
Danone France AAA
Deere Co USA A
EDF France A
Enel Italy AAA
Henkel Germany AA
Hilton USA A
Honeywell USA AA
Intercontinental Hotels UK AA
Intesa Sanpaolo Italy AAA
Johnson&Johnson USA BBB
Kellog’s USA AAA
Kia South Korea B
Kimberly Clark USA AA
Merck US A
Metro Canada AA
Mitsubishi Japan A
Mohawk USA BB
Nestle Switzerland AA
Nintendo Japan AA
Nissan Japan CCC
OTIS USA BBB
OTP Bank Hungary A
P&G  USA A
Pepsi Co USA AA
Philip Morris USA BBB
Raiffeisen Bank Austria AA
Renault France BBB
Rockwool Denmark A
Sanofi France A
Societe Generale  France AA
Sony Japan AAA
Spar South Africa A
Starbucks USA BBB
T-Mobile USA BB
Unicredit Italy A
Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний