Жодного кроку без Супрун. Експрес-перевірка чергового інтерв’ю Бориса Тодурова | VoxUkraine

Жодного кроку без Супрун. Експрес-перевірка чергового інтерв’ю Бориса Тодурова

3 Квітня 2020
FacebookTwitterTelegram
5800

Зовсім нещодавно ми перевіряли інтерв’ю Бориса Тодурова на телеканалі ZIK, і правди в його словах майже не було. Чи змінилася його риторика в новому виступ для Politeka? Не дуже. 

Перші 10 хвилин ефіру, хірург досить коректно та правильно коментував заходи безпеки під час пандемії коронавірусу та давав практичні поради як вберегти себе та підвищити імунітет. 

Але коли він почав говорити про ситуацію з медициною – його риторика кардинально змінилася з нейтральної на негативну, і він почав маніпулювати та брехати. 

Детальний аналіз його слів нижче.

Маніпуляція

«Супрун в первую очередь (должна понести ответственность – ред.). Супрун. Со всеми своими замами, которые уничтожили систему Санэпидемслужбы. И люди, которые принимали решения об уничтожении этой службы. Должны сегодня сидеть в СИЗО».

14:13 – 14:31

Насправді, в 2014 році було ухвалено рішення про утворення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. До цієї служби мали передати в тому числі й функції  Держсанепідслужби. Це було до призначення Супрун в.о. МОЗ та навіть більше – не рішення в компетенції МОЗ.

Але внаслідок рішення суду в 2017 році Уряд скасував рішення про цю реорганізацію та вирішив ліквідувати Держсанепідслужбу, оскільки її функції забезпечували МОЗ, Держпраці та Держпродспоживслужба.

Крім того, зараз функції по боротьбі з епідеміями покладено на Центр громадського здоров’я. 

Неправда

«Есть уже приказ и постановление Кабмина о том, что службу нужно восстанавливать».

15:28 – 15:35

Такого наказу чи постанови Кабміну немає. 

РНБО зверталася до Кабміну з пропозицією відновити діяльність санепідемслужби лише в частині боротьби з епідеміями. Але функції санепідемслужби в частині боротьби з епідеміями виконує Центр громадського здоров’я. 

Додатково 11 березня Уряд призначив Віктора Ляшка головним державним санітарним лікарем, але про відновлення СЕС мова все одно не йшла.

Неправда

«Якобы деньги пойдут через НСЗУ. Но НСЗУ этим медицинским учреждениям говорит: вы должны выполнить определенные условия, чтоб заключить с нами договор. Вы должны в кадровом потенциале быть, как европейские клиники, и у вас должен быть табель оснащения такой, как в Германии. И выставили вот такие условия».

22:07 – 22:25

Щоб отримати фінансування від НСЗУ, заклад має бути автономізований (перетворений на Комунальне некомерційне підприємство), мати чинну ліцензію, бути підключеним до системи e-Health та підписати договір з Національною службою здоров’я. Договори НСЗУ укладає з усіма закладами, які відповідають вимогам, затвердженими Постановою КМУ, і це не такі вимоги, як називає Тодуров. 

Загальний рівень відповідності медзакладів усім вимогам НСЗУ по Україні становить майже 90%. Це означає, що більшість медичних закладів готові підписувати договори з НСЗУ. Детально про готовність саме вашого медичного закладу можна дізнатися за посиланням (Рейтингова таблиця заходів). 

Маніпуляція

«Операции на сердце наша Национальная служба здоровья оценила в 22 тысячи гривен. Операция на открытом сердце. 22 тысячи гривен».

22:49 – 23:00

Тодуров намагається сказати, що така вартість операції – низька. Для порівняння, у попередньому матеріалі ми вже перевіряли заяву Тодурова про те, що вартість такої операції – 250 тис. грн.

По-перше, в постанові Кабміну (сторінка 6) прямим текстом зазначено, що в тариф НЕ включено вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів. 

По-друге, представники інституту Амосова вважають, що вартість такої операції близько 100-120 тисяч гривень, але знову ж таки – це вартість ВКЛЮЧНО з вартістю лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів, які в результаті забезпечує держава, а не лікарня чи пацієнт. 

Неправда

«Вот наш институт у нас есть бюджет. С зарплатами, с медикаментами, с коммунальными услугами, со всем, да. Так вот весь наш бюджет за 3 года, а мы делаем по 6 тысяч операций, сегодня есть в Украине люди, которые получают в качестве премий зарплаты».

29:20 – 29:35

В 2016 та 2017 Інститут серця дійсно робив близько 6 тисяч операцій щорічно. Сумарно за 3 роки протягом 2016-2018 років Інститут отримав із загального і спеціального фонду держбюджету 1,14 млрд грн.

У своєму порівнянні Тодуров натякає на премію голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, який за 2018 рік, до прикладу, отримав 286,5 млн грн винагороди. По-перше, це менше, ніж один річний бюджет Інституту. По-друге, порівнювати бюджет інституту з доходами Коболєва некоректно, адже з цієї суми премія за перемогу в Стокгольмському арбітражі становить 261 млн грн, про що йдеться у звіті «Нафтогазу» – тобто це гроші не з держбюджету. 

Неправда

«У нас нет ни одного препарата из списка рекомендуемых. Сегодня в Украине нет препаратов, которые китайцы или американцы рекомендуют для лечения коронавируса».

32:05 – 32:15

По-перше, на даний момент повноцінного лікування Covid-19 не існує. У світі практикують тільки симптоматичне лікування. Крім того і китайці, і американці поки що лише проводять дослідження потенційних ліків. 

По-друге, у переліку Уряду є парацетамол, який рекомендував ВООЗ. Є там і ібупрофен, навколо якого точилися суперечки, та зрештою організація сказала, що не має аргументів проти, й такий препарат можна використовувати за призначенням лікаря.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний